Jedynie prawda jest ciekawa


Polacy chcą krzyża w Sejmie

19.10.2011

Aż 71 procent Polaków chce, żeby krzyż wisiał w Sejmie. Taki wynik najnowszego sondażu TNS OBOP w tej sprawie opublikowała „Gazeta Wyborcza”.

Przeciw obecności krzyża na sali sejmowej jest tylko 20 procent ankietowanych. Jak informuje gazeta, za obecnością krzyża w parlamencie opowiada się nawet większość wyborców SLD. Przy okazji sondażu zapytano również o obecność krzyża w innych miejscach publicznych. Okazuje się, że obecności krzyża w szpitalach chce aż 84 proc. Polaków, przy czym nie tylko akceptują oni tę obecność, lecz wręcz domagają się, żeby tam pozostał.

72 proc. ankietowanych chce również, aby krzyż wisiał w szkołach. Warto podkreślić, że najmłodsi badani (w wieku 18–19 lat) jeszcze częściej niż starsi wypowiadają się za krzyżem w szkole (78 proc.). W tej grupie wiekowej jest również najwięcej zwolenników krzyża w urzędach (pytanie nie precyzowało, o jaki urząd chodzi) – 63 proc. Krzyża w urzędach chce również większość wszystkich ankietowanych, choć tu jest ich stosunkowo najmniej, bo 53 proc., zaś przeciw obecności krzyża w urzędach wypowiedziało się 41 proc. ankietowanych.

Dane te nie są szczególnie zaskakujące, gdyż potwierdzają wyniki badań wcześniejszych, ale oczywiście cieszą – mówi dla Stefczyk.info socjolog Paweł Gierech z warszawskiego Centrum Myśli Jana Pawła II. Jak podkreśla, wniosek z nich płynie taki, że krzyż pozostaje dla Polaków bardzo istotnym symbolem.

Jest symbolem i miłości oraz ofiary Boga za wszystkich ludzi, ale też symbolem wolności. To pod znakiem krzyża Polacy przez stulecia, a także w ostatnich czasach, o tę wolność zabiegali – mówi Gierech. - Wyniki te pokazują, że Polacy ciągle biorą sobie do serca skierowane do nich w 1991 r. słowa bł. Jana Pawła II: „Krzyż jest wam drogi. O ten krzyż walczyliście przez lata. Czyniliście wszystko, aby był on obecny w waszych domach, szkołach i zakładach pracy, aby był obecny przede wszystkim w waszych sercach".

Gierech wskazuje również na wyniki badań prof. Hanny Świdy-Ziemby opublikowane w 2002 r. i zrealizowane dla CBOS (w maju 2002 r. podała je m.in. także „Gazeta Wyborcza”), w których 75 proc. młodych Polaków zgodziło się ze stwierdzeniem: „Słusznie, że w Sejmie wisi krzyż, a nie znaki innych religii czy niewierzących. Żyjemy w kraju katolickim. Krzyż jest naszym polskim znakiem”.

Warto również przypomnieć o wyroku Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który w marcu br. w sprawie o obecność krzyża w szkole wytoczonym przeciwko państwu Włoskiemu ogłosił, że krzyż nie indoktrynuje i może wisieć w europejskiej szkole. „Zwyciężyło powszechne odczucie narodów Europy” – stwierdził wówczas włoski minister spraw zagranicznych Franco Frattini. – To również argument, który powinni sobie przyswoić nasi – tak ostatnio aktywni - rodzimi przeciwnicy obecności krzyża w Sejmie i w przestrzeni publicznej w Polsce – konkluduje Paweł Gierech.

RoJ
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 2. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 3. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 4. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 5. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 6. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 7. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook