Jedynie prawda jest ciekawa


PO niczego się nie uczy? Po HGW broni skompromitowanego Gawłowskiego

05.01.2018
Gawlowski2112017
PO niczego się nie uczy? Po HGW broni skompromitowanego Gawłowskiego

To element politycznej nagonki - tak rzecznik PO Jan Grabiec odniósł się do doniesień, że poseł Stanisław Gawłowski ma usłyszeć też zarzuty przyjmowania łapówek na nielegalne finansowanie kampanii wyborczej w 2011 r. Według Grabca, prokuratura i CBA są w sprawie Gawłowskiego niewiarygodne.

W grudniu ub.r. funkcjonariusze CBA przeszukali warszawskie mieszkanie, a dzień później dom w Koszalinie, Gawłowskiego - zachodniopomorskiego posła PO i sekretarza generalnego Platformy. Miało to związek z podejrzeniem m.in. przyjęcia przez niego łapówek w czasie, kiedy pełnił funkcję wiceministra środowiska w rządach PO-PSL.

Prokuratura zamierza postawić Gawłowskiemu zarzuty popełnienia pięciu przestępstw, w tym trzech o charakterze korupcyjnym. W związku z tym prokurator generalny wystąpił do Sejmu z wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej, a także na zatrzymanie i zastosowanie tymczasowego aresztu wobec posła PO.

W piątek "Fakt" napisał, że prokuratura chce też postawić posłowi Gawłowskiemu zarzut przyjmowania łapówek na nielegalne finansowanie kampanii wyborczej w 2011 r.

PAP nie udało się uzyskać komentarza posła Gawłowskiego. Rzecznik PO Jan Grabiec ocenił natomiast, że doniesienia gazety, to "przecieki z prokuratury, które są elementem politycznej nagonki na posła Gawłowskiego".

Grabiec zaznaczył, że klub Platformy wciąż nie otrzymał wniosku prokuratury, o co wystąpił do marszałka Sejmu ponad dwa tygodnie temu. - Tymczasem prokuratura bardzo chętnie udostępnia przecieki z tego wniosku mediom. To jest coś skandalicznego, absurdalnego, niezgodnego z prawem i służy jedynie realizowaniu zlecenia politycznego, a nie wyjaśnieniu sprawy - powiedział rzecznik PO.

Stwierdził też, że "prokuratura i CBA kierowane przez polityków PiS są w tej sprawie niewiarygodne i działają na zlecenie polityczne". Dodał, że do szczegółów zarzutów wobec Gawłowskiego, Platforma odniesie się, kiedy zostaną one oficjalnie przedstawione.

Sam Gawłowski w czwartek na briefingu prasowym w Sejmie stwierdził, że wymierzona w niego akcja CBA miała być prezentem dla Joachima Brudzińskiego, który jest wiceszefem PiS i przedstawicielem zachodniopomorskich struktur ugrupowania. Podkreślił też, że po upływie dwóch tygodni od przeszukania jego domu, wciąż nie postawiono mu zarzutów, a on sam nic nie wie o dalszych działaniach służb w jego sprawie.

W grudniu PO zwróciła się do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o udostępnienie wniosku prokuratora generalnego o wyrażenie zgody na pociągniecie Gawłowskiego do odpowiedzialności karnej, zatrzymanie i zastosowanie tymczasowego aresztu, by klub mógł zapoznać się z uzasadnieniem wniosku.

Jak informowała w grudniu PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik, Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej zamierza postawić posłowi Gawłowskiemu zarzuty popełnienia pięciu przestępstw, w tym trzech o charakterze korupcyjnym.

Prokurator wyjaśniła, że chodzi o okres kiedy Gawłowski pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, w rządach PO-PSL. - Obszerny i skrupulatnie zgromadzony materiał dowodowy wskazuje na to, że w związku z pełnioną funkcją przyjął jako łapówki co najmniej 175 tysięcy złotych w gotówce, a także dwa zegarki o łącznej wartości prawie 26 tysięcy złotych. Zarzuty, które prokuratura zamierza ogłosić posłowi, dotyczą również nakłaniania do wręczenia łapówki w wysokości co najmniej 200 tysięcy złotych oraz ujawnienia informacji niejawnej i plagiatu pracy doktorskiej - powiedziała wówczas Bialik.

PAP
Fot: PAP

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook