Jedynie prawda jest ciekawa


PO chce przesunięcia obrad Sejmu

11.01.2017

- Proponujemy przerwę w obradach Sejmu do 18 stycznia - zaproponował lider PO Grzegorz Schetyna.

- Proponujemy przerwę w obradach Sejmu do 18 stycznia oraz przedstawimy projekt uchwały ws. rozwiązania kryzysu parlamentarnego i budżetowego - poinformował w środę lider PO Grzegorz Schetyna.

- Wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska zgłosiła wniosek na posiedzenie Prezydium Sejmu o przerwę do środy 18 stycznia do godziny 9., żebyśmy mieli czas na znalezienie tego pomysłu na rozmowę i znalezienie rozwiązania tego konfliktu - powiedział Schetyna w środę dziennikarzom. - Dajemy dzisiaj możliwości marszałkowi Kuchcińskiemu, politykom PiS, żeby mieli pomysł na doprowadzenie do elementarnego porozumienia, do znalezienia płaszczyzny rozmowy tu w parlamencie - podkreślił.

Jak dodał, szef klubu PO Sławomir Neumann na posiedzeniu Konwentu Seniorów przedstawi też projekt uchwały ws. rozwiązania kryzysu parlamentarnego i budżetowego. - To jest wyciągnięcie ręki ze strony Platformy - przekonywał lider PO.

Sejm RP na swoim posiedzeniu 11 stycznia 2017 postanawia powrócić do trzeciego czytania budżetu państwa na rok 2017 przerwanego o godz.15. min.42 podczas 33. posiedzenia Sejmu w dniu 16 grudnia 2016 r. - głosi projekt uchwały.

Napisano w nim, że „proces legislacyjny kontynuowany tego dnia na Sali Kolumnowej gmachu Sejmu RP obarczony jest poważnymi wadami prawnymi, które mogą zaważyć na legalności najważniejszej w każdym roku ustawy”.

Projekt głosi, że „kontynuacja 33. posiedzenia Sejmu na Sali Kolumnowej odbywała się z pogwałceniem Konstytucji i regulaminu Sejmu RP”. W tym kontekście jest tam mowa m.in. o nieprzygotowanej sali, braku warunków do pracy wszystkich posłów, obecności osób postronnych oraz „niemożności zweryfikowania personalnego udziału w głosowaniu”, która „stawia pod znakiem zapytania kworum tego zgromadzenia”. Odrębnym problemem - napisano w projekcie - „jest przegłosowanie łącznie wszystkich kilkudziesięciu poprawek zgłoszonych podczas prac komisji sejmowej i drugiego czytania co stoi w jawnej sprzeczności” z przepisami regulaminu Sejmu.

Zważywszy na wagę ustawy budżetowej, jak również powagę Sejmu RP, w imię odpowiedzialności i poczucia dobra wspólnego Sejm RP, postanawia powrócić do trzeciego czytania budżetu państwa na rok 2017 z zachowaniem wszelkich reguł demokracji parlamentarnej - głosi projekt uchwały.

Schetyna stwierdził, że projekty uchwały daje marszałkowi Kuchcińskiemu możliwość powrotu do głosowania budżetowego, do „zamknięcia tego głosowania, które zostało przerwane 16 grudnia ubiegłego roku”. - Dla nas szacunek dla prawa, dla demokracji parlamentarnej, dla konstytucji jest najważniejsze, dla zasad dla których tutaj jesteśmy - dodał.

Według lidera PO formuła zawarta w projekcie uchwały jest na tyle otwarta, że „marszałek Kuchciński ma możliwość powrotu do głosowania budżetowego bez wycofania się czy przyznania się do porażki i do błędu”. - Dajemy taką możliwość i taką przestrzeń, nie przesądzając, które posiedzenie będzie zajmować się tym głosowaniem - podkreślił szef PO.

W środę rano zebrał się zarząd PO, po którym rozpoczęło się na Sali Plenarnej Sejmu posiedzenie klubu PO.

[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

kk/PAP/RMF24/wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook