Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Po decyzjach zarządu PO trwa taśmowa burza

31.10.2013

Decyzja zarządu krajowego PO o uznaniu ważności wyborów szefa partii na Dolnym Śląsku nie uspokoiła nastrojów w Platformie. Zwolennicy przegranego w tych wyborach Grzegorza Schetyny uważają decyzję za błędną; przeciwnicy zarzucają mu rozsadzanie partii od wewnątrz.

Politycy PO zapewniali jednocześnie w czwartek, że podczas posiedzenia zarządu nie było mowy o wyrzucaniu Grzegorza Schetyny lub o jego zawieszeniu w prawach członka partii. Pytani o jego przyszłość jako wiceszefa ugrupowania podkreślali, że o tym zdecyduje listopadowa konwencja.

Zarząd
Krajowy PO zdecydował, że wybory władz PO na Dolnym Śląsku nie będą powtórzone. W głosowaniu w tej sprawie wstrzymały się dwie osoby: Grzegorz Schetyna i Rafał Grupiński. Zarząd jednomyślnie zawiesił też na trzy miesiące w prawach członków partii pięć osób, zarówno tych polityków, którzy nagrali ujawnione przez "Newsweek" rozmowy odsłaniające kulisy dolnośląskiego zjazdu, jak i tych, którzy zostali nagrani. Zajmie się nimi sąd partyjny.

"Tracimy wizerunkowo, bo patrząc na decyzje zarządu można odnieść wrażenie, że zrównaliśmy nagrywających z nagrywanymi. To tak, jakby kupowanie głosów było równie naganne, co dokumentowanie tych propozycji" - powiedział PAP polityk z otoczenia Schetyny.

Przeciwnicy Schetyny przekonują, że nie było żadnych podstaw do unieważniania zjazdu. Jak twierdzą, premier ostrzegał "schetynowców" przed "rozsadzaniem partii od środka". Sugerują, że Schetyna - obecnie pierwszy wiceprzewodniczący partii - może nie wejść do nowego zarządu, który ma być wyłoniony w listopadzie oraz że Grupiński może stracić stanowisko szefa klubu parlamentarnego przy okazji zapowiadanej rekonstrukcji rządu.

Jacek Protasiewicz, nowy szef dolnośląskiej PO ocenił w radiu ZET, że gdyby doszło do powtórzenia wyborów do władz partii w tym regionie, prawdopodobnie jego przewaga nad Schetyną mogłaby być większa (Protasiewicz wygrał 11 głosami).

Protasiewicz nie uczestniczył posiedzeniu zarządu, ponieważ - jak wyjaśnił - do czasu rozstrzygnięcia kwestii wyborów na Dolnym Śląsku nie był do tego uprawniony. Pytany, czy ujawnienie "taśm prawdy" było potrzebne Schetynie, odparł: "Mam nadzieję, że nie; jaki jest sens atakować formację, której jest się wiceprzewodniczącym?". Dopytywany, czy za sprawą taśm stoi Schetyna, odpowiedział, że nie ma takiej wiedzy.

Pytany o przyszłość Schetyny jako wiceszefa partii, Protasiewicz podkreślił, że będzie to decyzja listopadowej konwencji. "Trochę gorzkich słów padło na zarządzie krajowym. Wiceprzewodniczący powinien z większą troską myśleć o swojej organizacji" - zaznaczył.

Szef wielkopolskiej PO, przewodniczący klubu Platformy Rafał Grupiński w Kontrwywiadzie RMF poinformował, że wstrzymał się od głosu w sprawie powtarzania wyborów na Dolnym Śląsku. "Wstrzymałem się od głosu, bo mój pogląd był inny w tej sprawie" - dodał.

Jednocześnie powiedział, że szanuje decyzję większości członków zarządu o niepowtarzaniu wyborów na Dolnym Śląsku i - jak ocenił - "to nie jest zamiatanie korupcji pod dywan". "Po pierwsze, sąd koleżeński będzie tym się zajmował; po drugie, będziemy musieli sami to zbadać; po trzecie, zajęła się tym prokuratura. Na pewno będziemy wiedzieli, co tam się zdarzyło" - zaznaczył.

Grupiński mówił, że nie wie, kto stoi za nagraniami. "Uważam, że rzucanie jakichkolwiek podejrzeń na  Schetynę w tej sprawie jest nie fair, dlatego że w istocie on jest tutaj największym poszkodowanym, właśnie dlatego że takie podejrzenie były od razu przeciw niemu kierowane" - powiedział szef klubu PO.

Zapewnił, że na posiedzeniu zarządu partii nie było mowy o wyrzucenia Schetyny z partii. "Nikt Schetyny nie zamierza wyrzucać z Platformy. Generalnie nie ma takiego problemu, żeby ktoś był wyrzucany z Platformy" - powiedział.

Szef łódzkiej Platformy Andrzej Biernat zapewnił w TVP1, że podczas posiedzenia zarządu partii nie wnosił o zawieszenie Schetyny w prawach jej członka. "Grzegorz tłumaczył, że nie ma nic wspólnego z całą tą historią. Na ile to będzie wiarygodne, pokażą działania Grzegorza wewnątrz partii" -
zaznaczył.

Poseł pytany o przyszłość Schetyny jako wiceszefa PO powiedział też, że decyzja o przyszłości Schetyny, a także innych wiceprzewodniczących zapadnie podczas konwencji krajowej partii w listopadzie.

Część członków zarządu stara się tonować emocje jakie towarzyszą ujawnionym w mediach nagraniom obciążających polityków Platformy. "Wychodzimy z zakrętu, będziemy jedną partią" - zapewniła szefowa świętokrzyskiej Platformy Marzena Okła-Drewnowicz. Uzasadniając zawieszenie nagrywających i nagrywanych polityków PO przekonywała, że "nikt nie ma prawa składać propozycji nieetycznych, ale z drugiej strony nikt nie ma prawa nagrywać, a tym bardziej upubliczniać tych nagrań".

Według źródeł PAP większość członków zarządu (z wyjątkiem Roberta Tyszkiewicza, Andrzeja Halickiego, Grzegorza i Schetyny) miała pretensje do Grupińskiego, że jako szef klubu PO bez konsultacji z zarządem zapowiedział zawieszenie w prawach członka klubu posłów Michała Jarosa i Norberta Wojnarowskiego.

Z kolei zwolennicy Schetyny zwracają uwagę, że zarząd podjął decyzję idącą jeszcze dalej niż wniosek Grupińskiego, bo zawiesił posłów w prawach członków partii. Okła-Drewnowicz pytana o tę sprawę przekonywała, że "nie można za tę samą rzecz karać podwójnie". "Ci posłowie nic złego nie zrobili w Sejmie, w klubie PO, więc będą normalnie funkcjonowali w klubie Platformy. Oddzielamy sprawy parlamentu, od spraw partyjnych" - podkreśliła.

Według relacji polityków PO, premier podczas posiedzenia zarządu miał zapowiedzieć, że Platforma na siłę nie będzie tkwiła w "zgniłych kompromisach" i jeśli koalicja straci większość, to alternatywą będą przyspieszone wybory.

"Tusk zapowiedział, że jeśli kryzys w PO będzie się pogłębiał, będą wcześniejsze wybory. Odebraliśmy to jako ostrzeżenie dla grupy Schetyny i zapowiedź, że nie będzie już żadnej tolerancji dla ewentualnych dalszych taśm, czy nagrań, czyli takiej totalnej wojny wewnętrznej" - podkreślił w rozmowie z PAP jeden z polityków zarządu PO. Inni rozmówcy oceniają jednak, że wizja wcześniejszych wyborów to raczej "straszak" dla skonfliktowanych frakcji niż realna alternatywa.

23 listopada odbędzie się konwencja krajowa która ma m.in. zatwierdzić zmiany w statucie partii; premier zapowiedział, że poinformuje wtedy m.in. o zmianach w rządzie.

PAP/kop
[Fot. PAP/L. Szymański]

Warto poczytać

 1. smig111 27.03.2017

  MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

  W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

 2. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 3. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 4. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 5. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 6. IMG7566 27.03.2017

  ABW zatrzymała cztery osoby. Wyłudziły 21 mln zł

  Osoby podejrzewane są o udział w wyłudzeniach podatku VAT i unijnych dotacji.

 7. tusk990 27.03.2017

  Szef MSZ: Tusk wybrany ze złamaniem prawa

  Doszło do fałszerstwa. Mamy ekspertyzy, które wykazują, że Tusk został wybrany ze złamaniem prawa europejskiego- stwierdził minister Witold Waszczykowski.

 8. policjasi12345 27.03.2017

  Tragiczny wypadek na Mazowszu

  Pięć osób zginęło w wypadku drogowym w miejscowości Pawłowo w woj. mazowieckim. Bus zderzył się czołowo z ciężarówką.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook