Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polacy nie tęsknią za Tuskiem

29.12.2015

Ciekawe wyniki sondażu na temat Donalda Tuska publikuje dzisiejszy „Fakt”. Otóż wg badania przeprowadzonego przez TNS Polska były premier i założyciel PO, ciszący się przez lata wysokim zaufaniem wyborców, nie miałby dziś wielkich szans, gdyby stanął do wyborów prezydenckich. Przynajmniej na starcie.


W sondażu TNS Polska przeprowadzonym dla Faktu zadano następujące pytanie: Gdyby w 2020 r. Donald Tusk kandydował w wyborach to na kogo by Pan/Pani głosował/a?
Odpowiedzi wyglądały się następująco:
Andrzej Duda 26 proc.; Ryszard Petru 14 proc.;Paweł Kukiz 13 proc.;Donald Tusk 9 proc.;Barbara Nowacka 6 proc.;Władysław Kosiniak-Kamysz 3 proc.; Żaden z powyższych 29 proc.
Z sondażu wynika, że były premier nie tylko nie znalazłby się w drugiej turze wyborów z Andrzejem Dudą (43 l.), ale przegrałby z Ryszardem Petru (44 l.) i z Pawłem Kukizem (52 l.)! Wynik 9 procent to z pewnością mniej, niż by się można było spodziewać — zauważa Fakt.
Oczywiście nie przekreśla to szans przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, bo do kolejnych wyborów prezydenckich zostało jeszcze 5 lat. Ale dziś wygląda na to, że rodacy nie chcą jego powrotu do krajowej polityki - czytamy w artykule.
Zdaniem dr Olgierda Annusewicza, politologa z UW - to czy wystartuje w wyborach prezydenckich, zależy od oceny, jaką wystawi mu środowisko międzynarodowe.
Jeśli noty będą dobre, jego akcje wzrosną. W przeciwnym razie – ostro poszybują w dół — przewiduje.
Gdyby postanowił wejść w bieżącą politykę teraz, straciłby. Musi wyczuć odpowiedni moment — ocenia Annusewicz.
Wg Katarzyny Szymańskiej-Borginon, brukselskiej korespondentki RMF FM, kończący się rok nie był rokiem sukcesu Tuska.
To bardziej rok nauki – zarówno języka angielskiego, jak i poruszania się po instytucjach europejskich – nawiązywania kontaktów. Wiele osób zarzuca mu, że nie potrafi wejść w środowisko brukselskie, nie czuje się w nim dobrze. Nie spotyka się wystarczająco często z ambasadorami, eurodeputowanymi. Problem ma również z komunikacją z dziennikarzami. To zadziwiające, bo wcześniej, jeszcze jako premier, zachowywał się profesjonalnie: potrafił oddzielić sferę emocji od polityki i nie obrażał się na dziennikarzy. Teraz trochę to szwankuje — tłumaczy.
Tusk gra o wysoką stawkę, którą jest jego reelekcja. Wie jednak dobrze, że bez poparcia Merkel nie ma co liczyć na kolejną kadencję w RE. Wiele będzie zależało od tego, jak sprawa uchodźców odbije się na pozycji kanclerz Merkel – w samych Niemczech i w Brukseli — dodaje. .
Dr Wojciecha Jabłońskiego, specjalistę od marketingu politycznego - takie wyniki sondażu nie dziwią.

Dla polityka liczy się obecność w mediach. Polityk, który w mediach nie istnieje, przestaje być popularny. Donald Tusk opuścił polskie podwórko. W związku z tym przestał być brany pod uwagę jako kandydat na stanowiska publiczne. Tusk, aby odrobić zaufanie Polaków, musiałby stać się z powrotem politykiem z pierwszej linii, bo obecnie takim nie jest. Ale gdy wróci, może już nie być dla niego miejsca w Platformie, bo pojawili się tam tacy politycy, jak np. Sławomir Neumann. I wydaje się, że tak jak kiedyś Tusk „nie miał z kim przegrać”, tak w tym momencie – nie ma do czego wracać — komentuje.

ansa/ Fakt

[fot. TVP Info]

Warto poczytać

 1. AW4269 26.10.2016

  Macierewicz: Rosyjskie korwety na Bałtyku niepokoją

  „Przemieszczanie takich okrętów na Bałtyk zmienia układ sił”.

 2. tk 26.10.2016

  Projekt PiS-u ws. TK już w Sejmie

  Zgodnie z propozycją partii rządzącej, kadencja prezesa TK trwałaby 6 lat.

 3. b446fe58f6ba4879a9dd308ecd99db25 26.10.2016

  Terlecki: PO chce zatuszować swoje kłamstwa

  Zespół parlamentarny PO ds. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 4. smiglowceil 26.10.2016

  MON: 7 mld zł na zbrojenia

  „Po raz pierwszy od wielu lat polska armia otrzyma nowoczesne uzbrojenie”.

 5. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 6. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 7. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook