Jedynie prawda jest ciekawa


PO proponuje ludziom niesprawiedliwość

25.11.2011

- Tu została przedłożona społeczeństwu pewnego rodzaju oferta, pewien projekt, mówię tutaj o wystąpieniu premiera. Projekt ten - można powiedzieć - ma cechy w jakiejś mierze klasyczne, w tym sensie słowa "klasyczne", bo odnosi się do powtarzalności pewnego modelu, do jego utrwalenia. To jest klasyczna próba obciążenia części społeczeństwa i to wcale nie tej najsilniejszej, najbogatszej, kosztami kryzysu, na różne sposoby - mówił Kaczyński na konferencji pt. "Kryzys można pokonać", zorganizowanej w Sejmie.

Premier zapowiedział w expose stopniowe - od 2013 r. - zrównywanie i podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, docelowo do 67. roku życia. Co cztery miesiące wiek emerytalny będzie przesuwany o kolejny miesiąc, co oznacza, że z każdym rokiem pracować będziemy dłużej o trzy miesiące. Według premiera poziom 67 lat w przypadku mężczyzn zostanie osiągnięty w 2020 r., a kobiet w roku 2040.

Zdaniem lidera PiS, - Najbardziej bulwersujące jest to wszystko, co odnosi się do przedłużenia wieku emerytalnego, a już szczególnie jeśli chodzi o kobiety. To budzi zdecydowany sprzeciw, bo kobiety pracy fizycznej, bardzo często ciężkiej pracy fizycznej po prostu do takiego wieku nie są w stanie pracować. Nie będzie z tego żadnych korzyści, w zamian za niesprawiedliwości, bo to jest wielka niesprawiedliwość, ale jeżeli ktoś zna różne mechanizmy funkcjonowania choćby ZUS to wie, że w ostatecznym rachunku to będzie przynosiło straty - ocenił Kaczyński.

Według niego, Tusk zapowiadając zrównanie i podwyższenie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn docelowo do 67. roku życia "małpuje" rozwiązania stosowane na Zachodzie i przymilając się w ten sposób rynkom finansowym.

- To jest propozycja w najwyższym stopniu nierozsądna, powtarzająca - i użyję tego słowa - małpująca rozwiązania przyjmowane na Zachodzie i taka przymilająca się, jak sądzę w zamiarze rynkom finansowym - powiedział prezes PiS.

Prezes PiS skrytykował też m.in. zapowiedź podniesienia składki rentowej po stronie przedsiębiorców. - Na pewno nie należy także obciążać polskich przedsiębiorców dodatkowymi składkami - stwierdził Kaczyński.

- Na pewno nie należy podnosić VAT-u na przykład na ubranka dziecięce, jest tam mnóstwo bulwersujących, absolutnie niemożliwych do przyjęcia propozycji - mówił Kaczyński.

Do tego fragmentu przemówienia Kaczyńskiego odniosła się rzeczniczka prasowa administracji podatkowej przy Ministerstwie Finansów Wiesława Dróżdż. Jak powiedziała , objęcie od stycznia 2012 roku dostawy ubranek i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego stawką podstawową podatku VAT jest podyktowane koniecznością wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 28 października 2010 r. w sprawie, którą Komisja Europejska wytoczyła Polsce. ETS uznał wtedy, że nasze przepisy są sprzeczne z regulacjami unijnymi.

- Do końca 2011 r. dostawa ubranek i dodatków odzieżowych dla niemowląt korzysta z preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 8 procent - powiedziała Dróżdż.

Na początku 2011 r. rząd proponował w nowelizacji ustawy o VAT, by wzrost stawki podatku dla ubranek dla niemowląt nastąpił 1 lutego 2011 r. Sejm wprowadził jednak do niej poprawkę SLD, która zmieniła ten termin na 1 stycznia 2012 r.

Kaczyński podczas konferencji podkreślił też, że PiS ma alternatywny plan przeciwstawiania się kryzysowi.

- To jest plan związany z nowymi propozycjami podatkowymi, z całkowitą przebudową systemu podatkowego (...) przebudową, która będzie likwidowała sfery nieopodatkowane. Są plany odnoszące się do ewentualnego - bo tylko wtedy, jeśli to będzie konieczne - sięgnięcia do różnego rodzaju dużych zasobów finansowych, które dzisiaj są np. transferowane z Polski przez wielkie instytucje finansowe - podatek bankowy - czy przez wielkie sieci supermarketów. No i są wreszcie - jeśli będzie trzeba (...) - plany sięgnięcia do tzw. głębokich kieszeni - mówił Kaczyński. - Mamy już gotowe propozycje - podkreślił.

Projekty ustaw podatkowych, o których mówił prezes PiS, jego klub zaprezentował już kilka tygodni temu.

Kaczyński podkreślił ponadto, że Polska nie powinna w tej chwili wchodzić do strefy euro "i nie powinna się tam wybierać". Jak mówił, w kwestii euro Polska powinna przyjąć takie stanowisko, jakie przyjął rząd czeski. - Rząd czeski nie tylko w tej chwili nie wybiera się do euro, ale wręcz sformułował pogląd następujący: kiedy podpisywaliśmy Traktat Akcesyjny, który zawierał, choć bez terminu, zobowiązanie do wejścia do strefy euro, ta strefa była czymś zupełnie innym niż dziś i w związku z tym to zobowiązanie już po prostu nie obowiązuje - uważa Kaczyński.

Jak dodał, byłby bardzo szczęśliwy, gdyby coś takiego powiedział także polski premier.

- Dzisiaj wchodzenie do tej strefy to uderzenie w polskie gospodarstwa domowe, w polskie przedsiębiorstwa, w polską suwerenność - podkreślił.

Kaczyński podkreślił też, że trzeba osobno odnosić się do trzech kryzysów: globalnego, w strefie euro oraz w Polsce. Przekonywał, że Polska powinna zabrać głos w dyskusji o kryzysie światowym.

- Powinniśmy, w pewnych okolicznościach, przedkładać także na forum międzynarodowym nasze propozycje - mówił. - Tutaj zasady, że "kiedy konia kują, to żaba nie powinna wyciągać swojej łapy" w żadnym wypadku nie należy stosować. Nie jesteśmy żabą, tylko dużym, europejskim krajem - powiedział Kaczyński. Dodał, że powinniśmy przede wszystkim sobie samym i innym uświadomić, że "potrzebne są nowe rozwiązania w skali globalnej".

Jednym z uczestników konferencji był prof. Witold Modzelewski. Podkreślał, że trzeba odnowić system podatkowy w Polsce. Według niego, mamy obecnie do czynienia z kryzysem dochodów budżetowych, który zaczął się w roku 2008. Jak mówił, każdy system podatkowy po jakimś czasie zaczyna obrastać w interpretacje, przepisy są obchodzone i w sumie staje się nieskuteczny. Tymczasem, jak mówił, obecnie rząd - zamiast napisać ustawy podatkowe od nowa - proponuje w pewnym stopniu podwyższenie dotychczasowych podatków, a w pewnym tworzy nowe.

Wiceprezes PiS Beata Szydło oskarżyła z kolei rząd, że jeszcze przyszłe pokolenia Polaków będą płacić za ostatnie cztery lata "lenistwa" i "kunktatorstwa" gabinetu Tuska. Jej zdaniem Polska będzie teraz spychana na boczny tor rozwoju i - szczególnie biedne gminy - czeka degradacja życia.

PAP
[fot. PiS.org.pl]

Warto poczytać

 1. youtuberzy-21062018-r 21.06.2018

  Gwiazdy Youtube będą promować Polskę. Kogo zaproszono do współpracy?

  Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. "Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą turystyczną" - mówił szef MSiT Witold Bańka

 2. walesa24052018 21.06.2018

  Wałęsa i Kaczyński szykują się do „wieczności”? Zaskakujący wpis byłego prezydenta

  Do Lecha Wałęsy doszły doniesienia, jakoby Jarosław Kaczyński miał udać się na polityczną emeryturę. Sprawę skomentował w dramatycznych i kontrowersyjnych słowach.

 3. zendaya-lublin-21062018 21.06.2018

  Hit sieci. Została sam na sam z "polskimi faszystami". Opowiada jak udało się jej przetrwać

  Mecz Polski z Senegalem wzbudził ogromne emocje w całym kraju. W strefach kibica zgromadziło się wielu kibiców dopingujących polską reprezentację. Jednak do ciekawego zdarzenia doszło w Lublinie, gdzie wśród obecnych znalazła się sympatyczka Senegalu

 4. trzaskowski21062018 21.06.2018

  Szczyt żenady? Zamiast mieszkańców stolicy na „ławkę Trzaskowskiego” trafiają partyjni działacze

  Trudno jest nie odnieść wrażenia, iż kampania Rafała Trzaskowskiego toczy się od wpadki do wpadki.

 5. bydgoszcz-RM-21062018 21.06.2018

  "Żart" prezydenta Bydgoszczy zdenerwował opozycję

  Podczas środowej sesji Rady Miasta Bydgoszcz zatwierdzono większością głosów sprawozdanie finansowe za rok 2017 r. i udzielone zostało absolutorium władzom miasta

 6. burza21062018 21.06.2018

  Zagrożenie II stopnia dla większości kraju. Spodziewane burze z gradem i niezwykle silny wiatr

  IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia przed burzami z gradem: w niemal całym kraju obowiązują alerty co najmniej pierwszego stopnia, a ostrzeżenia drugiego stopnia przynajmniej częściowo dotyczą aż czternastu województw. Wiatr w porywach może wynosić do 100 km/h.

 7. medalt21062018 21.06.2018

  Postawili na medycynę alternatywną. Ich dziecko zmarło z niedożywienia

  Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało w środę Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook