Jedynie prawda jest ciekawa


Polacy wreszcie zobaczą szczątki polskiego samolotu

18.09.2011

Po siedemnastu miesiącach od katastrofy smoleńskiej polscy śledczy jadą badać szczątki polskiego Tupolewa, który rozbił się w Smoleńsku. Chcą się wykazać przed wyborami?

Naczelna Prokuratura Wojskowa zapowiada, że eksperci będą badali wrak samolotu do końca września. Ich praca ma pomóc w przygotowaniu kompleksowej opinii na temat okoliczności i przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Decyzja śledczych rodzi jednak podejrzenie, że chodzi o pokazanie przed wyborami, że śledztwo ws. smoleńskiej tragedii trwa. Badanie wraku polskiej maszyny po kilkunastu miesiącach niszczenia na lotnisku w Smoleńsku będą miały niską wiarygodność. Jednak prokuratorzy będą mogli pokazać, że coś robią, że przeprowadzają ekspertyzy, prace trwają.

Nie wiadomo jednak dlaczego zwlekano z takimi badaniami. Przecież od samej katastrofy smoleńskiej politycy i eksperci zaznaczali, że trzeba jak najszybciej przeprowadzić badania samolotu. Nie było jednak woli politycznej, żeby do nich doprowadzić. Rosjanie od dawna robią wszystko, byśmy nie badali wraku. A polski rząd zdaje się nie mieć wiele determinacji, by zgodę taką wywalczyć. Jedyny moment, w którym Moskwa chciała dopuścić Polaków do Tu-154M zmarnował Edmund Klich wyjeżdżając ze Smoleńska. To zostało wykorzystane przez Rosjan jako pretekst do odmowy udostępnienia Polakom polskiej maszyny. Dlaczego dziś Rosjanie zmienili zdanie? Być może badania już im nie zagrażają.

saż

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook