Jedynie prawda jest ciekawa


Płk Przybył w „psychiatryku”

20.01.2012

Prokurator wojskowy Mikołaj Przybył, który postrzelił się w Poznaniu, od ponad tygodnia przebywa na obserwacji w szpitalu psychiatrycznym w Bydgoszczy. Teoretycznie ma tam przejść badania, a biegli mają uznać, czy jest poczytalny. Z naszych informacji wynika, że pułkownik w szpitalu może spędzić sporo czasu. Nie ma żadnych wymogów dotyczących wydania orzeczenia w jego sprawie.

Pułkownik Mikołaj Przybył do szpitala trafił po postrzeleniu się w twarz. Dramatycznie wyglądające wydarzenia były polityczną manifestacją. Zapoczątkowały debatę publiczną dotyczącą roli i znaczenia prokuratury wojskowej w kraju. Po postrzeleniu się pułkownik został skierowany do szpitala, a potem na oddział psychiatryczny. Jak tłumaczy w rozmowie z portalem Stefczyk.info mecenas Krzysztof Wąsowski, to standardowa procedura w tego typu przypadkach. „To typowe zachowanie, którego celem jest wykluczenie pewnych motywów działania obserwowanego” – tłumaczy nam prawnik.

Jak zaznacza nasz rozmówca, nie istnieją ogólne wymogi związane z terminem wydania opinii biegłych czy dotyczące długości obserwacji. „O terminie i czasie badań decydują de facto lekarze. Nie wynika to z żadnych regulacji zewnętrznych. Szpital, co najwyżej, może sam nałożyć takie wymogi na lekarzy w wewnętrznym regulaminie” – tłumaczy mecenas.

Prawnik zaznacza, że opinia lekarska dotycząca pułkownika nie będzie jawna. „Postępowanie przygotowawcze jest niejawne. Jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, to opinia taka być może zostanie ujawniona. Nie wiem jednak, w jaki sposób skończy się to śledztwo” – tłumaczy nasz rozmówca.

Krzysztof Wąsowski, pytany czy okoliczności działania pułkownika Przybyła, mają jakiś wpływ na postępowanie lekarzy, zaznacza, że nie. „Nie sądzę, by okoliczności decydowały o intensywności badań czy ich szczegółowości” – tłumaczy. Zaznacza, że nadużycia w związku z badaniami wynikają na ogół z chęci obserwowanego, by uniknąć odpowiedzialności karnej. „Nie sądzę, by lekarze chcieli kogoś specjalnie uznać za wariata” – podkreśla. Jednak historia płk. Przybyła przypomina inną historię, która każe sceptycznie patrzeć na działania lekarzy w tej sprawie.

Gdy Ryszard Cyba postrzelił w 2010 roku w Łodzi działacza PiS, trafił do szpitala psychiatrycznego. Spędził tam wiele tygodni. Jak tłumaczył wtedy obecny poseł PiS, związany z Łodzią, Witold Waszczykowski, sprawa wyglądała jakby szukano lekarza, który wyda opinie o niepoczytalności mordercy. „W tym przypadku śledztwo próbowano wyciszyć dowodząc, że Cyba był niepoczytalny. Cała sprawa wyglądała, jakby rzeczywiście szukano lekarza, który wyda opinię o niepoczytalności” – mówi nam Waszczykowski.

Poseł zauważa, że sprawa pułkownika Przybyła uruchomiła zbyt głośną debatę, by można było dziś wyciszyć spory wokół prokuratury wojskowej. Jednak, przyznaje, że pobyt pułkownika w szpitalu psychiatrycznym może być wykorzystany do uciszenia samego wojskowego. „Trzeba pamiętać, że Przybył w swoim wystąpieniu nie tylko opowiedział się przeciwko zmianom w prokuraturze, ale również informował o wielu śledztwach ws. nieprawidłowości w wojsku. Jak tłumaczył chodzi o korupcję na setki milionów złotych” – przypomina poseł w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Zdaniem naszego rozmówcy, sprawy zdrowotne mogą zostać wykorzystane, by wyciszyć pułkownika i schować go przed mediami. „Prawdopodobnie jego hospitalizacja będzie przebiegała wiele miesięcy. On musi przejść rehabilitację, badania psychiatryczne. Być może będzie potrzebował operacji plastycznej. Można się spodziewać, że kwestie medyczne mogą posłużyć do wyciszenia sprawy samego pułkownika Przybyła” – kwituje Witold Waszczykowski.

Badania psychiatryczne od lat są sposobem na walkę polityczną w reżimach autorytarnych. Wciąż jest to sposób na uciszanie niewygodnych ludzi w Rosji. Dziennikarze czy opozycjoniści są karani przez Kreml właśnie zesłaniem do szpitala psychiatrycznego. Czy polska rzeczywistość zbliżyła się na tyle do rosyjskiej, że losy pułkownika Przybyła są zagrożone? To trzeba obserwować, ponieważ pułkownik z jednej strony ujawnił ważne dla kraju śledztwa dot. wojska, a z drugiej strony pokazał, że wojskowa prokuratura działa niczym sekta, której członkowie są w stanie strzelać do siebie, by bronić szefa. Pułkownik Przybył nie może zniknąć, musi wyjaśnić opinii publicznej swoje motywy. Jednak być może nie wszyscy tego oczkują…

Stanisław Żaryn
[fot. Jan Nowak]

Warto poczytać

 1. kaczynski23012018 23.01.2018

  Jarosław Kaczyński apeluje: "Niech futra przejdą do historii"

  - Niech futra przejdą do historii, by na świecie było o wiele mniej cierpienia zwierząt niż dziś - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński w nagraniu wideo do uczestników konferencji na ten temat, zorganizowanej we wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 2. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 3. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

 4. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 5. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 6. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 7. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 8. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook