Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pogrzeb kierowcy kardynała Wojtyły

12.02.2012

W Wierzchosławicach k. Tarnowa (Małopolska) odbył się w niedzielę pogrzeb Józefa Muchy, który przez 16 lat był kierowcą biskupa i kardynała Karola Wojtyły. Uroczystości przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

- To był człowiek wierny Panu Bogu, Kościołowi i tym, którym służył - powiedział kard. Dziwisz na zakończenie mszy św. odprawionej w parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach.

Metropolita krakowski podkreślił, że praca kierowcy Karola Wojtyły nie była łatwa. - Karol Wojtyła był człowiekiem świętym, ale i wymagającym - mówił kard. Dziwisz. Przypomniał, że Józef Mucha tak jak mógł, strzegł śledzonego przez SB kard. Wojtyłę i starał się wyjeżdżając z kurii tak gubić ślad, by funkcjonariusze nie widzieli dokąd kardynał jedzie, zwłaszcza na wakacje. - Także i je korzystałem z jego usług. Tyle, ile służył kard. Wojtyle, służył i mnie. Panie Józefie, dziękuję - powiedział kardynał Dziwisz.

Sylwetkę Józefa Muchy przypomniał w homilii bp pomocniczy diecezji tarnowskiej Andrzej Jeż.

Józef Mucha zmarł 8 lutego. Miał 89 lat. Został pochowany na cmentarzu w Wierzchosławicach.

W 1947 r. Mucha dzięki pomocy wuja został zatrudniony jako kierowca w "Tygodniku Powszechnym", a stamtąd został wkrótce przeniesiony do pracy w krakowskiej kurii. Był osobistym kierowcą kard. Adama Stefana Sapiehy, a po jego śmierci abp. Eugeniusza Baziaka.

Przez 16 lat woził arcybiskupa, a później kard. Karola Wojtyłę, z którym przejechał blisko pół miliona kilometrów. Mucha wspomniał w licznych wywiadach, że metropolita krakowski bardzo dużo czytał. W każdą podróż zabierał dwie teczki książek, które czytał podczas jazdy korzystając z zamontowanego w samochodzie pulpitu i lampki. Wojtyła nie miał prawa jazdy, z kierowcą jeździł najpierw warszawą, potem oplem admirałem, a także wołgą.

W zeszłym roku Józef Mucha uczestniczył w Rzymie w beatyfikacji Jana Pawła II. Mówił wówczas PAP, że kard. Wojtyła był dla niego jak ojciec i zawsze się o niego troszczył. - Bardzo go szanowałem. Starałem się, żeby samochód, którym jeździliśmy, zawsze był sprawny. Po wyjeździe do Rzymu prowadził ze mną korespondencję. Ostatni list papieża dostałem od kard. Dziwisza dzień przed śmiercią Jana Pawła II. On zawsze był dla mnie człowiekiem świętym - powiedział.

Po wyborze metropolity krakowskiego na papieża Mucha jeszcze przez 13 lat pracował jako osobisty kierowca kard. Franciszka Macharskiego. W 1991 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Wierzchosławicach, rodzinnej wiosce swojej żony.

PAP
[fot. arch.]

Warto poczytać

 1. cbs2017303 30.03.2017

  Udaremniono przemyt ponad 200 kg haszyszu

  Głównym kierunkiem działania grupy była przestępczość ekonomiczna, akcyzowa i narkotykowa na terenie Unii Europejskiej.

 2. mid-17330081 30.03.2017

  Szarek: „Polskie państwo mówi dziś głosem IPN”

  - Zmieniliśmy świadomość wielu Polaków. To wielkie zwycięstwo i owoc setek publikacji, spotkań, wystaw i konferencji - podkreślił˙w czwartek w Toruniu prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

 3. tyyyyyys 30.03.2017

  Donald Tusk zostanie przesłuchany 19 kwietnia

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk stawi się 19 kwietnia na przesłuchaniu w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej, gdzie ma zeznawać jako świadek.

 4. ASDSC06946 30.03.2017

  Państwowa Służba Ochrony zastąpi BOR

  Jak podał resort spraw wewnętrznych, PSO będzie elitarną służbą wyspecjalizowaną w ochronie najważniejszych osób w państwie.

 5. pettty 30.03.2017

  Petru lepszy od premier Szydło?

  Uważam, że Ryszard Petru byłby zdecydowanie lepszym kandydatem na premiera, bo jest dużo bardziej otwarty i patrzy do przodu - podkreślił polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej.

 6. ekshunmacjapowazkiSI 30.03.2017

  Kolejna ekshumacja na Powązkach

  Na warszawskich Powązkach Wojskowych ekshumowano ciało kolejnej ofiary katastrofy smoleńskiej. To 17. ekshumacja przeprowadzona w związku ze śledztwem ws. katastrofy. Na prośbę rodziny prokuratura nie ujawnia, o czyj grób chodzi.

 7. IMG0629-1 30.03.2017

  Gigantyczna analiza akt ws. Smoleńska

  „Przeprowadzono również kwerendę obowiązujących w 2010 roku przepisów, powtórzono analizy KBWLLP oraz dokonano wysłuchania dużej ilości świadków".

 8. mid-17329100 29.03.2017

  Prezydent: "Ormiański charakter jest mocno wpisany w Polskę"

  - Ormianie przybyli jako zaproszeni goście, jako mile widziani przybysze - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook