Jedynie prawda jest ciekawa


Po Warszawie czas na Łódź? "Sprawą reprywatyzacji powinna zająć się podobna komisja"

28.09.2017

Sprawą reprywatyzacji w Łodzi powinna zająć się podobna komisja weryfikacyjna, jaka działa w Warszawie, bo sprawa łódzka jest olbrzymia - mówił PAP łódzki dziennikarz i publicysta J. Warzecha. Jego zdaniem miasto nie radzi sobie z problemem tzw. dzikiej reprywatyzacji.

Jarosław Warzecha przyznaje, że w Łodzi jest inna specyfika problemu reprywatyzacji niż np. w Warszawie, ale - jego zdaniem - skala pozyskiwania w niejasnych okolicznościach praw własności do nieruchomości o nieuregulowanym statusie prawnym jest nie mniejsza.

- Myśmy tutaj nie mieli dekretu Bieruta. Tu kamienice w większości były prywatną własnością, natomiast skala tego jest, podejrzewam, nie mniejsza. Bo jeżeli prokuratura dzisiaj prowadzi postępowanie wobec 200 takich przypadków kamienic, a proszę sobie wyobrazić, że cała ulica Piotrkowska to jest ledwie ponad 300 numerów, czyli to jest więcej niż 3/4 ulicy Piotrkowskiej - mówił PAP Jarosław Warzecha

Publicysta przypomniał, że w Łodzi szereg kamienic było w rękach przedwojennych mieszkańców, część właścicieli zginęła w getcie, część było tzw. mienia poniemieckiego. - Więc to jest też olbrzymi teren działania różnego rodzaju przestępców - dodał Warzecha, podkreślając, że nie wiadomo, ile z tych 200 kamienic, które bada prokuratura, rzeczywiście podlega zwrotowi.

Jego zdaniem wszędzie metody są podobne, bo i w Warszawie, i w Łodzi występują oszustwa. - Metody się powtarzają we wszystkich miastach, bo z tego co wiem i śledziłem, to podobnie jest w Krakowie, w Poznaniu, gdzie też nie było dekretu Bieruta. Te metody są stałe, czyli fałszowanie testamentów, powoływanie się na rzekomych spadkobierców, itd. - dodał.

Ale - jak podkreślił - poza tym wszystkim, stoją za tym konkretni ludzie, którzy w tych kamienicach mieszkali, którzy są często zmuszani do rezygnowania z dorobku całego życia i muszą się wyprowadzić.

Komentując sytuację dot. reprywatyzacji w Łodzi, dziennikarz zauważył, że najlepiej by było, gdyby taka komisja weryfikacyjna jak w Warszawie, pojawiła się również w tym mieście, bo - jak podkreślił - jest o czym mówić.

- Sprawa łódzka - moim zdaniem - jest olbrzymia. Powiedziałem o tych 200 kamienicach i myślę, że w jakiś sposób powinna zostać rozwiązana. Obserwując pracę komisji w Warszawie sądzę, że najlepiej, gdyby to właśnie taka komisja się tym zajęła. Chociaż muszę powiedzieć, że łódzkie sądy nie były tak rychliwe, jak sądy warszawskie, w przyznawaniu tych praw do odzyskanych kamienic - ocenił łódzki publicysta.

Jego zdaniem władze Łodzi nie radzą sobie z problemem reprywatyzacji.

- Patrzę na skalę tego, co bada prokuratura - jeżeli prokuratura bada 200 kamienic, a miasto po ośmiu latach urzędowania prezydent miasta zgłosiło raptem 18 takich przypadków i to ostatnio, wcześniej o ile pamiętam, to było pięć, i jest bardzo z tego zadowolone, chwali się tym, to proszę porównać skalę. Moim zdaniem miasto sobie z tym nie radzi, bo przez osiem lat nie zrobiło nic, żeby ten problem ruszyć - ocenił.

Jak podkreślił, dopiero kiedy sprawa stała się głośna, poprzez komisję, która bada to w Warszawie, nagle okazuje się, że i miasto się tym zainteresowało. - A więc jeszcze raz - moim zdaniem miasto sobie nie radzi - zakończył.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. ipn23042018 23.04.2018

  Ważna opinia! K. Szwagrzyk: "W Jedwabnem powinna zostać wznowiona ekshumacja"

  "Ekshumacja w Jedwabnem, gdzie 10 lipca 1941 r. doszło do masowej zbrodni na ludności żydowskiej, powinna zostać wznowiona"

 2. prezduda23042018 23.04.2018

  Szef kancelarii premiera o decyzji prezydenta Dudy: "To jest wielkie zaniedbanie"

  "Jestem bardzo niezadowolony z braku ustawy degradacyjnej; bardzo liczyłem, że zostanie ona podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę."

 3. Niedzielabezhandlu 23.04.2018

  Nadchodzi apokalipsa. Znany kabaret znakomicie wyśmiał panikę związaną z zakazem handlu w niedzielę [WIDEO]

  Rodziny walczące o przetrwanie. Pustka wokół centrów handlowych. Wojsko traci kontrolę, a na czarnym rynku ceny osiągają zawrotne sumy

 4. dontusk23042018 23.04.2018

  Tusk: nie odpowiadałem politycznie za projekt wizyty L. Kaczyńskiego w Katyniu

  "Politycznie nie odpowiadałem za projekt wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r. w Katyniu"

 5. Wiezienie1 23.04.2018

  Były poseł Samoobrony rosyjsko-chińskim szpiegiem. Jest akt oskarżenia

  Mateusz P. osiągnął pokaźne korzyści majątkowe współpracując z wywiadem Rosji; pracował też na rzecz Chin - zarzuca mu prokuratura w akcie oskarżenia skierowanym do Sądu Okręgowego w Warszawie. Lider partii Zmiana jest w areszcie od maja 2016 r

 6. Lis23042018 23.04.2018

  Lis próbował uderzyć w Kaczyńskiego posuwając się do manipulacji. Nie wyszło

  Zdjęcie wychodzącego z domu Donalda Tuska stało się dla redaktora naczelnego "Newsweeka" okazją do manipulacji

 7. tusk23042018 23.04.2018

  "Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje ws. Smoleńska"

  Donald Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje jakie podejmował po katastrofie smoleńskiej; obiecywał, że państwo zrobi wszystko, by szybko i skutecznie ją wyjaśnić i tutaj skłamał - podkreślił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin

 8. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook