Jedynie prawda jest ciekawa


PO coraz bardziej przerażona?

12.07.2013

Rząd Platformy rezygnuje z genderowych eksperymentów. Kryzys poparcia dla rządu Tuska oraz PO przynosi pozytywne skutki.

Komitet Stały Rady Ministrów otrzymał projekt rządowego programu dot. polityki równości. „Rzeczpospolita” dotarła do tego dokumentu i twierdzi, że z nowej wersji zniknęły fragmenty budzące największe kontrowersje światopoglądowe.

Największe zastrzeżenia budziły zmiany dotyczące podręczników szkolnych. Pełnomocnik ds. równości Agnieszka Kozłowską-Rajewicz chciała regulować kwestię pomocy szkolnych, ponieważ teraz w nich „preferowany jest rodzinnocentryczny typ społeczeństwa”. Regulacja miała również dotyczyć pomocy dla ofiar przemocy seksualnej w rodzinach homoseksualnych oraz sprawę przetrzymywania osób transseksualnych w miejscach pobytu przymusowego, np. w więzieniach.

Jak pisze gazeta, obecnie zapisy wywołujące najsilniejszy sprzeciw zniknęły. W nowej wersji nie ma zapisów, że podręczniki niewystarczająco podejmują problem „inności", a zamiast tego powielają „stereotypowe układy rodzinne: mama, tata, dwoje dzieci". Z kolei fragment dotyczący przeciwdziałania wobec homoseksualistów, bi- i transseksualistów został ograniczony do kilku zdań. Wykreślono np. zmiany w kodeksie karnym dot. ścigania osób posługujących się „mową nienawiści”.

Pełnomocnik wycofała się także z zaleceń dotyczących zwiększenia udziału kobiet w radach nadzorczych i zarządach spółek Skarbu Państwa. Początkowo pełnomocnik domagała się 30-procentowego udziału, dziś jedynie chce to niego dążyć.

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz próbuje tłumaczyć zmiany wynikami „żmudnych konsultacji” i wskazuje na potrzebę szerokiego konsensusu.

Jednak politolog dr hab. Rafał Chwedoruk uważa, że w tej sprawie chodzi o coś zupełnie innego. Tusk musi dąży obecnie do wygaszania konfliktów światopoglądowych dzielących PO. "Ogłoszenie się przez premiera „trochę socjaldemokratą" nie oznacza zmiany wektorów ideologicznych, ale wycofanie się z kontrowersyjnych reform albo przynajmniej rozłożenie ich w czasie" – tłumaczy.

TK,Rp.pl
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 2. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 3. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 4. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 5. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 6. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 7. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 8. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook