Jedynie prawda jest ciekawa


„Podejrzenie niszczenia dokumentów w KPRM”

27.03.2013

Czy w kancelarii premiera niszczono ważne dokumenty? Tak podejrzewa prawnik, który próbował uzyskać z KPRM notatki z rozmów premierów Tuska z Putinem w 2010 r. Kancelaria twierdzi, że ich nie ma bądź są tajne. Prawnika nie wsparł NSA.

Oznacza to, że nie dowiemy się, o czym rozmawiali telefonicznie Donald Tusk i Władimir Putin kilkakrotnie w 2010 r., zarówno przed jak i po katastrofie smoleńskiej.

Trudno uwierzyć, że niczego nie rejestrowano. W mojej ocenie istnieje podejrzenie niszczenia dokumentów w KPRM – mówi w rozmowie z niezalezna.pl Piotr Grodecki, prawnik, który od kilkunastu miesięcy próbował uzyskać od KPRM treść notatek.

NSA zdecydował, że „dla dobra polityki zagranicznej” i ze względu na "ogólną zasadę poufności na szczeblach dyplomatycznych" notatki z tych rozmów nie mogą zostać ujawnione.

Dotyczyły one planowanych uroczystości katyńskich oraz – po 10 kwietnia – katastrofy smoleńskiej. Z zestawienia dat, w których zostały przeprowadzone rozmowy, wynika, że mogły dotyczyć ważnych aspektów śledztwa smoleńskiego, a nie jak twierdzi KPRM głównie spraw kurtuazyjnych – pisze „Niezalezna”.

Wątpliwości dotyczą również zasadności nadania klauzuli „poufna” i „zastrzeżona” owym „rozmowom kurtuazyjnym”.

- Możemy się jedynie domyślać, czego dotyczyły poszczególne rozmowy. Rozmowa z 3 lutego dotyczyła - co wynika z komentarzy wygłoszonych m. in przez rzecznika rządu - rozdzielenia wizyt i propozycji pana premiera Putina dotyczącej wizyty Tuska w Katyniu. (...) Pan premier przy okazji tej rozmowy powiedział, że ta rozmowa miała charakter kurtuazyjny. Więc tym bardziej dziwi nadanie klauzuli tajności akurat tej rozmowie. Więc albo są tam rzeczywiście jakieś informacje niejawne, albo rozmowa była kurtuazyjna. Trzeba rozstrzygnąć tę rozbieżność i warto zapytać pana premiera, czy rzeczywiście to była rozmowa kurtuazyjna, czy też były tam jakieś inne poważniejsze rzeczy -  mówi niezaleznej.pl Grodecki.

Do dziś KPRM ani sam premier nie chcą wyjaśnić, dlaczego nie sporządzono notatek z dwóch rozmów, które odbyły się w dniu katastrofy 10 kwietnia.

- Trudno uwierzyć, że niczego nie rejestrowano. W mojej ocenie istnieje podejrzenie niszczenia dokumentów w KPRM – powiedział Piotr Grodecki.

 

niezalezna.pl, rch

[Na zdj. Na sopockim molo 1 września 2009 r. Fot. kprm.gov.pl]

 

Warto poczytać

 1. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 2. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 3. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 4. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

 5. 1270lekarzzuj 18.01.2018

  Lekarz nie chciał obsługiwać ludzi z PiS. Po awanturze medialnej zmienił zdanie

  Swoją "akcję" uważa teraz za niezrozumiany dowcip i zaleca wszystkim więcej dystansu do rzeczywistości. Słynny w ostatnich dniach lekarz przekonuje, że nigdy nie odmówił pomocy żadnemu pacjentowi

 6. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

 7. Kaczynski18012018 18.01.2018

  Kaczyński: nie zmieniamy stanowiska ws. reparacji

  Nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacji - oświadczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook