Jedynie prawda jest ciekawa

Po głodujących, MEN pikietuje młodzież

17.05.2012

Na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej trwa protest w obronie polskiej szkoły i przeciwko ograniczaniu nauczania historii w liceach. Rano pikietujących opuścili przedstawiciele głodujących w kilku miastach Polski, którzy wrócili do siebie. Zostali młodzi ludzie, którzy organizują swego rodzaju strajk szkolny.

Jak poinformował nas Leszek Jaranowski, rano wrócili do Krakowa i Częstochowy uczestnicy głodówek z tych miast. Jeszcze dziś mają oni się spotkać na Uniwersytecie Jagiellońskim ze studentami oraz na konferencji z prof. Andrzejem Nowakiem. Innym powodem jest konieczność przygotowania I Kongresu Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej, który odbędzie się 19 maja.

- Na ten kongres siłą rzeczy zaproszone są osoby, które brały udział w głodówkach we wszystkich ośrodkach a także akademicy, nauczyciele i osoby, które w sposób profesjonalny i rzeczowy mogą podjąć się przygotowania nowej wersji podstawy nauczania, obywatelskiej, która byłaby alternatywną wobec tej wdrażanej i forsowanej przez MEN.

Jaranowski zaznaczył jednak, że wyjazd z Warszawy głodujących nie zakończył protestu pod MEN.

- Pałeczkę po nas pod MEN-em przejęła młodzież, żeby przypominać pani minister o tym, że ta sprawa nie została wciąż rozwiązana. Młodzież, która tu się uaktywniła ze swoim wsparciem pod hasłem strajku szkolnego. Te 3 młode osoby, spędziły noc w namiocie, który został rozbity na dziedzińcu MEN. Rano do tej trójki dołączyła 4 osoba i wszyscy grzecznie witali urzędników wchodzących do ministerstwa, wręczając im po małym prezenciku - wlepce w kolorach białym i czerwonym i napisem "I love historia".

Jak wyjaśnił, środa była trzecim i ostatnim dniem pikiety pod MEN, w której brali udział głodujący z kilku polskich miast. Dzień zakończył się koncertem pieśni patriotycznych Pawła Piekarskiego, który wspierał głodujących we wszystkich ośrodkach, gdzie protesty były prowadzone.

- Ja się trochę śmieję, że wywalczyliśmy w Ministerstwie Edukacji Narodowej pewnego rodzaju eksterytorialność na części ich podwórka. I na tym terenie gdzie zostaliśmy przez nich zaakceptowani odbył się koncert. Miło, pięknie, sympatycznie, aczkolwiek strasznie zimno, bo to już był późny wieczór, ale z udziałem relatywnie sporej liczby osób.

not. zrk
[fot. PAP/Tomasz Gzell]
Słowa kluczowe:

MEN

,

pikieta

,

głodujący

,

kongres

Warto poczytać

 1. 1270krakowdeszcz 23.09.2017

  W Krakowie pogotowie przeciwpowodziowe. Wisła może przekroczyć stan alarmowy

  Deszcz nie przestaje padać w Małopolsce, pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w ok. 20 gminach, w tym w Krakowie, gdzie - z powodu wysokiego poziomu Wisły - zostały zamknięte tunele dla pieszych (pod rondem Grunwaldzkim i pod ul. Konopnickiej na wysokości hotelu Forum).

 2. gdansk127022092017 22.09.2017

  Ogromna kasa dla mediów z gdańskiego ratusza. Kto zarabia najwięcej?

  Od początku stycznia do połowy września br. Gdańsk wydał w mediach ponad 400 tysięcy złotych. Lista beneficjentów jest krótka. To głównie Agora, Trojmiasto.pl i Polska Press. Z wydawców radiowych najbardziej uprzywilejowany jest Eurozet (m. in. Radio Zet i Antyradio), a także grupa RMF.

 3. waszczykowski22092017 22.09.2017

  Szef MSZ zakończył wizytę w USA. Zaprosił do Polski amerykańskiego sekretarza stanu

  - Szef MSZ Witold Waszczykowski zakończył tygodniową wizytę w USA, podczas której m.in. towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w 72. Sesji Zgromadzenia ONZ. Minister zaprosił do złożenia wizyty w Polsce amerykańskiego sekretarza stanu Rexa Tillersona.

 4. Duda22092017 22.09.2017

  Najnowszy sondaż miażdży opozycję! Ogromne zaufanie dla Prezydenta i Premier

  Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (74 proc.) zaufaniem społecznym - wynika z sondażu CBOS. Na kolejnych miejscach są: premier Beata Szydło (57 proc.) i Paweł Kukiz (51 proc.).

 5. OrbanSzydlo22092017 22.09.2017

  Orban w Warszawie: z Polską należy rozmawiać z szacunkiem

  - To nie jest tylko błąd polityczny, niegodne, ale to brak szacunku. Uważam, że z Polską należy rozmawiać z szacunkiem. Tak, jak jest napisane w traktacie - tak o obecnej sytuacji Polski w UE powiedział Orban po rozmowie z Premier Beatą Szydło

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook