Jedynie prawda jest ciekawa


Po głodujących, MEN pikietuje młodzież

17.05.2012

Na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej trwa protest w obronie polskiej szkoły i przeciwko ograniczaniu nauczania historii w liceach. Rano pikietujących opuścili przedstawiciele głodujących w kilku miastach Polski, którzy wrócili do siebie. Zostali młodzi ludzie, którzy organizują swego rodzaju strajk szkolny.

Jak poinformował nas Leszek Jaranowski, rano wrócili do Krakowa i Częstochowy uczestnicy głodówek z tych miast. Jeszcze dziś mają oni się spotkać na Uniwersytecie Jagiellońskim ze studentami oraz na konferencji z prof. Andrzejem Nowakiem. Innym powodem jest konieczność przygotowania I Kongresu Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej, który odbędzie się 19 maja.

- Na ten kongres siłą rzeczy zaproszone są osoby, które brały udział w głodówkach we wszystkich ośrodkach a także akademicy, nauczyciele i osoby, które w sposób profesjonalny i rzeczowy mogą podjąć się przygotowania nowej wersji podstawy nauczania, obywatelskiej, która byłaby alternatywną wobec tej wdrażanej i forsowanej przez MEN.

Jaranowski zaznaczył jednak, że wyjazd z Warszawy głodujących nie zakończył protestu pod MEN.

- Pałeczkę po nas pod MEN-em przejęła młodzież, żeby przypominać pani minister o tym, że ta sprawa nie została wciąż rozwiązana. Młodzież, która tu się uaktywniła ze swoim wsparciem pod hasłem strajku szkolnego. Te 3 młode osoby, spędziły noc w namiocie, który został rozbity na dziedzińcu MEN. Rano do tej trójki dołączyła 4 osoba i wszyscy grzecznie witali urzędników wchodzących do ministerstwa, wręczając im po małym prezenciku - wlepce w kolorach białym i czerwonym i napisem "I love historia".

Jak wyjaśnił, środa była trzecim i ostatnim dniem pikiety pod MEN, w której brali udział głodujący z kilku polskich miast. Dzień zakończył się koncertem pieśni patriotycznych Pawła Piekarskiego, który wspierał głodujących we wszystkich ośrodkach, gdzie protesty były prowadzone.

- Ja się trochę śmieję, że wywalczyliśmy w Ministerstwie Edukacji Narodowej pewnego rodzaju eksterytorialność na części ich podwórka. I na tym terenie gdzie zostaliśmy przez nich zaakceptowani odbył się koncert. Miło, pięknie, sympatycznie, aczkolwiek strasznie zimno, bo to już był późny wieczór, ale z udziałem relatywnie sporej liczby osób.

not. zrk
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 2. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

 3. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 4. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 5. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 6. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 7. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 8. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook