Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Po sekcji: Muś popełnił samobójstwo

29.10.2012

Według warszawskiej prokuratury, technik pokładowy Jaka-40 chor. Remigiusz Muś popełnił samobójstwo. Takie wnioski płyną z sekcji zwłok żołnierza, która odbyła się po dwóch dniach od znalezienia ciała lotnika.

W niedzielę prokuratura potwierdziła informację o śmierci Remigiusza Musia - technika pokładowego Jaka-40, który 10 kwietnia 2010 lądował w Smoleńsku. Zwłoki 42-letniego byłego podoficera znalazła żona w piwnicy w bloku w Piasecznie, w którym mieszkali.

Sekcję zwłok przeprowadzono w poniedziałek w warszawskim zakładzie medycyny sądowej. Jak powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Dariusz Ślepokura, która prowadzi śledztwo w tej sprawie, wstępne wyniki sekcji wskazują, że śmierć nastąpiła na skutek ucisku pętli na szyję. Dodał, że nie ma obrażeń wskazujących na udział osób trzecich.

Rzecznik poinformował, że zlecono także badania toksykologiczne.

- Mają one odpowiedzieć na pytanie, czy w chwili czynu Remigiusz M. był pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Na wyniki tych badań będziemy oczekiwać 3-4 tygodnie - powiedział. Dodał, że przeprowadzono oględziny piwnicy, w której znaleziono ciało mężczyzny. Przesłuchani w charakterze świadków zostali sąsiedzi oraz żona chorążego.

Były przełożony podoficera płk Krzysztof Cur wspominał, że Muś był człowiekiem pogodnym, miał propozycję pozostania w wojsku, ale postanowił odejść. Dodał, że nie wiąże jego śmierci z katastrofą smoleńską.

- Chorąży był starszym technikiem obsługi pokładowej, wykonywał loty na samolocie Jak-40. Namawiałem go, by został w służbie, wiedziałem, że to doświadczony specjalista, dla którego jest miejsce w nowej jednostce. Otrzymał propozycję przeszkolenia na śmigłowce, by dalej mógł wykonywać loty. Niestety nie skorzystał z niej, zapewnił mnie, że będzie w stanie znaleźć pracę w stolicy. Podtrzymał tę decyzję i zwolnił się ze służby wojskowej - powiedział PAP płk Cur, ostatni dowódca eskadry lotniczej 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, który pełnił tę funkcję od czerwca do listopada 2011.

Płk Cur powiedział, że nie zauważył, by chorąży miał np. kłopoty psychiczne związane z lotem do Smoleńska: - Był osobą bardzo przyjazną, otwartą, dzielił się doświadczeniem z młodszymi kolegami, był pomocny, zawsze uśmiechnięty, nie wiązałbym jego śmierci z tamtymi wydarzeniami - powiedział.

Były technik pokładowy Jaka-40 w śledztwie w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154 był przesłuchiwany jako świadek. W wypowiedziach dla mediów Muś utrzymywał, że kontroler z wieży w Smoleńsku zezwolił załodze prezydenckiego samolotu na zejście do wysokości 50 m. Z opublikowanego stenogramu wynika, że kontroler miał zezwolić na zejście do 100 metrów. Chorąży twierdził, że już po wylądowaniu Jaka-40, pozostając w kabinie, słyszał przez radio rozmowę między załogą Tu-154 a kontrolą lotów. Według niego również załoga Jaka dostała zgodę na zejście do 50 m. Jak-40 wylądował w trudnych warunkach, około godziny przed katastrofą prezydenckiego samolotu. Na jego pokładzie było kilkunastu dziennikarzy mających relacjonować uroczystości rocznicowe w Katyniu.

Pułk specjalny został rozwiązany z początkiem roku, na jego miejsce powołano nową jednostkę eksploatującą tylko śmigłowce. Na dalszych trasach zadania przewozu osób na najwyższych stanowiskach w państwie pełnią samoloty pasażerskie wyczarterowane od PLL Lot i wojskowe maszyny transportowe.

PAP, ruk

[Fot. MON]

Warto poczytać

 1. aderayoutube1270x714sbsbb2sbsb 26.05.2017

  Dera: Podtrzymano otwarcie na flankę wschodnią

  „Nie ma nic ważniejszego w takich relacjach niż stabilizacja i potwierdzenie obecności wojsk amerykańskich i natowskich w całej flance wschodniej".

 2. IMG2495-nato 26.05.2017

  Mucha: Polska ma silną pozycję w NATO

  "Szczyt NATO pokazał, że Sojusz jest organizacją, która jest fundamentem światowego bezpieczeństwa".

 3. Marek-Opiola-fdsjghfdjbf 25.05.2017

  Opioła: Podsumowanie działań służb po wakacjach

  Sejmowa komisja ds. służb specjalnych podsumuje działania służb dla ochrony kontrwywiadowczej i antykorupcyjnej spółek Skarbu Państwa.

 4. mid-17524019 25.05.2017

  Premier: „Opozycja niech nie histeryzuje”

  „Polska jest i będzie w UE. Chcemy UE jednolitej, stabilnej, bezpiecznej” - napisała na Twitterze Beata Szydło.

 5. muz555 25.05.2017

  Przy tej ścianie zginął "Łupaszka"

  W b. areszcie śledczym na warszawskim Mokotowie odkryto ścianę śmierci, gdzie rozstrzeliwano żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

 6. Marszalek-Senatu-sdadsada 25.05.2017

  Marszałek Senatu o referendum konstytucyjnym

  "Szanujemy propozycję prezydenta ws referendum dot. konstytucji, sprawa wymaga jeszcze dyskusji".

 7. Grzegorz-Schetyna-gfgdfg 25.05.2017

  Schetyna skrytykował inicjatywę prezydenta

  "To jest dramatyczne poszukiwanie pomysłu na własną aktywność".

 8. mact56 25.05.2017

  Macierewicz: Ten szczyt ma olbrzymie znaczenie

  Liczymy na to, że podczas szczytu NATO w Brukseli w czwartek zostanie rozstrzygnięta niesłychanie ważna kwestia obecności wojsk NATO i USA w Polsce po 2018 r.- stwierdził minister Macierewicz.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook