Jedynie prawda jest ciekawa

Po gafie Obamy obóz w Płaszowie zmieni nazwę?

01.06.2012

Radni z Krakowa chcą zmienić nazwę byłego obozu w Płaszowie. Chcą, by pełna nazwa brzmiała Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny "Płaszów”.

W uchwale do prezydenta miasta radni podkreślają, że nazwa ta jest zgodna z prawdą historyczną, ponieważ obóz w Płaszowie utworzyli niemieccy naziści podczas II wojny światowej. Krzysztof Sułowski, przewodniczący dzielnicy Podgórze Duchackie wyraził ubolewanie nad faktem, że obowiązuje nazwa "były obóz koncentracyjny w Płaszowie", która w żaden sposób nie określa odpowiedzialnych za eksterminację.

W czwartek na słupach przy wejściu do obozu pojawiły się tablice z postulowaną przez dzielnicę nazwą. Zostały one ufundowane przez stowarzyszenie Polska 21, które wykupiło też pod nie powierzchnie reklamową.

Obóz w Płaszowie był jednym z trzech "Żydowskich Obozów Pracy", utworzonych pod Krakowem. Przez obóz w Płaszowie przeszło prawdopodobnie około 150 tysięcy więźniów, głównie z Małopolski, Węgier i Słowacji. Część z nich była wywożona do obozów w Auschwitz i Belzec (w Bełżcu) oraz na roboty do Niemiec.

TLa/Polskie Radio

[fot. wikipedia.pl]
Słowa kluczowe:

KRaków

,

Płaszów

,

obóz

Warto poczytać

 1. GryglasNSZ 20.09.2017

  Nowoczesna udzieliła nagany posłowi za oddanie szacunku żołnierzom Polskiego Podziemia. "To sprzeczne z ideami i programem naszej partii"

  Posłowi Zbigniewowi Gryglasowi udzielono nagany za „zajmowanie postaw sprzecznych z programem i ideami Nowoczesnej, w szczególności takich, które mogą być odbierane za przejaw przyzwalania na zachowania nacjonalistyczne i ksenofobiczne”

 2. Blaszczak20092017 20.09.2017

  Błaszczak: nie ma przyzwolenia na nadużycia, szczególnie w policji

  Nie ma przyzwolenia na jakiekolwiek nadużycia, szczególnie w policji; liczę, że sprawa zostanie wyjaśniona - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak, pytany o dwoje policjantów z Zabrza, którzy targnęli się na życie po tym, jak sąd zdecydował o ich aresztowaniu.

 3. Meksyk200920171 20.09.2017

  Polska pomoże poszkodowanym w Meksyku. Jest deklaracja MSWiA

  Szef MSWiA Mariusz Błaszczak podkreślił, że polscy ratownicy są gotowi nieść pomoc w takich sytuacjach jak trzęsienie ziemi w Meksyku. Zgłosiliśmy gotowość, czekamy na wnioski ze strony meksykańskiej - powiedział w środę minister, pytany o ewentualną pomoc dla tego kraju.

 4. Sejm2107 20.09.2017

  Klub PiS powiększył się o 2 posłanki

  Na polskiej scenie politycznej powstaje nowe ugrupowanie - Partia Republikańska, która ma współtworzyć Zjednoczoną Prawicę - poinformowali w środę działacze ruchu republikanów. Dwie posłanki sejmowego koła Republikanie - Anna Siarkowska i Małgorzata Janowska dołączą do klubu PiS.

 5. agora19092017 20.09.2017

  Agora zaciąga kredyt i zastawia siedzibę przy Czerskiej

  Spółka wydająca m. in. „Gazetę Wyborczą” poinformowała w specjalnym komunikacie o ustanowieniu hipoteki na należącym do Agory biurowcu przy ulicy Czerskiej 8/10

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook