Jedynie prawda jest ciekawa


PO coraz bardziej przerażona?

12.07.2013

Rząd Platformy rezygnuje z genderowych eksperymentów. Kryzys poparcia dla rządu Tuska oraz PO przynosi pozytywne skutki.

Komitet Stały Rady Ministrów otrzymał projekt rządowego programu dot. polityki równości. „Rzeczpospolita” dotarła do tego dokumentu i twierdzi, że z nowej wersji zniknęły fragmenty budzące największe kontrowersje światopoglądowe.

Największe zastrzeżenia budziły zmiany dotyczące podręczników szkolnych. Pełnomocnik ds. równości Agnieszka Kozłowską-Rajewicz chciała regulować kwestię pomocy szkolnych, ponieważ teraz w nich „preferowany jest rodzinnocentryczny typ społeczeństwa”. Regulacja miała również dotyczyć pomocy dla ofiar przemocy seksualnej w rodzinach homoseksualnych oraz sprawę przetrzymywania osób transseksualnych w miejscach pobytu przymusowego, np. w więzieniach.

Jak pisze gazeta, obecnie zapisy wywołujące najsilniejszy sprzeciw zniknęły. W nowej wersji nie ma zapisów, że podręczniki niewystarczająco podejmują problem „inności", a zamiast tego powielają „stereotypowe układy rodzinne: mama, tata, dwoje dzieci". Z kolei fragment dotyczący przeciwdziałania wobec homoseksualistów, bi- i transseksualistów został ograniczony do kilku zdań. Wykreślono np. zmiany w kodeksie karnym dot. ścigania osób posługujących się „mową nienawiści”.

Pełnomocnik wycofała się także z zaleceń dotyczących zwiększenia udziału kobiet w radach nadzorczych i zarządach spółek Skarbu Państwa. Początkowo pełnomocnik domagała się 30-procentowego udziału, dziś jedynie chce to niego dążyć.

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz próbuje tłumaczyć zmiany wynikami „żmudnych konsultacji” i wskazuje na potrzebę szerokiego konsensusu.

Jednak politolog dr hab. Rafał Chwedoruk uważa, że w tej sprawie chodzi o coś zupełnie innego. Tusk musi dąży obecnie do wygaszania konfliktów światopoglądowych dzielących PO. "Ogłoszenie się przez premiera „trochę socjaldemokratą" nie oznacza zmiany wektorów ideologicznych, ale wycofanie się z kontrowersyjnych reform albo przynajmniej rozłożenie ich w czasie" – tłumaczy.

TK,Rp.pl
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 3. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 4. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 5. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 6. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 7. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 8. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook