Jedynie prawda jest ciekawa


Po Warszawie czas na Łódź? "Sprawą reprywatyzacji powinna zająć się podobna komisja"

28.09.2017

Sprawą reprywatyzacji w Łodzi powinna zająć się podobna komisja weryfikacyjna, jaka działa w Warszawie, bo sprawa łódzka jest olbrzymia - mówił PAP łódzki dziennikarz i publicysta J. Warzecha. Jego zdaniem miasto nie radzi sobie z problemem tzw. dzikiej reprywatyzacji.

Jarosław Warzecha przyznaje, że w Łodzi jest inna specyfika problemu reprywatyzacji niż np. w Warszawie, ale - jego zdaniem - skala pozyskiwania w niejasnych okolicznościach praw własności do nieruchomości o nieuregulowanym statusie prawnym jest nie mniejsza.

- Myśmy tutaj nie mieli dekretu Bieruta. Tu kamienice w większości były prywatną własnością, natomiast skala tego jest, podejrzewam, nie mniejsza. Bo jeżeli prokuratura dzisiaj prowadzi postępowanie wobec 200 takich przypadków kamienic, a proszę sobie wyobrazić, że cała ulica Piotrkowska to jest ledwie ponad 300 numerów, czyli to jest więcej niż 3/4 ulicy Piotrkowskiej - mówił PAP Jarosław Warzecha

Publicysta przypomniał, że w Łodzi szereg kamienic było w rękach przedwojennych mieszkańców, część właścicieli zginęła w getcie, część było tzw. mienia poniemieckiego. - Więc to jest też olbrzymi teren działania różnego rodzaju przestępców - dodał Warzecha, podkreślając, że nie wiadomo, ile z tych 200 kamienic, które bada prokuratura, rzeczywiście podlega zwrotowi.

Jego zdaniem wszędzie metody są podobne, bo i w Warszawie, i w Łodzi występują oszustwa. - Metody się powtarzają we wszystkich miastach, bo z tego co wiem i śledziłem, to podobnie jest w Krakowie, w Poznaniu, gdzie też nie było dekretu Bieruta. Te metody są stałe, czyli fałszowanie testamentów, powoływanie się na rzekomych spadkobierców, itd. - dodał.

Ale - jak podkreślił - poza tym wszystkim, stoją za tym konkretni ludzie, którzy w tych kamienicach mieszkali, którzy są często zmuszani do rezygnowania z dorobku całego życia i muszą się wyprowadzić.

Komentując sytuację dot. reprywatyzacji w Łodzi, dziennikarz zauważył, że najlepiej by było, gdyby taka komisja weryfikacyjna jak w Warszawie, pojawiła się również w tym mieście, bo - jak podkreślił - jest o czym mówić.

- Sprawa łódzka - moim zdaniem - jest olbrzymia. Powiedziałem o tych 200 kamienicach i myślę, że w jakiś sposób powinna zostać rozwiązana. Obserwując pracę komisji w Warszawie sądzę, że najlepiej, gdyby to właśnie taka komisja się tym zajęła. Chociaż muszę powiedzieć, że łódzkie sądy nie były tak rychliwe, jak sądy warszawskie, w przyznawaniu tych praw do odzyskanych kamienic - ocenił łódzki publicysta.

Jego zdaniem władze Łodzi nie radzą sobie z problemem reprywatyzacji.

- Patrzę na skalę tego, co bada prokuratura - jeżeli prokuratura bada 200 kamienic, a miasto po ośmiu latach urzędowania prezydent miasta zgłosiło raptem 18 takich przypadków i to ostatnio, wcześniej o ile pamiętam, to było pięć, i jest bardzo z tego zadowolone, chwali się tym, to proszę porównać skalę. Moim zdaniem miasto sobie z tym nie radzi, bo przez osiem lat nie zrobiło nic, żeby ten problem ruszyć - ocenił.

Jak podkreślił, dopiero kiedy sprawa stała się głośna, poprzez komisję, która bada to w Warszawie, nagle okazuje się, że i miasto się tym zainteresowało. - A więc jeszcze raz - moim zdaniem miasto sobie nie radzi - zakończył.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 2. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 3. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 4. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 5. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 6. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 7. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook