Jedynie prawda jest ciekawa


Podział Mazowsza korzystny dla Polski

03.12.2016

Podział Mazowsza na dwa regiony statystyczne, tzw. NUTS 2, pozwoli Polsce pozyskać większe środki z Unii Europejskiej w perspektywie finansowej po roku 2020 – powiedział PAP wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Zmiana ułatwi też prowadzenie polityki rozwojowej - dodał.

Rozporządzenie, które dzieli Mazowsze na dwie części opublikowano pod koniec listopada w dzienniku urzędowym UE. Zmiany wejdą w życie z początkiem 2018 roku. 

Jak tłumaczy Kwieciński, to zabieg czysto statystyczny o znaczeniu unijnym, lecz nie mający wpływu na podział administracyjny Polski. "To są dwa odrębne procesy" - zaznacza. 

"Do tej pory mieliśmy 16 jednostek na poziomie tzw. NUTS 2 (...). W tej chwili dzielimy jeden z nich - najbogatszy, mazowiecki - na dwa. Złożyliśmy taki wniosek na początku roku po przeprowadzeniu bardzo głębokich analiz i wielu konsultacji" - wyjaśnia. 

"Ten nasz ruch nie jest niczym nadzwyczajnym w UE, bo wiele krajów już tak zrobiło" – powiedział. Jak dodał, chodzi zarówno o stare kraje członkowskie, jak chociażby Hiszpania z Madrytem, Portugalia z Porto czy Irlandia z Dublinem, ale też nowe kraje członkowskie m.in. Czechy z Pragą czy Słowacja z Bratysławą. 

Polska dokonała tego teraz, ponieważ - jak wskazuje wiceminister - w poprzedniej perspektywie finansowej 2007-2013 to się nie opłacało. "Po tych analizach wiedzieliśmy na pewno, że jeżeli podzielimy Mazowsze na takie dwa regiony, to i kraj, i Mazowsze otrzymają więcej pieniędzy" - zaznaczył. 

"Tych środków będzie więcej. Będziemy mieli więcej środków dla kraju, będziemy mieli więcej środków dla Mazowsza w jego obecnym kształcie" - dodał. 

NUTS 2 metropolii warszawskiej (region warszawski stołeczny) po podziale tworzy Warszawa wraz z powiatami: warszawskim zachodnim, pruszkowskim, grodziskim, piaseczyńskim, otwockim, mińskim, wołomińskim, legionowskim i nowodworskim. Drugi region (mazowiecki regionalny) obejmuje pozostałą część województwa. 

"Oczywiście ktoś może zapytać, dlaczego nie zostawiliśmy samej Warszawy bez tych dziewięciu powiatów. Po pierwsze ze względu na logikę prowadzenia procesu rozwoju, gdzie te powiaty naturalnie tworzą aglomerację. Po drugie są one na tyle bogate, że bardzo silnie podciągnęłyby pozostałą część województwa, (...) dlatego to zostało w ten sposób podzielone" - mówił Kwieciński. 

Wiceminister ocenia, iż nowy podział statystyczny uprości również prowadzenie polityki rozwojowej. "Do tej pory był poważny dysonans przy prowadzeniu polityki regionalnej na Mazowszu: czy mamy się zajmować bogatą stolicą z PKB prawie 180 proc. średniej unijnej (...), czy mamy się zajmować tymi biedniejszymi NUTS 3, takimi jak siedlecki, ostrołęcki, ciechanowski czy radomski, które są na poziomie niewiele różniącym się od Polski wschodniej" - zauważył. 

"Tutaj tego dysonansu nie będzie. Będzie nam łatwiej prowadzić politykę regionalną" - dodał.

Rozporządzenie UE jest rezultatem rewizji wspólnej Klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych w UE (NUTS). Zmiany, które wejdą w życie z początkiem 2018 roku, dotyczą nie tylko Polski, ale też innych krajów unijnych. 

W następstwie podziału Mazowsza na dwie jednostki, liczba regionów NUTS 2 w Polsce wzrośnie z 16 do 17. Ponadto, zmianie ulegają nazwy dwóch poziomów NUTS w Polsce: poziom NUTS 1 będzie nazywał się "makroregiony" (dotychczasowa nazwa to "regiony"), a poziom NUTS 2 będzie nosił nazwę "regiony" (dotychczasowa nazwa to "województwa"). 

Ministerstwo Rozwoju podaje, że przy tak wyznaczonym podziale jednostka statystyczna obejmująca Warszawę będzie liczyła 2,96 mln mieszkańców (według stanu na dzień 31 grudnia 2014 r.), natomiast jednostka statystyczna obejmująca pozostałą część województwa mazowieckiego - 2,36 mln osób. 


ak/PAP 

[fot. Pixabay]

Warto poczytać

 1. 1270lupaszko 24.05.2018

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole na ul. im. Szendzielarza "Łupaszki"

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole, aby na ulicy im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku nie pojawiły się ponownie napisy dotyczące patrona ulicy.

 2. 1270dudasrem 24.05.2018

  Prezydent Andrzej Duda: w tym regionie germanizacja się nie udała

  Śrem to miasto bohaterów niepodległości - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek na spotkaniu w wielkopolskim Śremie. Prezydent podziękował mieszkańcom za ich wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Podkreślił, że w tym regionie "germanizacja się nie udała".

 3. 1270joachim 24.05.2018

  "Będziemy dokładać starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa"

  Będziemy dokładać wszelkich starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa, a funkcjonariusze mieli godne warunki, żeby o to bezpieczeństwo dbać - powiedział w czwartek w Gdyni minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

 4. walesa24052018 24.05.2018

  Jak SB opisywała Lecha Wałęsę? Znany historyk udostępnił notatkę służb

  Sławomir Cenckiewicz ujawnił na Twitterze fragment notatki przygotowanej przez Służby Bezpieczeństwa, które opracowały portret psychologiczny Lecha Wałęsy.

 5. 1270menty01 24.05.2018

  Rosjanin napisał prawdę o pakcie Ribbentrop-Mołotow – został skazany

  Rosja skutecznie walczy z nieprawomyślnością. Od kilku lat eliminuje z internetu i przestrzeni publicznej treści, które mogą godzić w jedyną słuszną wizję świata i historii proponowaną przez Kreml

 6. kacperplazynski22042018 24.05.2018

  "Spółka, w której doszło do awarii w przepompowni ścieków przekazała do Francji 60 milionów zysków"

  "Spółka Saur Neptun Gdańsk (SNG) przekazała w ciągu 10 lat do Francji ponad 60 mln zł zysków; to "łupienie kieszeni" gdańszczan"

 7. 1270duda01 24.05.2018

  Trzy lata temu Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie

  Mijają trzy lata od wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Pełniąc funkcję głowy państwa Andrzej Duda odwiedził 176 miejscowości w Polsce, złożył 67 wizyt zagranicznych, przyjął 97 szefów państwa, rządów i następców tronu

 8. 1270morawieckirozwoj 23.05.2018

  Morawiecki: postawiliśmy przed sobą zadanie równomiernego rozwoju Polski

  Inaczej niż nasi poprzednicy postawiliśmy przed sobą takie zadanie, żeby Polska rozwijała się równomiernie - powiedział w środę w Bystrzycy Kłodzkiej premier Mateusz Morawiecki. Apelował o wsparcie dla obozu rządzącego tak, aby mógł "przez najbliższe 5-10 lat zmieniać Polskę".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook