Jedynie prawda jest ciekawa


Pogrzeb kierowcy kardynała Wojtyły

12.02.2012

W Wierzchosławicach k. Tarnowa (Małopolska) odbył się w niedzielę pogrzeb Józefa Muchy, który przez 16 lat był kierowcą biskupa i kardynała Karola Wojtyły. Uroczystości przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

- To był człowiek wierny Panu Bogu, Kościołowi i tym, którym służył - powiedział kard. Dziwisz na zakończenie mszy św. odprawionej w parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach.

Metropolita krakowski podkreślił, że praca kierowcy Karola Wojtyły nie była łatwa. - Karol Wojtyła był człowiekiem świętym, ale i wymagającym - mówił kard. Dziwisz. Przypomniał, że Józef Mucha tak jak mógł, strzegł śledzonego przez SB kard. Wojtyłę i starał się wyjeżdżając z kurii tak gubić ślad, by funkcjonariusze nie widzieli dokąd kardynał jedzie, zwłaszcza na wakacje. - Także i je korzystałem z jego usług. Tyle, ile służył kard. Wojtyle, służył i mnie. Panie Józefie, dziękuję - powiedział kardynał Dziwisz.

Sylwetkę Józefa Muchy przypomniał w homilii bp pomocniczy diecezji tarnowskiej Andrzej Jeż.

Józef Mucha zmarł 8 lutego. Miał 89 lat. Został pochowany na cmentarzu w Wierzchosławicach.

W 1947 r. Mucha dzięki pomocy wuja został zatrudniony jako kierowca w "Tygodniku Powszechnym", a stamtąd został wkrótce przeniesiony do pracy w krakowskiej kurii. Był osobistym kierowcą kard. Adama Stefana Sapiehy, a po jego śmierci abp. Eugeniusza Baziaka.

Przez 16 lat woził arcybiskupa, a później kard. Karola Wojtyłę, z którym przejechał blisko pół miliona kilometrów. Mucha wspomniał w licznych wywiadach, że metropolita krakowski bardzo dużo czytał. W każdą podróż zabierał dwie teczki książek, które czytał podczas jazdy korzystając z zamontowanego w samochodzie pulpitu i lampki. Wojtyła nie miał prawa jazdy, z kierowcą jeździł najpierw warszawą, potem oplem admirałem, a także wołgą.

W zeszłym roku Józef Mucha uczestniczył w Rzymie w beatyfikacji Jana Pawła II. Mówił wówczas PAP, że kard. Wojtyła był dla niego jak ojciec i zawsze się o niego troszczył. - Bardzo go szanowałem. Starałem się, żeby samochód, którym jeździliśmy, zawsze był sprawny. Po wyjeździe do Rzymu prowadził ze mną korespondencję. Ostatni list papieża dostałem od kard. Dziwisza dzień przed śmiercią Jana Pawła II. On zawsze był dla mnie człowiekiem świętym - powiedział.

Po wyborze metropolity krakowskiego na papieża Mucha jeszcze przez 13 lat pracował jako osobisty kierowca kard. Franciszka Macharskiego. W 1991 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Wierzchosławicach, rodzinnej wiosce swojej żony.

PAP
[fot. arch.]

Warto poczytać

 1. Morawiecki20012018 21.01.2018

  Premier o zachowaniach faszystowskich: to deptanie pamięci naszych przodków

  Propagowanie faszyzmu lub innych totalitaryzmów jest nie tylko niezgodne z polskim prawem, jest przede wszystkim deptaniem pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki

 2. Tarczynskimeczet 21.01.2018

  Poseł: Chcemy katedry w Arabii za meczet w Polsce. Nie pasuje to żegnam!

  - Jeśli islamskie państwo wyznaniowe chce inwestycji w Polsce to ja oczekuje takiego samego prawa u nich - przekonuje poseł PiS Dominik Tarczyński

 3. Gadowskiwiki 21.01.2018

  "Nie wybieraliśmy karierowiczów". Gadowski ostro o ostatnich decyzjach w PiS

  Ostatnie transfery do obozu Zjednoczonej Prawicy i sprawa niewyrażenia przez Senat zgody na tymczasowe aresztowanie senatora Koguta zdenerwowały Witolda Gadowskiego. - Rośnie masa dziadostwa - napisał

 4. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 5. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 6. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 7. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 8. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook