Jedynie prawda jest ciekawa

Polacy – biedni, ale szczęśliwi

29.09.2011

Jakość życia w Polsce jest wyższa, niż w Wielkiej Brytanii – wynika z badań popularnego w tym kraju portalu uSwitch.com. Brytyjczycy są bogatsi niż Polacy, ale same pieniądze szczęścia im nie dają.

Polskie gospodarstwa domowe są wprawdzie mniej zasobne, ale Polacy są szczęśliwsi. Oprócz Polaków, szczęśliwsi od Brytyjczyków są między innymi także Francuzi, Włosi, a także Hiszpanie borykający się z kryzysem i bezrobociem.

Badania portalu konsumenckiego uSwitch.com objęły w sumie 10 krajów europejskich. Brytyjczycy zajęli ostatnie miejsce. Główną tego przyczyną była wysoka przestępczość i wysokie ceny na Wyspach.

I tak, Polacy pracują w tygodniu dłużej, niż Brytyjczycy (40,6 godz. Do 36,4 godz.), ale mają 38 dni wolnych w roku, podczas gry Brytyjczycy 28. Zaskakujące jest porównanie wydatków na edukację – Polska wydaje 5,6 proc. PKB, a Wlk. Brytania 4,8 proc.

Narzekamy w Polsce na pogodę, ale co mają powiedzieć Anglicy, Szkoci czy Walijczycy? Średnio mamy w roku 1514 godzin słonecznych, a Brytyjczycy 1387. Szybciej przechodzimy na emeryturę, średnio w wieku 59,3 lat (w porównaniu do 63 lat w Wlk Brytanii). Z badań wynika też, że ceny żywności, utrzymania mieszkania, energii w Wlk. Brytanii należą do zdecydowanie najwyższych w Europie.

Żyjemy krócej (76,2 lat) niż Brytyjczycy (80,4), to być może dlatego, że mniej wydajemy na służbę zdrowia (9,6 proc. PKB do 11,2 proc. PKB).

Natomiast mamy na pewno dużo więcej satysfakcji z życia i poczucia bezpieczeństwa. 59 proc. Brytyjczyków obawia się o swoje osobiste bezpieczeństwo, obawiając się „pęknięcia społeczeństwa". Biją w tym na głowę wszystkie inne badane narody.

I tylko w dochodach nie możemy absolutnie równać się z Brytyjczykami. Średni roczny dochód netto gospodarstwa domowego na Wyspach to 38 547 funtów. W Polsce – równowartość tylko 8759 funtów.

MaH

[Fot. Sxc.hu]


CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook