Jedynie prawda jest ciekawa

Polacy nie mogli zobaczyć wraku tupolewa

15.04.2013

Przedstawiciele MSZ wystąpili z wnioskiem o zapoznanie się ze stanem rządowego Tu-154M. Efekt? Kategoryczna odmowa Rosjan.

Jak poinformował wiceminister ds. zagranicznych Janusz Cisek, to szef Agencji Konsularnej w Smoleńsku - Michał Greczyło 6 marca br. zwrócił się do Rosjan o umożliwienie zobaczenia tupolewa

Mimo to, rząd poczytuje odpowiedź Rosjan jako satysfakcjonującą. „Pozytywnie rozpatrzono za to inną prośbę pana  Greczyły.  Wnioskował, by na ulicy Kutuzowa umieszczono drogowskaz pokazujący drogę do miejsca katastrofy. MSZ FR zapewniało, że tablica zostanie zainstalowana przed 10 kwietnia 2013 r.” - czytamy w odpowiedzi MSZ na interpelację posła Jerzego Polaczka (PiS).

Parlamentarzysta nie ukrywa swojego oburzenia. „To urąga zarówno prawu międzynarodowemu, jak i interesowi Polski, aby ta skandaliczna sytuacja była tolerowana” - mówi Polaczek.

Pełnomocnik części rodzin smoleńskich Piotra Pszczółkowskiego podkreśla, że przedstawiciele strony polskiej nie musieli zawierać żadnej specjalnej umowy z Rosjanami, aby uniknąć problemu ze zwrotem wraku samolotu. 

„Wystarczyło przestrzegać polskiego prawa i procedować według porozumienia pomiędzy ministrami obrony narodowej RP i FR z dnia 14 grudnia 1993 r.” - mówi mec. Pszczółkowski.

Adwokat przypomina, że artykuł 11 tej umowy daje Polskiej Komisji Badania Wypadków Lotniczych i prokuraturze prawo wspólnego wyjaśnienia przyczyn katastrofy.

AM/”Gazeta Polska Codziennie" 

[fot. Serge Serebro, Vitebsk Popular News/Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkiaspolicjaas 16.01.2018

  Dramat na Pomorzu: Ciężarówka wjechała na przejście dla pieszych. Zginęła 8-latka

  18-letnia dziewczynka została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę, która - przy zielonym świetle dla pieszych, wjechała na przejście

 3. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 4. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 5. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 6. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 7. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook