Jedynie prawda jest ciekawa

Polacy nie chcą przyjęcia euro

26.03.2013

Prawie dwie trzecie pytanych Polaków - 62 proc. - jest przeciwnych przyjęciu euro przez nasz kraj. Niechęć do europejskiej waluty potęguje sytuacja Cypru i Grecji.

Polacy sprzeciwiają się przyjęciu europejskiej waluty przez nasz kraj. 62 procent Polaków przepytanych przez Homo Homini jest krytycznie nastawiona do tego zagadnienia. Sondaż w tej sprawie opublikowała "Rzeczpospolita".

Zwolenników przyjęcia euro jest - według badania - 32 procent. Zdania w tej sprawie nie ma sześć procent badanych.

"PiS jest przeciwne przystąpieniu Polski do strefy euro, dlatego cieszy nas, że Polacy realistycznie oceniają to, co się w tej strefie dzieje" - ocenił Mariusz Błaszczak.

Niechęć Polaków do wspólnej waluty zwiększają wydarzenia z Cypru i Grecji. 

"Jeżeli popatrzymy na Cypr, to on nie wpadł w kłopoty z powodu euro, tylko braku nadzoru nad bankami, a dzięki temu, że jest w strefie euro, dostał pomoc finansową" - bronił się Dariusz Rosati.

Pytani przez "Rz" ekonomiści zgodnie podkreślają, że dziś nie ma warunków na realne myślenie o euro. Część z nich podchodzi do sprawy jednoznacznie:

"Nie ma co się teraz nastawiać na przyjęcie euro powiedzmy za pięć lat, skoro nie wiadomo, co się wydarzy w krajach dysponujących wspólną walutą" - ocenia Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha.

Rządzący wciąż jednak poważnie myślą o przyjęciu euro. W ostatnim czasie w tej sprawie Radę Gabinetową zwołał prezydent Komorowski, a z medialnych doniesień wynika, że politycy PO chcą sprawę przyjęcia euro uczynić głównym tematem kampanii wyborczej.

Sondaż na zlecenie „Rz" przeprowadziła 22 marca 2013 r. metodą telefoniczną pracownia Instytut Badania Opinii Homo Homini na reprezentatywnej 1067-osobowej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski.

svit, "Rzeczpospolita"

[Fot. sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook