Jedynie prawda jest ciekawa

Polacy nie tęsknią za Tuskiem

29.12.2015

Ciekawe wyniki sondażu na temat Donalda Tuska publikuje dzisiejszy „Fakt”. Otóż wg badania przeprowadzonego przez TNS Polska były premier i założyciel PO, ciszący się przez lata wysokim zaufaniem wyborców, nie miałby dziś wielkich szans, gdyby stanął do wyborów prezydenckich. Przynajmniej na starcie.


W sondażu TNS Polska przeprowadzonym dla Faktu zadano następujące pytanie: Gdyby w 2020 r. Donald Tusk kandydował w wyborach to na kogo by Pan/Pani głosował/a?
Odpowiedzi wyglądały się następująco:
Andrzej Duda 26 proc.; Ryszard Petru 14 proc.;Paweł Kukiz 13 proc.;Donald Tusk 9 proc.;Barbara Nowacka 6 proc.;Władysław Kosiniak-Kamysz 3 proc.; Żaden z powyższych 29 proc.
Z sondażu wynika, że były premier nie tylko nie znalazłby się w drugiej turze wyborów z Andrzejem Dudą (43 l.), ale przegrałby z Ryszardem Petru (44 l.) i z Pawłem Kukizem (52 l.)! Wynik 9 procent to z pewnością mniej, niż by się można było spodziewać — zauważa Fakt.
Oczywiście nie przekreśla to szans przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, bo do kolejnych wyborów prezydenckich zostało jeszcze 5 lat. Ale dziś wygląda na to, że rodacy nie chcą jego powrotu do krajowej polityki - czytamy w artykule.
Zdaniem dr Olgierda Annusewicza, politologa z UW - to czy wystartuje w wyborach prezydenckich, zależy od oceny, jaką wystawi mu środowisko międzynarodowe.
Jeśli noty będą dobre, jego akcje wzrosną. W przeciwnym razie – ostro poszybują w dół — przewiduje.
Gdyby postanowił wejść w bieżącą politykę teraz, straciłby. Musi wyczuć odpowiedni moment — ocenia Annusewicz.
Wg Katarzyny Szymańskiej-Borginon, brukselskiej korespondentki RMF FM, kończący się rok nie był rokiem sukcesu Tuska.
To bardziej rok nauki – zarówno języka angielskiego, jak i poruszania się po instytucjach europejskich – nawiązywania kontaktów. Wiele osób zarzuca mu, że nie potrafi wejść w środowisko brukselskie, nie czuje się w nim dobrze. Nie spotyka się wystarczająco często z ambasadorami, eurodeputowanymi. Problem ma również z komunikacją z dziennikarzami. To zadziwiające, bo wcześniej, jeszcze jako premier, zachowywał się profesjonalnie: potrafił oddzielić sferę emocji od polityki i nie obrażał się na dziennikarzy. Teraz trochę to szwankuje — tłumaczy.
Tusk gra o wysoką stawkę, którą jest jego reelekcja. Wie jednak dobrze, że bez poparcia Merkel nie ma co liczyć na kolejną kadencję w RE. Wiele będzie zależało od tego, jak sprawa uchodźców odbije się na pozycji kanclerz Merkel – w samych Niemczech i w Brukseli — dodaje. .
Dr Wojciecha Jabłońskiego, specjalistę od marketingu politycznego - takie wyniki sondażu nie dziwią.

Dla polityka liczy się obecność w mediach. Polityk, który w mediach nie istnieje, przestaje być popularny. Donald Tusk opuścił polskie podwórko. W związku z tym przestał być brany pod uwagę jako kandydat na stanowiska publiczne. Tusk, aby odrobić zaufanie Polaków, musiałby stać się z powrotem politykiem z pierwszej linii, bo obecnie takim nie jest. Ale gdy wróci, może już nie być dla niego miejsca w Platformie, bo pojawili się tam tacy politycy, jak np. Sławomir Neumann. I wydaje się, że tak jak kiedyś Tusk „nie miał z kim przegrać”, tak w tym momencie – nie ma do czego wracać — komentuje.

ansa/ Fakt

[fot. TVP Info]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook