Jedynie prawda jest ciekawa


Podkomisja sejmowa za reformą edukacji

03.12.2016

O godzinie wpół do trzeciej w nocy z piątku na sobotę prace zakończyła podkomisja sejmowa, która rozpatrywała rządowe projekty ustaw: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe zmieniające strukturę szkół.

Podkomisja, która pracowała w czwartek i piątek nie zgodziła się ani na pozostawienie obecnie istniejących szkół, ani na przesuniecie wejścia w życie reformy. 

Zgodnie z projektami, w miejsce obecnie istniejących typów szkół mają się pojawić: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Zmiany mają być wprowadzane od roku szkolnego 2017/2018. 

W ciągu dwóch dni pracy podkomisja wprowadziła do projektów poprawki które, w większości były autopoprawkami ministerstwa edukacji; przejęli je posłowie PiS. Żadna z nich nie ma wpływu na zasadniczy kształt reformy. 

Podczas prac nad projektami zmieniono dwa zapisy ustawy Karta Nauczyciela. Zlikwidowano jednorazowe dodatki uzupełniające dla nauczycieli. Chodzi o wyrównania, które samorządy muszą wypłacić nauczycielom, jeśli na swoim terenie wydały ogółem w ciągu roku na wynagrodzenia nauczycieli mniej niż wynika z tzw. średniego wynagrodzenia określonego w Karcie Nauczyciela. 

Wprowadzono też zapis mający na celu "uszczelnienie" przepisu likwidującego tzw. godziny karciane. Zgodnie z nim w ramach ustalonego wynagrodzenia i czasu pracy "nauczyciel nie prowadzi zajęć świetlicowych i zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej". Przepis ma obowiązywać od 1 września 2017 r. 

Podkomisja odrzuciła za to poprawki opozycji zakładające utrzymanie obecnej struktury szkół w Polsce oraz przesuwające wejście w życie reformy. Poprawka PO zakładała odroczenie wejścia w życie reformy o 3 lata. Poprawka Nowoczesnej zakładała odroczenie o 5 lat. 

Odrzucone zostały też poprawki dotyczące oddziałów dwujęzycznych w 8-letnich szkołach podstawowych. Po wprowadzeniu reformy takie będą mogły być prowadzone w klasie VII i VIII oraz w liceach ogólnokształcących; obecnie są w gimnazjach i liceach. Pierwszeństwo przyjęcia do nich będą mieli uczniowie szkoły podstawowej, w której takie oddziały zostaną utworzone. 

Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) zwracała uwagę na to, że do takich oddziałów powinny trafiać najzdolniejsze językowo dzieci, dlatego o pierwszeństwie przy rekrutacji do nich nie powinno decydować to czy dziecko chodzi do danej szkoły podstawowej, czy też do innej, w której nie ma oddziałów dwujęzycznych. Zgłoszona przez nią poprawka dotycząca tej kwestii została odrzucona przez podkomisję. 

Odrzucona została też poprawka Krystyny Szumilas (PO), zgodnie z którą klasy VII i VIII mogłyby być tworzone przy liceach, w których też jest nauczanie dwujęzyczne. Związane miało to być - jak podnosiła - ze specyfiką nauczania dwujęzycznego, gdzie nie tylko uczy się języka obcego w szerszym wymiarze, ale także uczy się konkretnych przedmiotów np. fizyki czy chemii w języku obcym. Tłumaczyła też, że takie nauczanie wymaga specjalnie przygotowanych do tego nauczycieli. Dodała, że wówczas możliwa byłaby rekrutacja dla wszystkich kandydatów na równych prawach. Ta argumentacja nie przekonała większości komisji. 

Podczas piątkowego posiedzenia opozycja zwracała uwagę na zapisy projektu dotyczące tworzenia nowej sieci szkół odpowiadających nowej strukturze. Ostateczne uchwały w tej sprawie samorządy będą musiały podjąć do 31 marca 2017 r. Poprzedzić je mają uchwały intencyjne; te będą opiniowane przez kuratora (będzie miał on na to 21 dni). Podjęcie uchwały ostatecznej będzie wymagało uzyskania pozytywnej opinii. 

Szumilas oceniła, że termin 31 marca "to termin karkołomny, na którym ta ustawa się rozłoży". Jak mówiła, nawet jeśli parlament uchwali ustawę przed świętami Bożego Narodzenia i prezydent podpisze ją jeszcze w grudniu, by weszła w życie w styczniu, to i tak samorządy będą miały bardzo mało czasu na przedstawienie rodzicom propozycji zmian obecnej sieci szkół. 

Minister edukacji Anna Zalewska zapewniała, że samorządy już teraz pracują nad nową siecią szkół, a kurator odwiedzi każdą gminę. *Podczas dyskusji na temat przepisów dotyczących sytuacji nauczycieli z likwidowanych gimnazjów. Wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński zgłosił poprawkę wydłużającą czas kiedy nauczyciel, dla którego nie będzie pracy w szkole, będzie mógł być w stanie nieczynnym. Obecnie stan nieczynny wynosi 6 miesięcy. Poprawka zakładała wydłużenie go do 12 miesięcy. Poparł ją Jerzy Ewertowski z Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Nikt z posłów nie przejął jednak ich poprawek. *Baszczyński zgłosił też poprawkę, zgodnie z którą zwolnionym nauczycielom gimnazjów przysługiwałaby odprawa. Poprawkę tę przejęła Małgorzata Pępek (PO), ale podkomisja odrzuciła ją. 


ak/PAP

[fot. Fratria ]

Warto poczytać

 1. 1270morawieckirozwoj 23.05.2018

  Morawiecki: postawiliśmy przed sobą zadanie równomiernego rozwoju Polski

  Inaczej niż nasi poprzednicy postawiliśmy przed sobą takie zadanie, żeby Polska rozwijała się równomiernie - powiedział w środę w Bystrzycy Kłodzkiej premier Mateusz Morawiecki. Apelował o wsparcie dla obozu rządzącego tak, aby mógł "przez najbliższe 5-10 lat zmieniać Polskę".

 2. 1270rafalskaelz 23.05.2018

  Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia w sprawę protestu osób niepełnosprawnych mediatora

  Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia mediatora w sprawę protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. "Różne warianty są możliwe" - mówiła minister w środę w Łomży (Podlaskie).

 3. truck23052018 23.05.2018

  Nowy pomysł na aktywizację uchodźców. Niemcy będą ich uczyć prowadzenia ciężarówek

  Jednym z powodów, dla których Niemcy przyjęli ogromne ilości uchodźców – o którym rzadko mówi się głośno – była chęć zapchania luk na rynku pracy tanią siłą roboczą.

 4. 1270annairadzio 23.05.2018

  Prawdziwy mąż stanu. Radek Sikorski żalił się żonie na J. Kaczyńskiego

  Mojemu mężowi po wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego było przykro i był wzburzony - zeznała w środę Anne Applebaum w procesie, który b. szef MSZ Radosław Sikorski wytoczył prezesowi PiS. Dodała, że takie wypowiedzi wpływają na to, jak Sikorski jest postrzegany za granicą.

 5. michnik23052018 23.05.2018

  Odpalił świecę dymną na spotkaniu z Adamem Michnikiem. Teraz skazał go sąd

  Na karę pół roku ograniczenia wolności w postaci 30 godzin prac społecznych na miesiąc skazał w środę Sąd Rejonowy w Płocku (Mazowieckie) 30-letniego Mateusza J., oskarżonego o odpalenie świecy dymnej na spotkaniu w tym mieście w 2017 r. z szefem "Gazety Wyborczej" Adamem Michnikiem.

 6. 1270policjasw 23.05.2018

  15-latka uratowała znajomą z internetu od śmierci

  15-latka z Jasienicy uratowała o rok starszą koleżankę z wirtualnego świata, która chciała popełnić samobójstwo. Zaniepokoił ją wpis w internecie. Powiadomiła o nim szkolnego pedagoga. Resztą zajęli się policjanci. Zdążyli w ostatniej chwili - podała policja.

 7. Laboratorium 22.05.2018

  Groźna choroba trafiła do Polski? Tajemniczy zgon w Świnoujściu

  Załoga statku, który przypłynął do Świnoujścia z Liberii, została objęta kwarantanną po tym, jak w niedzielę zmarł jeden z członków załogi. Procedury epidemiologiczne wprowadzono też w świnoujskim szpitalu. U drugiego marynarza z tego samego statku stwierdzono malarię

 8. Plotgranicawiki 22.05.2018

  Trump chce ogrodzić granicę z Meksykiem, Morawiecki z Białorusią i Ukrainą. Nie chodzi jednak o imigrantów

  Rząd we wtorek nie przyjął projektu dot. budowy płotu, który miałby chronić naszą wschodnią granicę przed ASF. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, w ciągu siedmiu dni zbierze się zespół kilku ministrów, który przedyskutuje kwestię budowy tej zapory

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook