Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

„Podejrzenie niszczenia dokumentów w KPRM”

27.03.2013

Czy w kancelarii premiera niszczono ważne dokumenty? Tak podejrzewa prawnik, który próbował uzyskać z KPRM notatki z rozmów premierów Tuska z Putinem w 2010 r. Kancelaria twierdzi, że ich nie ma bądź są tajne. Prawnika nie wsparł NSA.

Oznacza to, że nie dowiemy się, o czym rozmawiali telefonicznie Donald Tusk i Władimir Putin kilkakrotnie w 2010 r., zarówno przed jak i po katastrofie smoleńskiej.

Trudno uwierzyć, że niczego nie rejestrowano. W mojej ocenie istnieje podejrzenie niszczenia dokumentów w KPRM – mówi w rozmowie z niezalezna.pl Piotr Grodecki, prawnik, który od kilkunastu miesięcy próbował uzyskać od KPRM treść notatek.

NSA zdecydował, że „dla dobra polityki zagranicznej” i ze względu na "ogólną zasadę poufności na szczeblach dyplomatycznych" notatki z tych rozmów nie mogą zostać ujawnione.

Dotyczyły one planowanych uroczystości katyńskich oraz – po 10 kwietnia – katastrofy smoleńskiej. Z zestawienia dat, w których zostały przeprowadzone rozmowy, wynika, że mogły dotyczyć ważnych aspektów śledztwa smoleńskiego, a nie jak twierdzi KPRM głównie spraw kurtuazyjnych – pisze „Niezalezna”.

Wątpliwości dotyczą również zasadności nadania klauzuli „poufna” i „zastrzeżona” owym „rozmowom kurtuazyjnym”.

- Możemy się jedynie domyślać, czego dotyczyły poszczególne rozmowy. Rozmowa z 3 lutego dotyczyła - co wynika z komentarzy wygłoszonych m. in przez rzecznika rządu - rozdzielenia wizyt i propozycji pana premiera Putina dotyczącej wizyty Tuska w Katyniu. (...) Pan premier przy okazji tej rozmowy powiedział, że ta rozmowa miała charakter kurtuazyjny. Więc tym bardziej dziwi nadanie klauzuli tajności akurat tej rozmowie. Więc albo są tam rzeczywiście jakieś informacje niejawne, albo rozmowa była kurtuazyjna. Trzeba rozstrzygnąć tę rozbieżność i warto zapytać pana premiera, czy rzeczywiście to była rozmowa kurtuazyjna, czy też były tam jakieś inne poważniejsze rzeczy -  mówi niezaleznej.pl Grodecki.

Do dziś KPRM ani sam premier nie chcą wyjaśnić, dlaczego nie sporządzono notatek z dwóch rozmów, które odbyły się w dniu katastrofy 10 kwietnia.

- Trudno uwierzyć, że niczego nie rejestrowano. W mojej ocenie istnieje podejrzenie niszczenia dokumentów w KPRM – powiedział Piotr Grodecki.

 

niezalezna.pl, rch

[Na zdj. Na sopockim molo 1 września 2009 r. Fot. kprm.gov.pl]

 

Słowa kluczowe:

notatka

,

Putin

,

katastrofa smoleńska

,

KPRM

Warto poczytać

 1. pku76 26.05.2017

  1 czerwca spotkanie ministra Muchy z szefami PKW i KBW

  1 czerwca odbędzie się spotkanie szefów Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego z pełnomocnikiem prezydenta do spraw referendum Pawłem Muchą - poinformowała w piątek PKW na stronie internetowej.

 2. kpl9 26.05.2017

  Kempa: Składam zawiadomienie do prokuratury

  Składam zawiadomienie do prokuratury ws. pomówień mających na celu poniżenie mnie - poinformowała w piątek PAP szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa.

 3. konferencja-PO 26.05.2017

  PO znowu o Berczyńskim

  Wracają do sprawy negocjacji ws. Caracali i chcą po raz kolejny dymisji szefa MON.

 4. Sad-gfgdd 26.05.2017

  Jaki o korupcji w SN

  "Prokuratura prowadzi bardzo poważne postępowanie dotyczące korupcji w Sądzie Najwyższym".

 5. karcxa 26.05.2017

  Karczewski: Chciałbym podziękować wszystkim matkom

  Życzę Wam, żebyście miały jak najwięcej satysfakcji, żebyście miały jak najwięcej uśmiechu.

 6. 1-185406 26.05.2017

  Nowe decyzje ws. śmierci Stachowiaka

  "W stosunku do 5 funkcjonariuszy poleciłem wszcząć postępowania administracyjne w kierunku zwolnienia ich z policji, z uwagi na ważny interes służby" - powiedział szef dolnośląskiej policji nadinspektor Tomasz Trawiński.

 7. st66665555 26.05.2017

  Zwolnienia w policji związane ze śmiercią Stachowiaka

  Dyrektorka Biura Kontroli Komendy Głównej Policji Halina Żabowska została odwołana ze stanowiska - poinformował w piątek PAP rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

 8. pt3-083t5783727em800x7ede4a8b 26.05.2017

  PKW nie widzi przeszkód ws. referendum

  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego samego dnia odbyły się wybory samorządowe i referendum ogólnokrajowe; będzie to jednak powodować pewne trudności, ponieważ potrzebne będą osobne komisje wyborcze - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook