Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polacy z Donbasu są już w Polsce

13.01.2015

Uchodźcy polskiego pochodzenia ze wschodniej Ukrainy są już na terytorium naszego kraju. Na lotnisku w Królewie Malborskim wylądowały trzy samoloty CASA z Polakami na pokładzie, które przyleciały z Charkowa.

Zapowiedziano przylot jeszcze dwóch samolotów. Łącznie na opuszczenie wschodniej Ukrainy zdecydowało się 178 osób. Nasi rodacy zostaną umieszczeni w Kompleksie Recepcyjno-Wypoczynkowym w Łańsku oraz w ośrodku Caritasu w Rybakach.

Większość ewakuowanych osób stanowią rodziny z dziećmi, również niemowlętami. Połowa dorosłych osób ma wyższe wykształcenie. Na pokładach samolotów znalazły się również osoby starsze.

Polakami, którzy zostaną przewiezieni do różnych ośrodków na terenie Polski, zaopiekują się organizacje pozarządowe, a także przedstawiciele Urzędu ds. Cudzoziemców.

Osoby ewakuowane z Donbasu mogą liczyć na kursy języka polskiego, a także zajęcia mające na celu przygotowanie ich do zawodu. Ponadto nasi rodacy mogą liczyć opiekę zdrowotną, a dzieci zostaną objęte obowiązkiem szkolnym.

Minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska zaapelowała do samorządów i organizacji pozarządowych o składanie ofert pracy i proponowanie mieszkań dla ewakuowanych Polaków.

„Mamy już kilkanaście takich ofert” - powiedziała Piotrowska.

Przypomnijmy, że na opuszczenie terenu kontrolowanego przez prorosyjskich terrorystów zdecydowało się 178 Polaków. Może zamiast mówić „już” minister Piotrowska powinna powiedzieć „dopiero”?

gah/rmf24.pl

[fot. PAP/Adam Warżawa]

Słowa kluczowe:

samoloty

,

Ukraina

,

Caritas

,

dzieci

,

wykształcenie

Warto poczytać

 1. siemoniak-stare 22.05.2017

  Siemoniak atakuje Wojska Obrony Terytorialnej

  Były szef MON krytykuje nowy rodzaj sił zbrojnych powołany przez Antoniego Macierewicza.

 2. mid-17522101 22.05.2017

  Prezydent o Wodeckim: odszedł wybitny muzyk

  Jeden z najpopularniejszych polskich piosenkarzy, skrzypek, trębacz i kompozytor Zbigniew Wodecki zmarł w poniedziałek w Warszawie.

 3. SiedzibaTelewizjiPolskiejwWarszawie2017 22.05.2017

  TVP: Zarzuty o cenzurowaniu festiwalu w Opolu są nieprawdziwe

  - Zarzuty o funkcjonowaniu cenzury artystów występujących na Festiwalu Opole 2017 są nieprawdziwe i naruszają dobre imię spółki - oświadczyła w poniedziałek TVP.

 4. kownacki 22.05.2017

  Kownacki: Caracale to największa afera Platformy

  Wiceminister obrony odpowiada na ataki polityków opozycji.

 5. ciarkaSITVPinfo 22.05.2017

  Dymisje w dolnośląskiej policji

  - Komendant dolnośląskiej policji, jego zastępca ds. prewencji i komendant miejski zostali odwołani ze stanowisk przez szefa MSWiA w związku ze śmiercią Igora Stachowiaka. Powodem utrata zaufania i niedopełnienie obowiązków - poinformował w poniedziałek rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

 6. mid-epa05979655 22.05.2017

  Wałęsa kpi z ABW: Wyczyściłem wszystko

  - Wyczyściłem wszystko, więc mogą do mnie przyjść - mówi Lech Wałęsa nt. informacji, że ABW będzie chciała sprawdzić dokumenty, które niedawno opublikował w internecie.

 7. mac65 22.05.2017

  Platforma chce do środy dokumenty z MON

  Posłowie PO wystosowali w poniedziałek pismo ponaglające do szefa MON Antoniego Macierewicza, by udostępnił im kolejne dokumenty ws. zakupu śmigłowców dla wojska.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook