Jedynie prawda jest ciekawa


Płatny lobbing w biurze senatorskim Piniora

16.12.2016

Nowe informacje w sprawie byłego senatora Józefa Piniora. Jak wynika z materiałów przedstawionych w „Magazynie śledczym Anity Gargas” w TVP, biuro senatorskie polityka było płatnym biurem lobbystycznym!

Światło zostało rzucone na dwie sprawy, w które zaangażowany był Józef Pinior. Choć kluczową postacią w nich był jego asystent Jarosław W., to jednak były senator wiedział wszystko co i za ile załatwia. 

Pinior i jego asystent, jak wynika z ustaleń dziennikarzy „Magazynu śledczego”, mieli powoływać się na wpływy w ministerstwie infrastruktury i Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej przy załatwieniu zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych. Działali w imieniu biznesmena Tomasza G., który starał się o pozwolenie na budowę centrum handlowego w Jeleniej Górze. W sumie przedsiębiorca mógł przelać na konto Józefa Piniora co najmniej 40 tys zł. 

Jak podał również „Magazyn śledczy”, materiały prokuratury nie opierają się jedynie na podsłuchanych rozmowach i wyciągach z kont polityka i jego asystenta. Pinior podczas śledztwa mówił, że były to pożyczki, lecz nie wykazano ich ani w oświadczeniu majątkowym, ani w urzędzie skarbowym, choć miał obowiązek je zgłosić. 

Dodatkowo z nagrań CBA wynika, że były senator był świadomy źródła, z którego pochodziły pieniądze i wręcz się ich domagał. Wychodzi również na jaw fakt, że o całej sprawie wiedziały służby, które prześwietlały Piniora, a także ówczesna premier Ewa Kopacz. Z tego też powodu miała blokować Piniorowi miejsce na listach wyborczych Platformy Obywatelskiej. 

Druga sprawa, w którą zaangażowany było Pinior, dotyczyła przedłużenia koncesji dla kopalni, funkcjonującej częściowo na terenie uzdrowiska w okolicach Lądka Zdroju. Nazwisko byłego senatora pojawia się w momencie, gdy dwaj biznesmeni ze spółki zajmującej się wydobyciem kruszywa zgłosili się do niego, który sprawy przybrały dla nich niekorzystny obrót. 


ak/tvp.info

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. 1270joachim 24.05.2018

  "Będziemy dokładać starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa"

  Będziemy dokładać wszelkich starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa, a funkcjonariusze mieli godne warunki, żeby o to bezpieczeństwo dbać - powiedział w czwartek w Gdyni minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

 2. walesa24052018 24.05.2018

  Jak SB opisywała Lecha Wałęsę? Znany historyk udostępnił notatkę służb

  Sławomir Cenckiewicz ujawnił na Twitterze fragment notatki przygotowanej przez Służby Bezpieczeństwa, które opracowały portret psychologiczny Lecha Wałęsy.

 3. 1270menty01 24.05.2018

  Rosjanin napisał prawdę o pakcie Ribbentrop-Mołotow – został skazany

  Rosja skutecznie walczy z nieprawomyślnością. Od kilku lat eliminuje z internetu i przestrzeni publicznej treści, które mogą godzić w jedyną słuszną wizję świata i historii proponowaną przez Kreml

 4. kacperplazynski22042018 24.05.2018

  "Spółka, w której doszło do awarii w przepompowni ścieków przekazała do Francji 60 milionów zysków"

  "Spółka Saur Neptun Gdańsk (SNG) przekazała w ciągu 10 lat do Francji ponad 60 mln zł zysków; to "łupienie kieszeni" gdańszczan"

 5. 1270duda01 24.05.2018

  Trzy lata temu Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie

  Mijają trzy lata od wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Pełniąc funkcję głowy państwa Andrzej Duda odwiedził 176 miejscowości w Polsce, złożył 67 wizyt zagranicznych, przyjął 97 szefów państwa, rządów i następców tronu

 6. 1270morawieckirozwoj 23.05.2018

  Morawiecki: postawiliśmy przed sobą zadanie równomiernego rozwoju Polski

  Inaczej niż nasi poprzednicy postawiliśmy przed sobą takie zadanie, żeby Polska rozwijała się równomiernie - powiedział w środę w Bystrzycy Kłodzkiej premier Mateusz Morawiecki. Apelował o wsparcie dla obozu rządzącego tak, aby mógł "przez najbliższe 5-10 lat zmieniać Polskę".

 7. 1270rafalskaelz 23.05.2018

  Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia w sprawę protestu osób niepełnosprawnych mediatora

  Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia mediatora w sprawę protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. "Różne warianty są możliwe" - mówiła minister w środę w Łomży (Podlaskie).

 8. truck23052018 23.05.2018

  Nowy pomysł na aktywizację uchodźców. Niemcy będą ich uczyć prowadzenia ciężarówek

  Jednym z powodów, dla których Niemcy przyjęli ogromne ilości uchodźców – o którym rzadko mówi się głośno – była chęć zapchania luk na rynku pracy tanią siłą roboczą.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook