Jedynie prawda jest ciekawa


Platforma atakuje Macieja Wąsika. Domagają się posiedzenia komisji ds. służb specjalnych

02.03.2018
wasik03022018
Platforma atakuje Macieja Wąsika. Domagają się posiedzenia komisji ds. służb specjalnych

Przewodniczący komisji ds. służb specjalnych Marek Opioła (PiS) powiedział PAP, że o zwołaniu ewentualnego posiedzenia speckomisji zdecyduje marszałek Sejmu Marek Kuchciński. "W moim przekonaniu (środowa) informacja bieżąca w Sejmie wyczerpała temat" - dodał poseł PiS.

W środę Sejm, na wniosek PO, wysłuchał informacji w sprawie "powiązań" ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, jego zastępcy Macieja Wąsika oraz szefa CBA Ernesta Bejdy z Jakubem R. O znajomości m.in. Wąsika z Marcinem Rudnickim, a poprzez niego z jego bratem Jakubem R. - byłym wiceszefem stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami, który usłyszał zarzuty m.in. przyjęcia ponad 30 mln zł między innymi w związku z nieuczciwą reprywatyzacją działki na Placu Defilad, tuż przy Pałacu Kultury i Nauki - napisała "Gazeta Wyborcza". Publikację zilustrowano m.in. zdjęciami z imprezy rodzinnej Rudnickich, na której gościem był Wąsik.

W piątek posłowie PO: Andrzej Halicki i Marcin Kierwiński poinformowali, iż oczekują posiedzenia sejmowej speckomisji w tej sprawie. "Po raz kolejny okazało się, że w przypadku PiS, kiedy stawiane są poważne zarzuty, premier rządu PiS-owskiego mówi: +Polacy, nic się nie stało+. Wszystko jest dobrze, nie ma żadnych wątpliwości, panowie dalej normalnie pracują. Ale tak być nie może - mamy do czynienia z wielką aferą, z powiązaniami pana Macieja Wąsika z osobami, które są oskarżone w procesie reprywatyzacyjnym" - powiedział Kierwiński na piątkowej konferencji prasowej.

Jak ocenił, Maciej Wąsik ma "dziwne relacje, dziwne związki, z których nie potrafi się wytłumaczyć". "Dlatego dziś składamy wniosek do marszałka Sejmu o pilne zwołanie komisji ds. służb specjalnych celem wyjaśnienia kontaktów pana Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego z osobami, które są oskarżone w procesie tzw. reprywatyzacji warszawskiej" - poinformował poseł PO.

Dodał, że jest to ważne ze względu na "elementarne bezpieczeństwo państwa". "Te osoby - mówię o panu ministrze Kamińskim, panu ministrze Wąsiku odpowiadają za służby specjalne. Jeżeli mają dziwne kontakty z osobami, które mają postawione zarzuty przyjęcia wielomilionowych łapówek, to te kontakty musza być sprawdzone" - przekonywał Kierwiński.

Andrzej Halicki, wiceszef klubu PO powiedział, że ojciec Jakuba R. był w przeszłości pełnomocnikiem komisji likwidacyjnej RSW "Prasa - Książka - Ruch", która w czasach PRL wydawała większość najpopularniejszych wówczas gazet i czasopism. W 1991 roku Fundacja Prasowa "Solidarność", której jednym z założycieli był ówczesny lider Porozumienia Centrum, obecny prezes PiS Jarosław Kaczyński, nabyła od Skarbu Państwa m.in. dwie nieruchomości będące majątkiem likwidowanej RSW - przy ul. Nowogrodzkiej 84/86 (dzisiejsza siedziba PiS) oraz przy ul. Srebrnej 16 (obecnie mieści się tam związana z PiS spółka "Srebrna").

Halicki stwierdził, że ta zbieżność: osoba ojca Jakuba R. i przejęcie nieruchomości po RSW przez środowisko związane z obecnym PiS, nie jest przypadkowa. "Mówimy o tym dlatego, że wydawało się kiedyś niemożliwym, że środowisko, które przecież wywodzi się z Solidarności, z opozycji, mogłoby w taki sposób uwłaszczyć się właśnie na tym majątku, ale nieprzypadkowym dzisiaj się wydaje, a na pewno trzeba zadać sobie pytanie, dlaczego ustawa reprywatyzacyjna (...) nigdy nie była uchwalona" - powiedział wiceszef klubu PO.

Dodał, że "na duży znak zapytania" zasługuje kwestia dlaczego środowisko dawnego Porozumienia Centrum nie podpisało się pod żadnym z projektów ustaw reprywatyzacyjnych. "Dziś lider Prawa i Sprawiedliwości oraz jego przyjaciele polityczni są jedynymi politycznymi beneficjantami tego procesu, który powstał na początku lat 90." - stwierdził Halicki.

Zasugerował, że skoro CBA nie zajmowała się powiązaniami swego kierownictwa (Kamiński był w latach 2006-2009 szefem Biura; Wąsik i Bejda - jego zastępcami), może to oznaczać, że cały proceder nieprawidłowości wokół stołecznej reprywatyzacji miał przyzwolenie lub nawet ochronę ze strony służb. "Jeżeli tak jest, to nie tylko komisja ds. służb specjalnych, ale potrzebna jest bardzo wnikliwa analiza tego procesu przez odpowiednie organy państwa" - dodał Halicki.

Jakub R., w był w latach 2006-2013 wiceszefem Biura Gospodarki Nieruchomościami (BGN) stołecznego ratusza. W końcu stycznia 2017 r. znalazł się wśród osób zatrzymanych przez CBA w śledztwie dotyczącym reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie. Jakub R. usłyszał zarzuty m.in. przyjęcia ponad 30 milionów złotych między innymi w związku z nieuczciwą reprywatyzacją działki na Placu Defilad, tuż przy Pałacu Kultury i Nauki.

W ubiegłotygodniowym artykule "Gazety Wyborczej" przytoczono wypowiedzi brata Jakuba R. na temat relacji Kamińskiego, Wąsika i Bejdy z rodziną R. i Jakubem R. Według Marcina Rudnickiego to Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik przedstawili Jakubowi R. Marcina Bajkę, ówczesnego szefa BGN. Brat Jakuba R. mówił też, że Ernest Bejda skontaktował się z Jakubem R. w sprawie działki "przy ul. Srebrnej w Warszawie, gdzie PiS ma nieruchomości" i "chodziło o jakieś przekształcenia" - miał to być rok 2009 lub 2010. Według brata Jakuba R., gdy ten nie chciał pomóc w sprawie działki przy ul. Srebrnej, Kamiński i Wąsik mieli do Jakuba R. o to pretensje, doszło nawet do bójki Jakuba R. i Wąsika.

Maciej Wąsik mówił w czwartek dziennikarzom w Sejmie, że artykuł "Gazety Wyborczej" jest "manipulacją, pomieszaniem prawd z nieprawdami". Zwrócił uwagę, że to CBA zatrzymało w zeszłym roku Jakuba R. i osoby z jego rodziny. "Doprowadziliśmy do tego, że siedzą w areszcie" - dodał zastępca koordynatora ds. specsłużb. Z kolei Mariusz Kamiński, odnosząc się w środę do zarzutów dotyczących jego rzekomych powiązań z Jakubem R., ocenił, że "mamy do czynienia ze zwykłą intrygą polityczną i próbą odwrócenia uwagi od tego, kto ponosi polityczną odpowiedzialność za aferę reprywatyzacyjną". (PAP)

autor: Marta Rawicz


Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook