Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

PO coraz bardziej przerażona?

12.07.2013

Rząd Platformy rezygnuje z genderowych eksperymentów. Kryzys poparcia dla rządu Tuska oraz PO przynosi pozytywne skutki.

Komitet Stały Rady Ministrów otrzymał projekt rządowego programu dot. polityki równości. „Rzeczpospolita” dotarła do tego dokumentu i twierdzi, że z nowej wersji zniknęły fragmenty budzące największe kontrowersje światopoglądowe.

Największe zastrzeżenia budziły zmiany dotyczące podręczników szkolnych. Pełnomocnik ds. równości Agnieszka Kozłowską-Rajewicz chciała regulować kwestię pomocy szkolnych, ponieważ teraz w nich „preferowany jest rodzinnocentryczny typ społeczeństwa”. Regulacja miała również dotyczyć pomocy dla ofiar przemocy seksualnej w rodzinach homoseksualnych oraz sprawę przetrzymywania osób transseksualnych w miejscach pobytu przymusowego, np. w więzieniach.

Jak pisze gazeta, obecnie zapisy wywołujące najsilniejszy sprzeciw zniknęły. W nowej wersji nie ma zapisów, że podręczniki niewystarczająco podejmują problem „inności", a zamiast tego powielają „stereotypowe układy rodzinne: mama, tata, dwoje dzieci". Z kolei fragment dotyczący przeciwdziałania wobec homoseksualistów, bi- i transseksualistów został ograniczony do kilku zdań. Wykreślono np. zmiany w kodeksie karnym dot. ścigania osób posługujących się „mową nienawiści”.

Pełnomocnik wycofała się także z zaleceń dotyczących zwiększenia udziału kobiet w radach nadzorczych i zarządach spółek Skarbu Państwa. Początkowo pełnomocnik domagała się 30-procentowego udziału, dziś jedynie chce to niego dążyć.

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz próbuje tłumaczyć zmiany wynikami „żmudnych konsultacji” i wskazuje na potrzebę szerokiego konsensusu.

Jednak politolog dr hab. Rafał Chwedoruk uważa, że w tej sprawie chodzi o coś zupełnie innego. Tusk musi dąży obecnie do wygaszania konfliktów światopoglądowych dzielących PO. "Ogłoszenie się przez premiera „trochę socjaldemokratą" nie oznacza zmiany wektorów ideologicznych, ale wycofanie się z kontrowersyjnych reform albo przynajmniej rozłożenie ich w czasie" – tłumaczy.

TK,Rp.pl
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

 2. mid-17120116-1 20.01.2017

  Premier po rozmowach z ministrami Kamińskim i Ziobrą

  "Dziś służby są pod kontrolą państwa i na służbie państwa i polskich obywateli. To ważne, aby Polacy czuli się bezpiecznie, a zagrożenia były eliminowane" - podkreśliła premier Szydło.

 3. mid-17117278 20.01.2017

  Kijowski: Będę kandydował na szefa KOD

  „Chcę, bo KOD potrzebuje dzisiaj doświadczonego i odpowiedzialnego przywództwa. Chcę, bo nie mogę pozwolić by „ciemna strona” była górą!”

 4. KalitaTomasz 20.01.2017

  Prezydent weźmie udział w pogrzebie T. Kality

  Prezydent Andrzej Duda w sobotę weźmie udział w pogrzebie byłego rzecznika SLD Tomasza Kality.

 5. stanislawtyszkayoutubewsensie 20.01.2017

  Tyszka chce wyjaśnień ws. Straży Marszałkowskiej

  "Będę domagał się wyjaśnień od pana marszałka, bo bardzo mnie to zaskoczyło".

 6. mid-17119263 20.01.2017

  Komendant Straży Marszałkowskiej odwołany

  „Jego funkcję pełni teraz jeden z zastępców” - poinformował Marszałek Senatu.

 7. mid-17119055 20.01.2017

  Rafalska: Zasiłki nie zastąpią dochodu

  Liczba bezrobotnych spadła, pracujemy długo i coraz wydajniej. Nie jest więc tak, że każda kobieta, która otrzymała 500+, myśli, że w domu będzie jej najlepiej - powiedziała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

 8. dwnld977028815 20.01.2017

  Szefowa KPRP: Polskę i Izrael łączy wiele

  "Wizyta na Bliskim Wschodzie w wymiarze gospodarczym jest niesłychanie istotna”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook