Jedynie prawda jest ciekawa


Pojedynek liderów. Wygrywa Kaczyński

04.10.2011

Wyborcy dobrze znają tych polityków – ocenia ekspert od komunikacji społecznej dr Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Lider PiS jest bardziej zawzięty od swojego odpowiednika z PO (44 do 23 proc. odpowiedzi ankietowanych). Ale zdaniem pytanych jest również uczciwszy (25 do 17 proc.).  Bardziej godny zaufania jest zdaniem respondentów Jarosław Kaczyński (21 proc.) niż Donald Tusk (19 proc.). Bardzo podobnie według sondażu wypada porównanie charyzmy obu polityków (17 do 15 proc.), choć znów wygrywa Kaczyński.

 – Znamy tych polityków, jak łyse konie. Od co najmniej sześciu lat obserwujmy ich w działaniu. Wyniki tego sondażu pokazuję, że mamy bardzo wyrównany pojedynek między liderami. Tak samo zresztą jak między głównymi partiami. To pokazuje ogólny trend przedwyborczych sondaży – mówi portalowi Stefczyk.info dr Jarosław Flis.

Premier ma opinię bardziej nowoczesnego, a lider opozycji bardziej mściwego. Jednocześnie ankietowani ocenili obu przywódców jako ludzi bezwzględnych. 26 proc. za takiego uważa lidera PiS, 23 proc. – lidera PO. Dalej 27 proc. badanych uznało, że  fałszywy jest Jarosław Kaczyński, 25 proc. – że Donald Tusk.

- Ciekawe, że pakiet cech jest bardzo podobny dla obu polityków. Widać, że nie ma między nimi takiej różnicy, jak to się często stereotypowo przedstawia – zwraca uwagę Flis. Jego zdaniem wyborcy dobrze wiedzą za co nie lubią polityków.

Sondaż dla Radia Zet zrealizowano w dniach 1 – 2 października na próbie ogólnopolskiej 1000 dorosłych osób.

MM
[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook