Jedynie prawda jest ciekawa


PO bojkotuje pamięć o Smoleńsku. Nie pojawią się na odsłonięciu pomnika

06.04.2018
PlacPilsudskiegowiki
PO bojkotuje pamięć o Smoleńsku. Nie pojawią się na odsłonięciu pomnika

PO nie weźmie 10 kwietnia udziału w uroczystości odsłonięcia Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. na Placu Piłsudskiego - poinformował w piątek PAP szef klubu PO Sławomir Neumann. To nie jest pomnik, który łączy, on powstaje bezprawnie, wbrew władzom Warszawy - ocenił Neumann.

Odsłonięcie pomnika zaplanowano na najbliższy wtorek na godz. 15.30. Będzie częścią obchodów 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

- Nie będziemy brać udziału w tych obchodach, które mają odsłaniać pomnik na Placu Piłsudskiego. Ten pomnik - naszym zdaniem - stawiany jest w sposób bezprawny, wbrew mieszkańcom, wbrew samorządowi, który nie wyraził na niego zgody - powiedział PAP Neumann.

Według niego, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera "bezprawnie zajął" Plac Piłsudskiego, po to, aby postawić monument, którego inicjatorem jest komitet pod kierownictwem polityka PiS Jacka Sasina. - Stawia go grupa ludzi, komitet budowy pomnika, w którym są wyłącznie przedstawiciele PiS lub rodzin (smoleńskich) związanych z PiS. To nie jest pomnik, który łączy kogokolwiek - to jest pomnik, który ma uczcić tą PiS-owską część delegacji, co - naszym zdaniem - jest nie do przyjęcia - podkreślił szef klubu PO.

Polityk PO nie chciał przesądzać, co stanie się z pomnikiem, jeśli o jego przyszłości będzie kiedyś decydować Platforma Obywatelska. - Będziemy o tym rozmawiać później. Na pewno jest to temat, który budzi emocje. Być może trzeba będzie się odwołać do głosu warszawiaków w referendum, gdzie widzą jego miejsce, ale to raczej jest decyzja warszawskiej Platformy, czy Rafała Trzaskowskiego, jako kandydata na prezydenta stolicy - powiedział Neumann.

O tym, że Platforma nie weźmie udziału w odsłonięciu pomnika na Placu Piłsudskiego poinformowało też w piątek Radio Zet. - Pomnik został zbudowany wbrew prawu, bez zgody Rady miasta. To element politycznej wojny - powiedział rozgłośni lider PO Grzegorz Schetyna.

W połowie marca wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał zgodę na lokalizację pomnika b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego przed budynkiem Garnizonu Warszawa, naprzeciwko placu Piłsudskiego. Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. powstaje na obszarze zielonym między pl. Piłsudskiego w Warszawie a ul. Królewską. Na początku lutego budowie instalacji sprzeciwiła się Rada Warszawy, gdzie większość ma PO.

W ramach obchodów 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej politycy Platformy, jak co roku, planują odwiedzić groby swych zmarłych wówczas kolegów. W poniedziałek, 9 kwietnia zbierze się w Sejmie prezydium parlamentarnego zespołu PO, który zajmuje się "odkłamywaniem" teorii, narosłych wokół katastrofy smoleńskiej. Celem spotkania, w którym wezmą udział m.in. eksperci badający w przeszłości przyczyny wypadku: dr Maciej Lasek i dr hab. Paweł Artymowicz, będzie podsumowanie ponad dwóch lat prac rządowej podkomisji ponownie badającej przeczymy tragedii z 10 kwietnia 2010 roku.

W katastrofie smoleńskiej zginęli m.in. prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska, ostatni prezydent na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, ważni urzędnicy państwowi, dowódcy rodzajów sił zbrojnych, parlamentarzyści, w tym również z Platformy Obywatelskiej.

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 2. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 3. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 4. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 5. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 6. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook