Jedynie prawda jest ciekawa


Po spotkaniu Szydło-Merkel: Unia musi utrzymać sankcje

07.02.2017

Premier Szydło wzięła udział we wspólnej konferencji z niemiecką kanclerz.

„Mamy wiele wspólnych tematów, które realizujemy na płaszczyźnie UE, projekty humanitarne. Polska i Niemcy to dwa ważne kraje, które ze sobą współpracują. Chcę podziękować pani kanclerz za to, że Niemcy zaangażowały się w realizację postanowień szczytu NATO z Warszawy” - mówiła szefowa polskiego rządu podczas wspólnej konferencji prasowej z Angelą Merkel.

Szydło wyraziła przekonanie, że polsko-niemieckie partnerstwo jest konieczne dla powodzenia projektu Unii Europejskiej.

„Dla polskiej gospodarki ważne jest, że na naszym rynku angażują się firmy niemieckie. Mam nadzieję, że klimat, który wprowadza polski rząd - dla rozwoju przedsiębiorczości - pozwoli na to, by kolejne niemieckie firmy znajdowały tutaj swoją możliwość rozwoju. Zapraszamy do Polski” — powiedziała polska premier.

Nawiązując do polityki klimatycznej, premier Szydło wspomniała o swoich postulatach dotyczących polityki energetycznej i klimatycznej.

„Dla Polski nie do zaakceptowania jest realizacja Nord Stream 2”.

Beata Szydło mówiła również o sprawach ważnych dla Polaków mieszkających w Niemczech.

„Pragnę podziękować za przyjazne przyjęcie i zaproszenie do Warszawy i chęć kontynuacji naszej współpracy” – mówiła Angela Merkel.

Kanclerz Niemiec przypomniała o Traktacie o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami

„Nasze rozmowy dotyczyły tego co możemy wspólnie zrobić. (…) Chcemy zainicjować grupę roboczą dot. klimatu. W związku z praworządnością rząd Polski prowadzi konsultacje z Komisją europejską. Jako młoda osoba zawsze śledziłam to co działo się w Polsce. „Solidarność” odcisnęła też piętno na mnie. Bez „Solidarności” koniec zimnej wojny nie nastąpiłby.”

Mówiła też o poprzednim spotkaniu z Beatą Szydło i kwestii polskiej mniejszości. Merkel mówiła o kontaktach z poszczególnymi landami ws. nauczania języka polskiego. Wspomniała też o mniejszości niemieckiej w Polsce.

„Premier potwierdziła, że są respektowane prawa niemieckiej mniejszości” – powiedziała.

„Możemy też inicjować nowe projekty, by mieć postępy od strony gospodarczej i politycznej” – dodała.

Kanclerz wspomniała też o kwestiach bezpieczeństwa.

„Temat obrony jest ważny. Rozmawialiśmy o wzmocnieniu wymiaru wschodniego. Niemcy wiedzą, że muszą zwiększać wydatki na obronę. Wzrosły one o 5 proc. Chcemy współpracować w tym zakresie też na poziomie europejskim” – powiedziała.

„Rozmawialiśmy o kwestii zabezpieczenia granicy. Tu Polska dużo robi, bo mamy tez dużo nielegalnej imigracji ze wschodu” – mówiła.

Merkel zapowiedziała też powstanie wspólnego projektu.

„Mamy też bardzo dobry projekt wspólny budowy szkoły libańskiej jako znak polsko-niemiecki, że chcemy zwalczać przyczyny uchodźstwa” – stwierdziła.

„Nie rozmawialiśmy jeszcze szczegółowo na temat przyszłości Unii” – zapowiedziała Merkel.

Kanclerz powiedziała również o problemie Europy dwóch prędkości.

„Nie może być tak, że są jakieś ekskluzywne klubu, do których ktoś nie może dołączyć” — stwierdziła.

Premier Szydło i kanclerz Merkel odpowiadały na pytania dziennikarzy. Jednym z tematów była kwestia sankcji nałożonych na Federację Rosyjską.

Szydło mówiła też o problemie przywództwa w Radzie Europejskiej.

„Za wcześnie, by ostatecznie jakieś stanowisko przedstawiać. Ta kwestia łączy się z przyszłością UE i tym co ma się wydarzyć” – powiedziała polska premier.

Szydło odniosła się do problemu konfliktu na Ukrainie i stosunków UE-USA.

„Unia potrzebuje w tej sprawie jedności i konsekwencji. Musimy szukać pól do współpracy i przyglądamy się działaniom administracji pana prezydenta Trumpa. Polska bacznie analizuje decyzje, które padają w Waszyngtonie” – powiedziała.

„Na Ukrainie łamane jest prawo międzynarodowe i integralność terytorialna tego kraju. Tak długo jak Rosja nie wycofa się ze swoich działań, Unia musi trzymać się polityki sankcyjnej” – dodała.

Do pytań odniosła się też Angela Merkel.

„Ważne są dobre stosunki transatlantyckie. Będziemy mieli jeszcze szansę, by spotkać się w ramach NATO i dyskutować o przyszłości” – powiedziała.

„Zawsze opowiadałam się za umową o wolnym handlu z USA i Kanadą” – dodała.

Merkel przedstawiła jaki Niemcy mają stosunek do sankcji wobec Rosji.

„Jeśli chodzi o Ukrainę to Niemcy i Polska maja zbieżne stanowiska. „Mińsk” nie został zrealizowany i sankcje nie mogą być zniesione”.

Mly/wPolityce.pl

fot. [PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 2. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 3. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 4. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 5. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 6. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 7. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 8. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook