Jedynie prawda jest ciekawa


Polacy z Donbasu są już w Polsce

13.01.2015

Uchodźcy polskiego pochodzenia ze wschodniej Ukrainy są już na terytorium naszego kraju. Na lotnisku w Królewie Malborskim wylądowały trzy samoloty CASA z Polakami na pokładzie, które przyleciały z Charkowa.

Zapowiedziano przylot jeszcze dwóch samolotów. Łącznie na opuszczenie wschodniej Ukrainy zdecydowało się 178 osób. Nasi rodacy zostaną umieszczeni w Kompleksie Recepcyjno-Wypoczynkowym w Łańsku oraz w ośrodku Caritasu w Rybakach.

Większość ewakuowanych osób stanowią rodziny z dziećmi, również niemowlętami. Połowa dorosłych osób ma wyższe wykształcenie. Na pokładach samolotów znalazły się również osoby starsze.

Polakami, którzy zostaną przewiezieni do różnych ośrodków na terenie Polski, zaopiekują się organizacje pozarządowe, a także przedstawiciele Urzędu ds. Cudzoziemców.

Osoby ewakuowane z Donbasu mogą liczyć na kursy języka polskiego, a także zajęcia mające na celu przygotowanie ich do zawodu. Ponadto nasi rodacy mogą liczyć opiekę zdrowotną, a dzieci zostaną objęte obowiązkiem szkolnym.

Minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska zaapelowała do samorządów i organizacji pozarządowych o składanie ofert pracy i proponowanie mieszkań dla ewakuowanych Polaków.

„Mamy już kilkanaście takich ofert” - powiedziała Piotrowska.

Przypomnijmy, że na opuszczenie terenu kontrolowanego przez prorosyjskich terrorystów zdecydowało się 178 Polaków. Może zamiast mówić „już” minister Piotrowska powinna powiedzieć „dopiero”?

gah/rmf24.pl

[fot. PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 2. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 3. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 4. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 5. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 6. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 7. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook