Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polacy z Donbasu zwiedzają Warszawę

21.02.2015

Ok. 140-osobowa grupa Polaków z Donbasu rozpoczęła w sobotę, od wizyty w parlamencie, zwiedzania Warszawy. Nie chcemy wracać na Ukrainę, w Polsce jest nasz dom i przyszłość - mówili dziennikarzom.

W Sejmie powitała ich wicemarszałek Elżbieta Radziszewska. "Jesteście w sercu demokracji. Tam, gdzie mówimy o wolności, suwerenności, od razu nasuwa się na myśl Sejm czyli miejsce tworzenia dobrego prawa" - mówiła.

Grupa zwiedzających to osoby polskiego pochodzenia ewakuowane przez MSZ w styczniu br. z ogarniętego walkami wschodu Ukrainy. Wśród nich są głównie rodziny z dziećmi oraz osoby starsze; mieszkają w ośrodku Caritas w Rybakach na Warmii.

"Nigdy się nie spodziewałam, że rok po wydarzeniach na Majdanie będę w Polsce. To była bardzo szybka decyzja. Tam już nie było możliwości spokojnie mieszkać, chodzić do pracy, studiować. Nikt o tym nie myślał. Wszyscy czekaliśmy na koniec tej sytuacji i koniec wojny" - powiedziała Olesia Sołyga z Doniecka, która studiowała tam medycynę; była na trzecim roku.

Na pytanie, czy ona i jej bliscy żałują rewolucji na Ukrainie, powiedziała: "Lepiej, jakby tego nie było. Nigdy. W Doniecku, na Ukrainie, ani Majdanu ani tej rewolucji". Dodała, że swoje nowe życie chce budować w Polsce, planuje kontynuować studia, jej mama, lekarka chce nostryfikować dyplom. "W ogóle nie ma zamiaru wracać na Ukrainę. Tam nie będzie przyszłości, nie będzie Europy. Nigdy nie miałam planu mieszkać w Rosji, a tam tak się stało" - podkreśliła Olesia.

Jak mówiła, w Polsce najtrudniejszy na początku okazał się język. "Kiedyś się go uczyłam, umiem rozmawiać, ale w głowie strasznie dzieli; jest jakaś kasza między ukraińskim, rosyjskim a polskim. Ciężko. No i nowi, różni ludzie" - powiedziała.

Ale - dodała - jak teraz wraca z jakiejś wycieczki, jak ta do stolicy - to myśli, że Rybaki to jej dom.

Także wiceprezes Związku Polaków na Ukrainie Anatol Terlecki mówił, że nie widzi perspektywy powrotu na Ukrainę. "Cały czas oglądamy telewizję i jesteśmy w kontakcie z ludźmi, którzy zostali w Doniecku i Ługańsku. Sytuacja tam jest straszna, w Doniecku trwa wojna, Putin wspiera separatystów" - powiedział. Jak dodał, cała jego rodzina - jest wraz z żoną i córką - chce pozostać w Polsce. "Mam nadzieję, że w polskim środowisku uda nam się znaleźć. Mam nadzieję, że sobie poradzimy" - dodał. Jak mówił, jest gotowy pracować robić coś dla Polski i dla Ukrainy ale teraz mimo dużego wsparcia polskich władz - jest ciężko, bo tęsknią za domem, przeżywają wojnę i ostatnie wydarzenia.

Grupa w sumie 178 Polaków przyleciała do Polski na początku stycznia. Rozmieszczeni zostali w dwóch ośrodkach w woj. warmińsko-mazurskim: w Łańsku i właśnie w Rybakach. Mają tam przejść adaptację, pozwalającą na znalezienie pracy i rozpoczęcie nowego życia w Polsce. Połowa dorosłych osób ma wyższe wykształcenie: oprócz lekarzy i pielęgniarek do Polski przyjechali nauczyciele, księgowi, ekonomiści. Prawie wszyscy złożyli wnioski o zezwolenie na pobyt stały w Polsce. Da im to możliwość nie tylko zamieszkania w Polsce, ale także legalnej pracy i korzystania ze świadczeń.

AM/PAP

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Słowa kluczowe:

prawo

,

demokracja

,

wolność

,

suwerenność

Warto poczytać

 1. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 2. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

 3. mid-16a21057 21.10.2016

  Szokujące ustalenia komisji Berczyńskiego

  „Tezy komisji MAK nie znajdują potwierdzenia, była to nieudolna próba zatuszowania prawdziwej winy katastrofy”.

 4. mid-16a21012stf 21.10.2016

  Sejm jednomyślnie za ochroną dzieci

  "Dobro dziecka jest wartością chronioną konstytucyjnie" – przypomniał Andrzej Dera, przedstawiając prezydencki projekt ws. zaostrzenia kar za przestępstwa wobec dzieci.

 5. krzysztofkwiatkowski 21.10.2016

  Kwiatkowski bez immunitetu

  Posłowie w głosowaniu zdecydowali o uchyleniu immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. "Za" głosowało 409 posłów.

 6. carac-st 21.10.2016

  Przetarg na śmigłowce pod lupą CBA

  CBA analizuje zawiadomienie dot. możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii złożone przez posła PiS Michała Dworczyka; potem podejmie kontrolę w tej sprawie.

 7. mid-16a21011 21.10.2016

  PO chce komisji śledczej ws. Caracali

  "Niczego się nie boimy, wszystko na stół chcemy wyłożyć i chcemy o tym wszystkim rozmawiać na komisji śledczej".

 8. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook