Jedynie prawda jest ciekawa


PO coraz bardziej przerażona?

12.07.2013

Rząd Platformy rezygnuje z genderowych eksperymentów. Kryzys poparcia dla rządu Tuska oraz PO przynosi pozytywne skutki.

Komitet Stały Rady Ministrów otrzymał projekt rządowego programu dot. polityki równości. „Rzeczpospolita” dotarła do tego dokumentu i twierdzi, że z nowej wersji zniknęły fragmenty budzące największe kontrowersje światopoglądowe.

Największe zastrzeżenia budziły zmiany dotyczące podręczników szkolnych. Pełnomocnik ds. równości Agnieszka Kozłowską-Rajewicz chciała regulować kwestię pomocy szkolnych, ponieważ teraz w nich „preferowany jest rodzinnocentryczny typ społeczeństwa”. Regulacja miała również dotyczyć pomocy dla ofiar przemocy seksualnej w rodzinach homoseksualnych oraz sprawę przetrzymywania osób transseksualnych w miejscach pobytu przymusowego, np. w więzieniach.

Jak pisze gazeta, obecnie zapisy wywołujące najsilniejszy sprzeciw zniknęły. W nowej wersji nie ma zapisów, że podręczniki niewystarczająco podejmują problem „inności", a zamiast tego powielają „stereotypowe układy rodzinne: mama, tata, dwoje dzieci". Z kolei fragment dotyczący przeciwdziałania wobec homoseksualistów, bi- i transseksualistów został ograniczony do kilku zdań. Wykreślono np. zmiany w kodeksie karnym dot. ścigania osób posługujących się „mową nienawiści”.

Pełnomocnik wycofała się także z zaleceń dotyczących zwiększenia udziału kobiet w radach nadzorczych i zarządach spółek Skarbu Państwa. Początkowo pełnomocnik domagała się 30-procentowego udziału, dziś jedynie chce to niego dążyć.

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz próbuje tłumaczyć zmiany wynikami „żmudnych konsultacji” i wskazuje na potrzebę szerokiego konsensusu.

Jednak politolog dr hab. Rafał Chwedoruk uważa, że w tej sprawie chodzi o coś zupełnie innego. Tusk musi dąży obecnie do wygaszania konfliktów światopoglądowych dzielących PO. "Ogłoszenie się przez premiera „trochę socjaldemokratą" nie oznacza zmiany wektorów ideologicznych, ale wycofanie się z kontrowersyjnych reform albo przynajmniej rozłożenie ich w czasie" – tłumaczy.

TK,Rp.pl
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 23.04.2018

  Były poseł Samoobrony rosyjsko-chińskim szpiegiem. Jest akt oskarżenia

 2. Lis23042018 23.04.2018

  Lis próbował uderzyć w Kaczyńskiego posuwając się do manipulacji. Nie wyszło

  Zdjęcie wychodzącego z domu Donalda Tuska stało się dla redaktora naczelnego "Newsweeka" okazją do manipulacji

 3. Tusk23042018 23.04.2018

  "Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje ws. Smoleńska"

  Donald Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje jakie podejmował po katastrofie smoleńskiej; obiecywał, że państwo zrobi wszystko, by szybko i skutecznie ją wyjaśnić i tutaj skłamał - podkreślił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin

 4. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

 5. JanPawelIIwiki 23.04.2018

  Były kamerdyner Jana Pawła II przerywa milczenie

  Były kamerdyner Jana Pawła II Angelo Gugel ujawnił, że przed inauguracją pontyfikatu papież przeczytał mu przygotowaną homilię i poprosił o pomoc z włoskim akcentem. Dziennikowi "Corriere della Sera" opowiedział, że widział papieża odprawiającego egzorcyzmy

 6. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 7. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 8. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook