Jedynie prawda jest ciekawa

Polacy nie mogli zobaczyć wraku tupolewa

15.04.2013

Przedstawiciele MSZ wystąpili z wnioskiem o zapoznanie się ze stanem rządowego Tu-154M. Efekt? Kategoryczna odmowa Rosjan.

Jak poinformował wiceminister ds. zagranicznych Janusz Cisek, to szef Agencji Konsularnej w Smoleńsku - Michał Greczyło 6 marca br. zwrócił się do Rosjan o umożliwienie zobaczenia tupolewa

Mimo to, rząd poczytuje odpowiedź Rosjan jako satysfakcjonującą. „Pozytywnie rozpatrzono za to inną prośbę pana  Greczyły.  Wnioskował, by na ulicy Kutuzowa umieszczono drogowskaz pokazujący drogę do miejsca katastrofy. MSZ FR zapewniało, że tablica zostanie zainstalowana przed 10 kwietnia 2013 r.” - czytamy w odpowiedzi MSZ na interpelację posła Jerzego Polaczka (PiS).

Parlamentarzysta nie ukrywa swojego oburzenia. „To urąga zarówno prawu międzynarodowemu, jak i interesowi Polski, aby ta skandaliczna sytuacja była tolerowana” - mówi Polaczek.

Pełnomocnik części rodzin smoleńskich Piotra Pszczółkowskiego podkreśla, że przedstawiciele strony polskiej nie musieli zawierać żadnej specjalnej umowy z Rosjanami, aby uniknąć problemu ze zwrotem wraku samolotu. 

„Wystarczyło przestrzegać polskiego prawa i procedować według porozumienia pomiędzy ministrami obrony narodowej RP i FR z dnia 14 grudnia 1993 r.” - mówi mec. Pszczółkowski.

Adwokat przypomina, że artykuł 11 tej umowy daje Polskiej Komisji Badania Wypadków Lotniczych i prokuraturze prawo wspólnego wyjaśnienia przyczyn katastrofy.

AM/”Gazeta Polska Codziennie" 

[fot. Serge Serebro, Vitebsk Popular News/Wikimedia Commons]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook