Jedynie prawda jest ciekawa


Polacy nie chcą przyjęcia euro

26.03.2013

Prawie dwie trzecie pytanych Polaków - 62 proc. - jest przeciwnych przyjęciu euro przez nasz kraj. Niechęć do europejskiej waluty potęguje sytuacja Cypru i Grecji.

Polacy sprzeciwiają się przyjęciu europejskiej waluty przez nasz kraj. 62 procent Polaków przepytanych przez Homo Homini jest krytycznie nastawiona do tego zagadnienia. Sondaż w tej sprawie opublikowała "Rzeczpospolita".

Zwolenników przyjęcia euro jest - według badania - 32 procent. Zdania w tej sprawie nie ma sześć procent badanych.

"PiS jest przeciwne przystąpieniu Polski do strefy euro, dlatego cieszy nas, że Polacy realistycznie oceniają to, co się w tej strefie dzieje" - ocenił Mariusz Błaszczak.

Niechęć Polaków do wspólnej waluty zwiększają wydarzenia z Cypru i Grecji. 

"Jeżeli popatrzymy na Cypr, to on nie wpadł w kłopoty z powodu euro, tylko braku nadzoru nad bankami, a dzięki temu, że jest w strefie euro, dostał pomoc finansową" - bronił się Dariusz Rosati.

Pytani przez "Rz" ekonomiści zgodnie podkreślają, że dziś nie ma warunków na realne myślenie o euro. Część z nich podchodzi do sprawy jednoznacznie:

"Nie ma co się teraz nastawiać na przyjęcie euro powiedzmy za pięć lat, skoro nie wiadomo, co się wydarzy w krajach dysponujących wspólną walutą" - ocenia Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha.

Rządzący wciąż jednak poważnie myślą o przyjęciu euro. W ostatnim czasie w tej sprawie Radę Gabinetową zwołał prezydent Komorowski, a z medialnych doniesień wynika, że politycy PO chcą sprawę przyjęcia euro uczynić głównym tematem kampanii wyborczej.

Sondaż na zlecenie „Rz" przeprowadziła 22 marca 2013 r. metodą telefoniczną pracownia Instytut Badania Opinii Homo Homini na reprezentatywnej 1067-osobowej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski.

svit, "Rzeczpospolita"

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 2. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 3. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 4. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 5. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 6. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 7. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

 8. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook