Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polacy chcą krzyża w Sejmie

19.10.2011

Aż 71 procent Polaków chce, żeby krzyż wisiał w Sejmie. Taki wynik najnowszego sondażu TNS OBOP w tej sprawie opublikowała „Gazeta Wyborcza”.

Przeciw obecności krzyża na sali sejmowej jest tylko 20 procent ankietowanych. Jak informuje gazeta, za obecnością krzyża w parlamencie opowiada się nawet większość wyborców SLD. Przy okazji sondażu zapytano również o obecność krzyża w innych miejscach publicznych. Okazuje się, że obecności krzyża w szpitalach chce aż 84 proc. Polaków, przy czym nie tylko akceptują oni tę obecność, lecz wręcz domagają się, żeby tam pozostał.

72 proc. ankietowanych chce również, aby krzyż wisiał w szkołach. Warto podkreślić, że najmłodsi badani (w wieku 18–19 lat) jeszcze częściej niż starsi wypowiadają się za krzyżem w szkole (78 proc.). W tej grupie wiekowej jest również najwięcej zwolenników krzyża w urzędach (pytanie nie precyzowało, o jaki urząd chodzi) – 63 proc. Krzyża w urzędach chce również większość wszystkich ankietowanych, choć tu jest ich stosunkowo najmniej, bo 53 proc., zaś przeciw obecności krzyża w urzędach wypowiedziało się 41 proc. ankietowanych.

Dane te nie są szczególnie zaskakujące, gdyż potwierdzają wyniki badań wcześniejszych, ale oczywiście cieszą – mówi dla Stefczyk.info socjolog Paweł Gierech z warszawskiego Centrum Myśli Jana Pawła II. Jak podkreśla, wniosek z nich płynie taki, że krzyż pozostaje dla Polaków bardzo istotnym symbolem.

Jest symbolem i miłości oraz ofiary Boga za wszystkich ludzi, ale też symbolem wolności. To pod znakiem krzyża Polacy przez stulecia, a także w ostatnich czasach, o tę wolność zabiegali – mówi Gierech. - Wyniki te pokazują, że Polacy ciągle biorą sobie do serca skierowane do nich w 1991 r. słowa bł. Jana Pawła II: „Krzyż jest wam drogi. O ten krzyż walczyliście przez lata. Czyniliście wszystko, aby był on obecny w waszych domach, szkołach i zakładach pracy, aby był obecny przede wszystkim w waszych sercach".

Gierech wskazuje również na wyniki badań prof. Hanny Świdy-Ziemby opublikowane w 2002 r. i zrealizowane dla CBOS (w maju 2002 r. podała je m.in. także „Gazeta Wyborcza”), w których 75 proc. młodych Polaków zgodziło się ze stwierdzeniem: „Słusznie, że w Sejmie wisi krzyż, a nie znaki innych religii czy niewierzących. Żyjemy w kraju katolickim. Krzyż jest naszym polskim znakiem”.

Warto również przypomnieć o wyroku Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który w marcu br. w sprawie o obecność krzyża w szkole wytoczonym przeciwko państwu Włoskiemu ogłosił, że krzyż nie indoktrynuje i może wisieć w europejskiej szkole. „Zwyciężyło powszechne odczucie narodów Europy” – stwierdził wówczas włoski minister spraw zagranicznych Franco Frattini. – To również argument, który powinni sobie przyswoić nasi – tak ostatnio aktywni - rodzimi przeciwnicy obecności krzyża w Sejmie i w przestrzeni publicznej w Polsce – konkluduje Paweł Gierech.

RoJ
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. b446fe58f6ba4879a9dd308ecd99db25 26.10.2016

  Terlecki: PO chce zatuszować swoje kłamstwa

  Zespół parlamentarny PO ds. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 2. smiglowceil 26.10.2016

  MON: 7 mld zł na zbrojenia

  „Po raz pierwszy od wielu lat polska armia otrzyma nowoczesne uzbrojenie”.

 3. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 4. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 5. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

 6. komorowski-ste 25.10.2016

  Komorowski: PiS ściga wrogów politycznych

  Były prezydent ocenia sytuację w rok po wyborach parlamentarnych.

 7. a7ee927633f2492cbe9bc3f5465d3f0b 25.10.2016

  Kukiz’15: Rządy PiS to drobna zmiana

  Rządy PiS, to nie jest dobra zmiana, ale drobna zmiana, to rządy kontynuacji - ocenili we wtorek posłowie Kukiz'15.

 8. st-st-st 25.10.2016

  Będą zarzuty dla kobiety z "czarnego protestu"

  Zarzuty mają dotyczyć naruszenia nietykalności i znieważenia policjanta" - powiedział PAP we wtorek oficer prasowy śródmiejskiej policji Robert Szumiata

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook