Jedynie prawda jest ciekawa

PO coraz bardziej przerażona?

12.07.2013

Rząd Platformy rezygnuje z genderowych eksperymentów. Kryzys poparcia dla rządu Tuska oraz PO przynosi pozytywne skutki.

Komitet Stały Rady Ministrów otrzymał projekt rządowego programu dot. polityki równości. „Rzeczpospolita” dotarła do tego dokumentu i twierdzi, że z nowej wersji zniknęły fragmenty budzące największe kontrowersje światopoglądowe.

Największe zastrzeżenia budziły zmiany dotyczące podręczników szkolnych. Pełnomocnik ds. równości Agnieszka Kozłowską-Rajewicz chciała regulować kwestię pomocy szkolnych, ponieważ teraz w nich „preferowany jest rodzinnocentryczny typ społeczeństwa”. Regulacja miała również dotyczyć pomocy dla ofiar przemocy seksualnej w rodzinach homoseksualnych oraz sprawę przetrzymywania osób transseksualnych w miejscach pobytu przymusowego, np. w więzieniach.

Jak pisze gazeta, obecnie zapisy wywołujące najsilniejszy sprzeciw zniknęły. W nowej wersji nie ma zapisów, że podręczniki niewystarczająco podejmują problem „inności", a zamiast tego powielają „stereotypowe układy rodzinne: mama, tata, dwoje dzieci". Z kolei fragment dotyczący przeciwdziałania wobec homoseksualistów, bi- i transseksualistów został ograniczony do kilku zdań. Wykreślono np. zmiany w kodeksie karnym dot. ścigania osób posługujących się „mową nienawiści”.

Pełnomocnik wycofała się także z zaleceń dotyczących zwiększenia udziału kobiet w radach nadzorczych i zarządach spółek Skarbu Państwa. Początkowo pełnomocnik domagała się 30-procentowego udziału, dziś jedynie chce to niego dążyć.

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz próbuje tłumaczyć zmiany wynikami „żmudnych konsultacji” i wskazuje na potrzebę szerokiego konsensusu.

Jednak politolog dr hab. Rafał Chwedoruk uważa, że w tej sprawie chodzi o coś zupełnie innego. Tusk musi dąży obecnie do wygaszania konfliktów światopoglądowych dzielących PO. "Ogłoszenie się przez premiera „trochę socjaldemokratą" nie oznacza zmiany wektorów ideologicznych, ale wycofanie się z kontrowersyjnych reform albo przynajmniej rozłożenie ich w czasie" – tłumaczy.

TK,Rp.pl
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook