Jedynie prawda jest ciekawa


Polacy nie chcą przyjęcia euro

26.03.2013

Prawie dwie trzecie pytanych Polaków - 62 proc. - jest przeciwnych przyjęciu euro przez nasz kraj. Niechęć do europejskiej waluty potęguje sytuacja Cypru i Grecji.

Polacy sprzeciwiają się przyjęciu europejskiej waluty przez nasz kraj. 62 procent Polaków przepytanych przez Homo Homini jest krytycznie nastawiona do tego zagadnienia. Sondaż w tej sprawie opublikowała "Rzeczpospolita".

Zwolenników przyjęcia euro jest - według badania - 32 procent. Zdania w tej sprawie nie ma sześć procent badanych.

"PiS jest przeciwne przystąpieniu Polski do strefy euro, dlatego cieszy nas, że Polacy realistycznie oceniają to, co się w tej strefie dzieje" - ocenił Mariusz Błaszczak.

Niechęć Polaków do wspólnej waluty zwiększają wydarzenia z Cypru i Grecji. 

"Jeżeli popatrzymy na Cypr, to on nie wpadł w kłopoty z powodu euro, tylko braku nadzoru nad bankami, a dzięki temu, że jest w strefie euro, dostał pomoc finansową" - bronił się Dariusz Rosati.

Pytani przez "Rz" ekonomiści zgodnie podkreślają, że dziś nie ma warunków na realne myślenie o euro. Część z nich podchodzi do sprawy jednoznacznie:

"Nie ma co się teraz nastawiać na przyjęcie euro powiedzmy za pięć lat, skoro nie wiadomo, co się wydarzy w krajach dysponujących wspólną walutą" - ocenia Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha.

Rządzący wciąż jednak poważnie myślą o przyjęciu euro. W ostatnim czasie w tej sprawie Radę Gabinetową zwołał prezydent Komorowski, a z medialnych doniesień wynika, że politycy PO chcą sprawę przyjęcia euro uczynić głównym tematem kampanii wyborczej.

Sondaż na zlecenie „Rz" przeprowadziła 22 marca 2013 r. metodą telefoniczną pracownia Instytut Badania Opinii Homo Homini na reprezentatywnej 1067-osobowej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski.

svit, "Rzeczpospolita"

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 2. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 3. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 4. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 5. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 6. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 7. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook