Jedynie prawda jest ciekawa

Polacy z Donbasu są już w Polsce

13.01.2015

Uchodźcy polskiego pochodzenia ze wschodniej Ukrainy są już na terytorium naszego kraju. Na lotnisku w Królewie Malborskim wylądowały trzy samoloty CASA z Polakami na pokładzie, które przyleciały z Charkowa.

Zapowiedziano przylot jeszcze dwóch samolotów. Łącznie na opuszczenie wschodniej Ukrainy zdecydowało się 178 osób. Nasi rodacy zostaną umieszczeni w Kompleksie Recepcyjno-Wypoczynkowym w Łańsku oraz w ośrodku Caritasu w Rybakach.

Większość ewakuowanych osób stanowią rodziny z dziećmi, również niemowlętami. Połowa dorosłych osób ma wyższe wykształcenie. Na pokładach samolotów znalazły się również osoby starsze.

Polakami, którzy zostaną przewiezieni do różnych ośrodków na terenie Polski, zaopiekują się organizacje pozarządowe, a także przedstawiciele Urzędu ds. Cudzoziemców.

Osoby ewakuowane z Donbasu mogą liczyć na kursy języka polskiego, a także zajęcia mające na celu przygotowanie ich do zawodu. Ponadto nasi rodacy mogą liczyć opiekę zdrowotną, a dzieci zostaną objęte obowiązkiem szkolnym.

Minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska zaapelowała do samorządów i organizacji pozarządowych o składanie ofert pracy i proponowanie mieszkań dla ewakuowanych Polaków.

„Mamy już kilkanaście takich ofert” - powiedziała Piotrowska.

Przypomnijmy, że na opuszczenie terenu kontrolowanego przez prorosyjskich terrorystów zdecydowało się 178 Polaków. Może zamiast mówić „już” minister Piotrowska powinna powiedzieć „dopiero”?

gah/rmf24.pl

[fot. PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 2. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 3. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

 4. ss15012018 15.01.2018

  IPN szuka SS-manów służących w niemieckich obozach na terenie Polski. "To nie jest zamknięta sprawa"

  Prokuratorzy z IPN zwrócili się do Interpolu o pomoc w odnalezieniu ok. 1,6 tys. funkcjonariuszy SS.

 5. AbpGadecki15012018 15.01.2018

  Abp Gądecki: troska o bezpieczeństwo mniej ważna niż pomoc potrzebującym

  Troska o zachowanie własnego bezpieczeństwa nie może przeważać nad postawą, która powinna być ukierunkowana na pomoc innym osobom - powiedział w poniedziałek przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas konferencji prasowej po Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy

 6. polskaanders15012018 15.01.2018

  „Niezniszczalni” chwytają za serce. Piękny spot przypominający o polskich bohaterach

  „Polskie dziedzictwo niesie ponadczasowe wartości niezłomności, odwagi i poświęcenia dla dobra innych” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

 7. Jakitweetwp 15.01.2018

  Ostre starcie Jakiego z dziennikarką WP. "Ordynarnie manipuluje, nawet sekundy nie poświęciła żeby zadzwonić"

  - Wystarczyłaby sekunda, aby do mnie zadzwonić - i pani "dziennikarka" by się dowiedziała, że pomyliła wszystkie pojęcia - przekonuje wiceminister sprawiedliwości odnosząc się do tekstu opublikowanego w Wirtualnej Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook