Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

PO proponuje ludziom niesprawiedliwość

25.11.2011

- Tu została przedłożona społeczeństwu pewnego rodzaju oferta, pewien projekt, mówię tutaj o wystąpieniu premiera. Projekt ten - można powiedzieć - ma cechy w jakiejś mierze klasyczne, w tym sensie słowa "klasyczne", bo odnosi się do powtarzalności pewnego modelu, do jego utrwalenia. To jest klasyczna próba obciążenia części społeczeństwa i to wcale nie tej najsilniejszej, najbogatszej, kosztami kryzysu, na różne sposoby - mówił Kaczyński na konferencji pt. "Kryzys można pokonać", zorganizowanej w Sejmie.

Premier zapowiedział w expose stopniowe - od 2013 r. - zrównywanie i podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, docelowo do 67. roku życia. Co cztery miesiące wiek emerytalny będzie przesuwany o kolejny miesiąc, co oznacza, że z każdym rokiem pracować będziemy dłużej o trzy miesiące. Według premiera poziom 67 lat w przypadku mężczyzn zostanie osiągnięty w 2020 r., a kobiet w roku 2040.

Zdaniem lidera PiS, - Najbardziej bulwersujące jest to wszystko, co odnosi się do przedłużenia wieku emerytalnego, a już szczególnie jeśli chodzi o kobiety. To budzi zdecydowany sprzeciw, bo kobiety pracy fizycznej, bardzo często ciężkiej pracy fizycznej po prostu do takiego wieku nie są w stanie pracować. Nie będzie z tego żadnych korzyści, w zamian za niesprawiedliwości, bo to jest wielka niesprawiedliwość, ale jeżeli ktoś zna różne mechanizmy funkcjonowania choćby ZUS to wie, że w ostatecznym rachunku to będzie przynosiło straty - ocenił Kaczyński.

Według niego, Tusk zapowiadając zrównanie i podwyższenie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn docelowo do 67. roku życia "małpuje" rozwiązania stosowane na Zachodzie i przymilając się w ten sposób rynkom finansowym.

- To jest propozycja w najwyższym stopniu nierozsądna, powtarzająca - i użyję tego słowa - małpująca rozwiązania przyjmowane na Zachodzie i taka przymilająca się, jak sądzę w zamiarze rynkom finansowym - powiedział prezes PiS.

Prezes PiS skrytykował też m.in. zapowiedź podniesienia składki rentowej po stronie przedsiębiorców. - Na pewno nie należy także obciążać polskich przedsiębiorców dodatkowymi składkami - stwierdził Kaczyński.

- Na pewno nie należy podnosić VAT-u na przykład na ubranka dziecięce, jest tam mnóstwo bulwersujących, absolutnie niemożliwych do przyjęcia propozycji - mówił Kaczyński.

Do tego fragmentu przemówienia Kaczyńskiego odniosła się rzeczniczka prasowa administracji podatkowej przy Ministerstwie Finansów Wiesława Dróżdż. Jak powiedziała , objęcie od stycznia 2012 roku dostawy ubranek i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego stawką podstawową podatku VAT jest podyktowane koniecznością wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 28 października 2010 r. w sprawie, którą Komisja Europejska wytoczyła Polsce. ETS uznał wtedy, że nasze przepisy są sprzeczne z regulacjami unijnymi.

- Do końca 2011 r. dostawa ubranek i dodatków odzieżowych dla niemowląt korzysta z preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 8 procent - powiedziała Dróżdż.

Na początku 2011 r. rząd proponował w nowelizacji ustawy o VAT, by wzrost stawki podatku dla ubranek dla niemowląt nastąpił 1 lutego 2011 r. Sejm wprowadził jednak do niej poprawkę SLD, która zmieniła ten termin na 1 stycznia 2012 r.

Kaczyński podczas konferencji podkreślił też, że PiS ma alternatywny plan przeciwstawiania się kryzysowi.

- To jest plan związany z nowymi propozycjami podatkowymi, z całkowitą przebudową systemu podatkowego (...) przebudową, która będzie likwidowała sfery nieopodatkowane. Są plany odnoszące się do ewentualnego - bo tylko wtedy, jeśli to będzie konieczne - sięgnięcia do różnego rodzaju dużych zasobów finansowych, które dzisiaj są np. transferowane z Polski przez wielkie instytucje finansowe - podatek bankowy - czy przez wielkie sieci supermarketów. No i są wreszcie - jeśli będzie trzeba (...) - plany sięgnięcia do tzw. głębokich kieszeni - mówił Kaczyński. - Mamy już gotowe propozycje - podkreślił.

Projekty ustaw podatkowych, o których mówił prezes PiS, jego klub zaprezentował już kilka tygodni temu.

Kaczyński podkreślił ponadto, że Polska nie powinna w tej chwili wchodzić do strefy euro "i nie powinna się tam wybierać". Jak mówił, w kwestii euro Polska powinna przyjąć takie stanowisko, jakie przyjął rząd czeski. - Rząd czeski nie tylko w tej chwili nie wybiera się do euro, ale wręcz sformułował pogląd następujący: kiedy podpisywaliśmy Traktat Akcesyjny, który zawierał, choć bez terminu, zobowiązanie do wejścia do strefy euro, ta strefa była czymś zupełnie innym niż dziś i w związku z tym to zobowiązanie już po prostu nie obowiązuje - uważa Kaczyński.

Jak dodał, byłby bardzo szczęśliwy, gdyby coś takiego powiedział także polski premier.

- Dzisiaj wchodzenie do tej strefy to uderzenie w polskie gospodarstwa domowe, w polskie przedsiębiorstwa, w polską suwerenność - podkreślił.

Kaczyński podkreślił też, że trzeba osobno odnosić się do trzech kryzysów: globalnego, w strefie euro oraz w Polsce. Przekonywał, że Polska powinna zabrać głos w dyskusji o kryzysie światowym.

- Powinniśmy, w pewnych okolicznościach, przedkładać także na forum międzynarodowym nasze propozycje - mówił. - Tutaj zasady, że "kiedy konia kują, to żaba nie powinna wyciągać swojej łapy" w żadnym wypadku nie należy stosować. Nie jesteśmy żabą, tylko dużym, europejskim krajem - powiedział Kaczyński. Dodał, że powinniśmy przede wszystkim sobie samym i innym uświadomić, że "potrzebne są nowe rozwiązania w skali globalnej".

Jednym z uczestników konferencji był prof. Witold Modzelewski. Podkreślał, że trzeba odnowić system podatkowy w Polsce. Według niego, mamy obecnie do czynienia z kryzysem dochodów budżetowych, który zaczął się w roku 2008. Jak mówił, każdy system podatkowy po jakimś czasie zaczyna obrastać w interpretacje, przepisy są obchodzone i w sumie staje się nieskuteczny. Tymczasem, jak mówił, obecnie rząd - zamiast napisać ustawy podatkowe od nowa - proponuje w pewnym stopniu podwyższenie dotychczasowych podatków, a w pewnym tworzy nowe.

Wiceprezes PiS Beata Szydło oskarżyła z kolei rząd, że jeszcze przyszłe pokolenia Polaków będą płacić za ostatnie cztery lata "lenistwa" i "kunktatorstwa" gabinetu Tuska. Jej zdaniem Polska będzie teraz spychana na boczny tor rozwoju i - szczególnie biedne gminy - czeka degradacja życia.

PAP
[fot. PiS.org.pl]

Warto poczytać

 1. szyd22 26.03.2017

  Premier Szydło: Nasz prestiż wzrósł

  Nie mogliśmy poprzeć człowieka, który chciał obalić nasz rząd; to byłoby wywieszenie białej flagi, to oznaczałoby utratę wiarygodności - powiedziała premier Beata Szydło w wywiadzie dla tygodnika "wSieci".

 2. mid-17324161 26.03.2017

  Prezydent o Deklaracji Rzymskiej i sytuacji w armii

  - Deklaracja Rzymska wytycza kierunki rozwoju UE w taki sposób, w jaki my jako Polska tego chcieliśmy - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda.

 3. mid-17325117 25.03.2017

  Marsz opozycji: „Kocham Cię, Europo!"

  „Nie damy odebrać sobie szans unijnych, europejskich. Nie damy wyprowadzić Polski z projektu, który jest gwarancją naszego bezpieczeństwa, rozwoju i postępu cywilizacyjnego”.

 4. mid-17325112 25.03.2017

  Protest frankowiczów w Warszawie

  "Ze wszystkich stron sceny politycznej odczuwamy blokadę" - mówił Andrzej Zalewski z Ruchu Obywatelskiego Frankowcy PL.

 5. mid-17325032 25.03.2017

  Rafalska: Rodzina w centrum

  "Rodzina energią dla Polski": To hasło chyba najlepiej oddaje cel, który przyświeca działaniom rządu - powiedziała szefowa MRPiPS.

 6. po-stefekk 25.03.2017

  PO: Rolą Platformy Obywatelskiej jest przygotowanie obrony polskiego samorządu

  Zdaniem PO zapowiadane przez PiS zmiany prawa zmierzają do ponownej centralizacji państwa.

 7. policjawPolitycepl 25.03.2017

  CBŚP rozbiło gang, który wyłudzał VAT

  Pięcioosobową grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniem VAT rozbili funkcjonariusze CBŚP z Bielska-Białej.

 8. mid-17324205 25.03.2017

  Rodzina jednym z ważniejszych elementów życia

  - Rodzina staje się jednym z ważniejszych elementów życia społecznego - powiedział Jacek Sapa.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook