Jedynie prawda jest ciekawa


Polacy z Donbasu zwiedzają Warszawę

21.02.2015

Ok. 140-osobowa grupa Polaków z Donbasu rozpoczęła w sobotę, od wizyty w parlamencie, zwiedzania Warszawy. Nie chcemy wracać na Ukrainę, w Polsce jest nasz dom i przyszłość - mówili dziennikarzom.

W Sejmie powitała ich wicemarszałek Elżbieta Radziszewska. "Jesteście w sercu demokracji. Tam, gdzie mówimy o wolności, suwerenności, od razu nasuwa się na myśl Sejm czyli miejsce tworzenia dobrego prawa" - mówiła.

Grupa zwiedzających to osoby polskiego pochodzenia ewakuowane przez MSZ w styczniu br. z ogarniętego walkami wschodu Ukrainy. Wśród nich są głównie rodziny z dziećmi oraz osoby starsze; mieszkają w ośrodku Caritas w Rybakach na Warmii.

"Nigdy się nie spodziewałam, że rok po wydarzeniach na Majdanie będę w Polsce. To była bardzo szybka decyzja. Tam już nie było możliwości spokojnie mieszkać, chodzić do pracy, studiować. Nikt o tym nie myślał. Wszyscy czekaliśmy na koniec tej sytuacji i koniec wojny" - powiedziała Olesia Sołyga z Doniecka, która studiowała tam medycynę; była na trzecim roku.

Na pytanie, czy ona i jej bliscy żałują rewolucji na Ukrainie, powiedziała: "Lepiej, jakby tego nie było. Nigdy. W Doniecku, na Ukrainie, ani Majdanu ani tej rewolucji". Dodała, że swoje nowe życie chce budować w Polsce, planuje kontynuować studia, jej mama, lekarka chce nostryfikować dyplom. "W ogóle nie ma zamiaru wracać na Ukrainę. Tam nie będzie przyszłości, nie będzie Europy. Nigdy nie miałam planu mieszkać w Rosji, a tam tak się stało" - podkreśliła Olesia.

Jak mówiła, w Polsce najtrudniejszy na początku okazał się język. "Kiedyś się go uczyłam, umiem rozmawiać, ale w głowie strasznie dzieli; jest jakaś kasza między ukraińskim, rosyjskim a polskim. Ciężko. No i nowi, różni ludzie" - powiedziała.

Ale - dodała - jak teraz wraca z jakiejś wycieczki, jak ta do stolicy - to myśli, że Rybaki to jej dom.

Także wiceprezes Związku Polaków na Ukrainie Anatol Terlecki mówił, że nie widzi perspektywy powrotu na Ukrainę. "Cały czas oglądamy telewizję i jesteśmy w kontakcie z ludźmi, którzy zostali w Doniecku i Ługańsku. Sytuacja tam jest straszna, w Doniecku trwa wojna, Putin wspiera separatystów" - powiedział. Jak dodał, cała jego rodzina - jest wraz z żoną i córką - chce pozostać w Polsce. "Mam nadzieję, że w polskim środowisku uda nam się znaleźć. Mam nadzieję, że sobie poradzimy" - dodał. Jak mówił, jest gotowy pracować robić coś dla Polski i dla Ukrainy ale teraz mimo dużego wsparcia polskich władz - jest ciężko, bo tęsknią za domem, przeżywają wojnę i ostatnie wydarzenia.

Grupa w sumie 178 Polaków przyleciała do Polski na początku stycznia. Rozmieszczeni zostali w dwóch ośrodkach w woj. warmińsko-mazurskim: w Łańsku i właśnie w Rybakach. Mają tam przejść adaptację, pozwalającą na znalezienie pracy i rozpoczęcie nowego życia w Polsce. Połowa dorosłych osób ma wyższe wykształcenie: oprócz lekarzy i pielęgniarek do Polski przyjechali nauczyciele, księgowi, ekonomiści. Prawie wszyscy złożyli wnioski o zezwolenie na pobyt stały w Polsce. Da im to możliwość nie tylko zamieszkania w Polsce, ale także legalnej pracy i korzystania ze świadczeń.

AM/PAP

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 2. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

 3. tvn17062018 17.06.2018

  Tą wpadką żyje internet! Prezenterka TVN24 opowiada o meczu Hiszpania-Portugalia

  Ogromna popularność mundialu sprawia, iż w każdej stacji widzimy mniej lub bardziej poważnych ekspertów komentujących wyczyny futbolistów w Rosji.

 4. 1270pomniklk 16.06.2018

  Odsłonięto pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

  Pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., odsłonięto w sobotę w Szczecinie. Na uroczystości obecny był premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu, samorządów, a także kilkuset mieszkańców regionu.

 5. Sad16082018 16.06.2018

  Nowelizacja ustawy o sądownictwie i Sądzie Najwyższym weszła w życie

  W sobotę weszła w życie nowelizacja ustaw o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Nowela wprowadza zmiany w instytucji skargi nadzwyczajnej oraz mianowania asesorów w sądach powszechnych

 6. 1270timmermans 16.06.2018

  Rzecznik prezydenta: Spór z KE zakończyłby się, gdyby nie ambicje Timmersmansa

  Mam wrażenie, że część Komisji Europejskiej, a szczególnie jej szef Jean-Claude Juncker, chce zakończenia sporu z Polską; blokuje to ambicjonalne i personalne podejście wiceszefa KE Fransa Timmermansa - ocenił w sobotę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński

 7. sejm15062018 15.06.2018

  Nowy sondaż. Ogromna przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad innymi partiami

  Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku czerwca PiS uzyskałoby 43 proc. głosów osób deklarujących udział w głosowaniu.

 8. wyborcza15062018 15.06.2018

  „Wyborcza” ilustruje konkurs o bohaterach niepodległości zdjęciem… niemieckiego żołnierza

  Skandal czy głupota? „Wyborcza” ilustruje konkurs o historii Polski....zdjęciem niemieckiego żołnierza

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook