Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polacy bezbronni w Afganistanie

15.06.2012

Polscy żołnierze w Afganistanie mają wadliwy sprzęt do wykrywania zagrożeń chemicznych i radioaktywnych. A firma, która serwisowała urządzenia, wycofała z misji swojego pracownika - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Większość kołowych transporterów opancerzonych Rosomak służących w Afganistanie jest wyposażona w system wykrywania skażeń chemicznych oraz promieniotwórczych Cherdes i Cherdes II. Duża część tych urządzeń jest niesprawna. Z dokumentów, do których dotarła „Gazeta Polska Codziennie”, wynika, że nawet połowa sprzętu działa lub działała wadliwie.

Spółka Pimco, która jest producentem cherdesów, wysłała w ubiegłym roku swoich specjalistów do Afganistanu. Kontrola sprzętu, którą przeprowadzili, wykazała, że spośród 115 urządzeń zamontowanych na rosomakach zaledwie 54 były w pełni sprawne.

Specjalista ds. wojskowych w Pimco Franciszek Prusiecki twierdzi, że zaledwie 3 proc. urządzeń miało uszkodzenia będące wynikiem wad produkcyjnych. Reszta nie działała w sposób prawidłowy z powodu wadliwego montażu oraz niezgodnej z instrukcją eksploatacji. Choć na nowych kołowych transporterach opancerzonych, które ostatnio trafiły do Afganistanu, nie montowano już cherdesów, to jednak większość rosomaków nadal jest wyposażonych w te urządzenia.

Na miejscu nie ma już przedstawiciela firmy Pimco, który zajmował się naprawami systemu wykrywania skażeń chemicznych oraz promieniotwórczych. – Od miesiąca nasz pracownik jest już w Polsce – mówi Prusiecki. Twierdzi, że odwołanie serwisanta było wynikiem decyzji podjętych przez zamawiającego. Utrzymuje, że spółka nie otrzymała oficjalnych wyjaśnień w tej sprawie z resortu obrony. Rzecznik MON Jacek Sońta informuje, że Wojskowe Centrum Metrologii jest w trakcie opracowania technologii usprawnienia systemów Cherdes i Cherdes II.

A co z bezpieczeństwem naszych żołnierzy służących w Afganistanie? – Posługują się przenośnymi urządzeniami typu AP2C, automatycznym przyrządem rozpoznania skażeń chemicznych, oraz aparaturą do pomiaru promieniowania jonizującego typu DP. Dodatkowo w każdym patrolu jest przynajmniej jeden pojazd ze sprawnym cherdesem – wyjaśnia rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych ppłk Mirosław Ochyra.

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi dochodzenie, w którym pojawia się wątek związany z dostawą cherdesów. Rzecznik prokuratury płk Ireneusz Szeląg wyjaśnia, że chodzi o śledztwo w sprawie popełnienia przestępstw korupcyjnych oraz innych czynów zabronionych przez b. oficera WP. Odmawia dalszych wyjaśnień, gdyż postępowanie jest objęte klauzulą „ściśle tajne”.

Z nieoficjalnych informacji, do których dotarła „Codzienna”, wynika, że urządzenia do wykrywania skażeń zostały zakupione, mimo że nie miały odpowiednich badań przeprowadzonych w warunkach bojowych. Przedstawiciel Pimco zaprzecza. Twierdzi, że sprzęt przeszedł pozytywnie badania laboratoryjne, a uwagi zgłaszane podczas prób poligonowych zostały uwzględnione podczas produkcji.

"Gazeta Polska Codziennie"
[fot.wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 2. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 3. mistraleeeee 22.10.2016

  MON oczekuje odpowiedzi ws. Mistrali

  W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo - śmigłowcowych klasy Mistral.

 4. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

 5. siweczkowskiSI-YT 22.10.2016

  Prokuratura zbada sprawę Caracali

  Prokuratura całościowo zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy, od początku, od działań podjętych kilka lat temu, aż do chwili obecnej - powiedział w sobotę prokurator krajowy pytany czy będzie śledztwo ws. okoliczności wyboru śmigłowców Caracal i odstąpienia od zakupu.

 6. mid-16a20149 22.10.2016

  Prezydent leci do Budapesztu

  Andrzej Duda weźmie udział w obchodach rocznicy rewolucji węgierskiej.

 7. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 8. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook