Jedynie prawda jest ciekawa

Polacy z Donbasu są już w Polsce

13.01.2015

Uchodźcy polskiego pochodzenia ze wschodniej Ukrainy są już na terytorium naszego kraju. Na lotnisku w Królewie Malborskim wylądowały trzy samoloty CASA z Polakami na pokładzie, które przyleciały z Charkowa.

Zapowiedziano przylot jeszcze dwóch samolotów. Łącznie na opuszczenie wschodniej Ukrainy zdecydowało się 178 osób. Nasi rodacy zostaną umieszczeni w Kompleksie Recepcyjno-Wypoczynkowym w Łańsku oraz w ośrodku Caritasu w Rybakach.

Większość ewakuowanych osób stanowią rodziny z dziećmi, również niemowlętami. Połowa dorosłych osób ma wyższe wykształcenie. Na pokładach samolotów znalazły się również osoby starsze.

Polakami, którzy zostaną przewiezieni do różnych ośrodków na terenie Polski, zaopiekują się organizacje pozarządowe, a także przedstawiciele Urzędu ds. Cudzoziemców.

Osoby ewakuowane z Donbasu mogą liczyć na kursy języka polskiego, a także zajęcia mające na celu przygotowanie ich do zawodu. Ponadto nasi rodacy mogą liczyć opiekę zdrowotną, a dzieci zostaną objęte obowiązkiem szkolnym.

Minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska zaapelowała do samorządów i organizacji pozarządowych o składanie ofert pracy i proponowanie mieszkań dla ewakuowanych Polaków.

„Mamy już kilkanaście takich ofert” - powiedziała Piotrowska.

Przypomnijmy, że na opuszczenie terenu kontrolowanego przez prorosyjskich terrorystów zdecydowało się 178 Polaków. Może zamiast mówić „już” minister Piotrowska powinna powiedzieć „dopiero”?

gah/rmf24.pl

[fot. PAP/Adam Warżawa]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook