Jedynie prawda jest ciekawa

Po głodujących, MEN pikietuje młodzież

17.05.2012

Na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej trwa protest w obronie polskiej szkoły i przeciwko ograniczaniu nauczania historii w liceach. Rano pikietujących opuścili przedstawiciele głodujących w kilku miastach Polski, którzy wrócili do siebie. Zostali młodzi ludzie, którzy organizują swego rodzaju strajk szkolny.

Jak poinformował nas Leszek Jaranowski, rano wrócili do Krakowa i Częstochowy uczestnicy głodówek z tych miast. Jeszcze dziś mają oni się spotkać na Uniwersytecie Jagiellońskim ze studentami oraz na konferencji z prof. Andrzejem Nowakiem. Innym powodem jest konieczność przygotowania I Kongresu Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej, który odbędzie się 19 maja.

- Na ten kongres siłą rzeczy zaproszone są osoby, które brały udział w głodówkach we wszystkich ośrodkach a także akademicy, nauczyciele i osoby, które w sposób profesjonalny i rzeczowy mogą podjąć się przygotowania nowej wersji podstawy nauczania, obywatelskiej, która byłaby alternatywną wobec tej wdrażanej i forsowanej przez MEN.

Jaranowski zaznaczył jednak, że wyjazd z Warszawy głodujących nie zakończył protestu pod MEN.

- Pałeczkę po nas pod MEN-em przejęła młodzież, żeby przypominać pani minister o tym, że ta sprawa nie została wciąż rozwiązana. Młodzież, która tu się uaktywniła ze swoim wsparciem pod hasłem strajku szkolnego. Te 3 młode osoby, spędziły noc w namiocie, który został rozbity na dziedzińcu MEN. Rano do tej trójki dołączyła 4 osoba i wszyscy grzecznie witali urzędników wchodzących do ministerstwa, wręczając im po małym prezenciku - wlepce w kolorach białym i czerwonym i napisem "I love historia".

Jak wyjaśnił, środa była trzecim i ostatnim dniem pikiety pod MEN, w której brali udział głodujący z kilku polskich miast. Dzień zakończył się koncertem pieśni patriotycznych Pawła Piekarskiego, który wspierał głodujących we wszystkich ośrodkach, gdzie protesty były prowadzone.

- Ja się trochę śmieję, że wywalczyliśmy w Ministerstwie Edukacji Narodowej pewnego rodzaju eksterytorialność na części ich podwórka. I na tym terenie gdzie zostaliśmy przez nich zaakceptowani odbył się koncert. Miło, pięknie, sympatycznie, aczkolwiek strasznie zimno, bo to już był późny wieczór, ale z udziałem relatywnie sporej liczby osób.

not. zrk
[fot. PAP/Tomasz Gzell]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook