Jedynie prawda jest ciekawa


Po głodujących, MEN pikietuje młodzież

17.05.2012

Na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej trwa protest w obronie polskiej szkoły i przeciwko ograniczaniu nauczania historii w liceach. Rano pikietujących opuścili przedstawiciele głodujących w kilku miastach Polski, którzy wrócili do siebie. Zostali młodzi ludzie, którzy organizują swego rodzaju strajk szkolny.

Jak poinformował nas Leszek Jaranowski, rano wrócili do Krakowa i Częstochowy uczestnicy głodówek z tych miast. Jeszcze dziś mają oni się spotkać na Uniwersytecie Jagiellońskim ze studentami oraz na konferencji z prof. Andrzejem Nowakiem. Innym powodem jest konieczność przygotowania I Kongresu Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej, który odbędzie się 19 maja.

- Na ten kongres siłą rzeczy zaproszone są osoby, które brały udział w głodówkach we wszystkich ośrodkach a także akademicy, nauczyciele i osoby, które w sposób profesjonalny i rzeczowy mogą podjąć się przygotowania nowej wersji podstawy nauczania, obywatelskiej, która byłaby alternatywną wobec tej wdrażanej i forsowanej przez MEN.

Jaranowski zaznaczył jednak, że wyjazd z Warszawy głodujących nie zakończył protestu pod MEN.

- Pałeczkę po nas pod MEN-em przejęła młodzież, żeby przypominać pani minister o tym, że ta sprawa nie została wciąż rozwiązana. Młodzież, która tu się uaktywniła ze swoim wsparciem pod hasłem strajku szkolnego. Te 3 młode osoby, spędziły noc w namiocie, który został rozbity na dziedzińcu MEN. Rano do tej trójki dołączyła 4 osoba i wszyscy grzecznie witali urzędników wchodzących do ministerstwa, wręczając im po małym prezenciku - wlepce w kolorach białym i czerwonym i napisem "I love historia".

Jak wyjaśnił, środa była trzecim i ostatnim dniem pikiety pod MEN, w której brali udział głodujący z kilku polskich miast. Dzień zakończył się koncertem pieśni patriotycznych Pawła Piekarskiego, który wspierał głodujących we wszystkich ośrodkach, gdzie protesty były prowadzone.

- Ja się trochę śmieję, że wywalczyliśmy w Ministerstwie Edukacji Narodowej pewnego rodzaju eksterytorialność na części ich podwórka. I na tym terenie gdzie zostaliśmy przez nich zaakceptowani odbył się koncert. Miło, pięknie, sympatycznie, aczkolwiek strasznie zimno, bo to już był późny wieczór, ale z udziałem relatywnie sporej liczby osób.

not. zrk
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 2. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

 3. 1270bodnarr 22.03.2018

  Rzecznik Praw Obywatelskich: możliwość aborcji ograniczona przez powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia.

  Ograniczona możliwości wykonania w niektórych rejonach Polski legalnego zabiegu przerwania ciąży, nierzetelna edukacja seksualna, brak pełnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, powszechne stosowanie cesarskiego cięcia - to, zdaniem RPO, problemy wymagające pilnego rozwiązania.

 4. 1270dudaand 22.03.2018

  Prezydent chce, by jak najszybciej zająć się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców

  Wolą prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 5. poznan23032018 22.03.2018

  Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

  Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

 6. 1270auschwitz 22.03.2018

  Skandaliczne zachowanie Izraelczyka. Znieważył pomnik w Auschwitz. Nowe fakty

  Dochodzenie w sprawie Izraelczyka podejrzanego o znieważenie pomnika w byłym KL Auschwitz

 7. aborcja22032018 22.03.2018

  "Nie ma stanowiska rządu w sprawie obywatelskiego projektu dotyczącego aborcji"

  Projekt "Zatrzymaj aborcję" to inicjatywa obywatelska, nie ma obecnie do niego stanowiska rządu.

 8. 1270mieszkanieplus 22.03.2018

  Mieszkanie plus: ponad 2 tys. lokali w budowie, kolejne 25 tys. w przygotowaniu

  W ramach programu Mieszkanie plus w budowie jest ponad 2 tys. lokali, kolejne 25 tys. w przygotowaniu. Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się do mieszkań w II kwartale 2018 roku - wynika z danych BGK Nieruchomości.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook