Jedynie prawda jest ciekawa


PO atakuje reformę edukacji

09.12.2016

W piątek sejmowe komisje edukacji i samorządu zarekomendowały Sejmowi przyjęcie projektów dotyczących reformy edukacji, z kilkoma poprawkami w większości autorstwa MEN.

- Minister edukacji Anna Zalewska jest głucha na uwagi posłów, rodziców i nauczycieli; reforma edukacji to chaos, niszczenie polskiej oświaty i proponowanie "szkoły rodem z PRL-u" - oceniły posłanki PO Krystyna Szumilas i Elżbieta Gapińska na konferencji prasowej w Sejmie.

W piątek sejmowe komisje edukacji i samorządu zarekomendowały Sejmowi przyjęcie projektów dotyczących reformy edukacji, z kilkoma poprawkami w większości autorstwa MEN. Dotyczą one m.in. klas dwujęzycznych oraz dodatków uzupełniających dla nauczycieli.

Po zakończeniu dwudniowych prac połączonych komisji w piątek minister edukacji Anna Zalewska mówiła dziennikarzom, że reforma edukacji jest trudną zmianą, w której resort będzie wspierać samorządowców, nauczycieli i dzieci. Dodała, że nauczyciele nie stracą miejsc pracy. Podkreśliła, że wygaszanie gimnazjów, zmiany w prawie oświatowym, budowanie czteroletniego liceum, ratowanie małych szkół, podnoszenie jakości, gwarancja bezpieczeństwa, to są elementy najważniejsze w tej ustawie. Zapewniła, że znaczących zmian w podstawach programowych nie będzie. "Będą zmiany kosmetyczne" - mówiła minister.

B. szefowa MEN posłanka PO Krystyna Szumilas oceniła, że w projektach dotyczących reformy edukacji należałoby wprowadzić poprawki, a niektóre przepisy - poprawić. "Minister Zalewska była po prostu głucha na uwagi posłów, tak jak jest głucha na uwagi rodziców, nauczycieli i przedstawicieli samorządów" - mówiła Szumilas. Jak dodała szefowa MEN nie dała posłom szansy na poprawienie tych projektów i na lepsze ich przygotowanie.

Przypomniała, że Platforma Obywatelska jako opozycja złożyła "bardzo dużo poprawek", z których żadna nie została przyjęta.

"Proponowaliśmy odrzucenie projektu ustawy, przesunięcie terminu wprowadzenia tej ustawy, jeżeli już PiS chce ją wprowadzić, ale niestety pani minister nie wyraziła zgody na przesunięcie chociażby terminu, a posłowie PiS zagłosowali tak, jak pani minister im kazała" - powiedziała Szumilas.

"Pani minister z uporem powtarza, że reforma nie spowoduje zwolnień nauczycieli. Otóż w przepisach wprowadzających ustawę Prawo oświatowe kilkukrotnie występuje słowo +rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem+, więc sama ustawa i przepis przygotowany przez panią minister pokazuje, że jest ona pewna tego, że jednak część nauczycieli straci pracę" - podkreśliła posłanka.

Według b. minister edukacji to "czarny dzień polskiej edukacji". "Dzisiaj posłowie PiS rozmontowali system, który funkcjonował, który dał dzieciom szanse na to, aby ich wiedza i umiejętności dorównywały rówieśnikom z krajów UE, system, który był dla nich nadzieją na lepszą przyszłość" - oceniła. Zdaniem Szumilas "rozmontowanie tego systemu" nie daje nic w zamian, lecz powoduje chaos, brak podstaw programowych, proponuje "szkołę rodem z PRL-u".

Według Elżbiety Gapińskiej reforma edukacji minister Zalewskiej to najgorzej przygotowany w historii polskiej oświaty projekt jej reformy. "To jest bałagan, chaos kompletny, nie ma przepisów szczegółowych, odsyła nas się do rozporządzeń, o których nie wiemy nic dokładnie jak one będą wyglądały" - wyliczała. Jak podkreśliła ta reforma to "niszczenie polskiej oświaty", szczególnie w mniejszych miejscowościach i na wsiach, w których dzieciom zostanie odebrana szansa "wyrównania swojego poziomu".

"Mam nadzieję, że będą protestować rodzice, że będą protestować nauczyciele i że ta reforma pomimo takiego nastawienia PiS, które nikogo nie słucha, nie słucha żadnych próśb jednak w życie nie wejdzie, bo to będzie czarny dzień dla polskiej szkoły, czarny dzień dla polskiej oświaty" - podkreśliła Gapińska.

Zgodnie z rządowymi projektami, w miejsce obecnie istniejących typów szkół mają się pojawić: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Zmiany mają być wprowadzane od roku szkolnego 2017/2018.

Komisje wniosły dotąd do projektu kilka poprawek zgłoszonych przez MEN. Zakładają one m.in. tworzenie klas wstępnych do dwujęzycznych liceów ogólnokształcących i techników. MEN wycofał się też z likwidacji dodatków wyrównawczych dla nauczycieli.

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270lupaszko 24.05.2018

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole na ul. im. Szendzielarza "Łupaszki"

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole, aby na ulicy im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku nie pojawiły się ponownie napisy dotyczące patrona ulicy.

 2. 1270dudasrem 24.05.2018

  Prezydent Andrzej Duda: w tym regionie germanizacja się nie udała

  Śrem to miasto bohaterów niepodległości - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek na spotkaniu w wielkopolskim Śremie. Prezydent podziękował mieszkańcom za ich wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Podkreślił, że w tym regionie "germanizacja się nie udała".

 3. 1270joachim 24.05.2018

  "Będziemy dokładać starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa"

  Będziemy dokładać wszelkich starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa, a funkcjonariusze mieli godne warunki, żeby o to bezpieczeństwo dbać - powiedział w czwartek w Gdyni minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

 4. walesa24052018 24.05.2018

  Jak SB opisywała Lecha Wałęsę? Znany historyk udostępnił notatkę służb

  Sławomir Cenckiewicz ujawnił na Twitterze fragment notatki przygotowanej przez Służby Bezpieczeństwa, które opracowały portret psychologiczny Lecha Wałęsy.

 5. 1270menty01 24.05.2018

  Rosjanin napisał prawdę o pakcie Ribbentrop-Mołotow – został skazany

  Rosja skutecznie walczy z nieprawomyślnością. Od kilku lat eliminuje z internetu i przestrzeni publicznej treści, które mogą godzić w jedyną słuszną wizję świata i historii proponowaną przez Kreml

 6. kacperplazynski22042018 24.05.2018

  "Spółka, w której doszło do awarii w przepompowni ścieków przekazała do Francji 60 milionów zysków"

  "Spółka Saur Neptun Gdańsk (SNG) przekazała w ciągu 10 lat do Francji ponad 60 mln zł zysków; to "łupienie kieszeni" gdańszczan"

 7. 1270duda01 24.05.2018

  Trzy lata temu Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie

  Mijają trzy lata od wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Pełniąc funkcję głowy państwa Andrzej Duda odwiedził 176 miejscowości w Polsce, złożył 67 wizyt zagranicznych, przyjął 97 szefów państwa, rządów i następców tronu

 8. 1270morawieckirozwoj 23.05.2018

  Morawiecki: postawiliśmy przed sobą zadanie równomiernego rozwoju Polski

  Inaczej niż nasi poprzednicy postawiliśmy przed sobą takie zadanie, żeby Polska rozwijała się równomiernie - powiedział w środę w Bystrzycy Kłodzkiej premier Mateusz Morawiecki. Apelował o wsparcie dla obozu rządzącego tak, aby mógł "przez najbliższe 5-10 lat zmieniać Polskę".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook