Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Platforma władzy w regionach

20.10.2013

W PO ruszają wybory władz partyjnych regionów. Największe emocje budzi pojedynek Grzegorza Schetyny z Jackiem Protasiewiczem, którzy rywalizują o kierowanie Platformą na Dolnym Śląsku.

Schetyna to obecny szef dolnośląskich struktur PO. Protasiewicz, europoseł Platformy, wygrał przed kilkoma tygodniami wybory na przewodniczącego partii we Wrocławiu (pokonał uważanego za stronnika Schetyny Sławomira Piechotę). W nieoficjalnych rozmowach politycy z otoczenia Schetyny przyznają, że październikowe wybory będą dla niego pierwszą od dłuższego czasu okazją do "manifestacji siły" po tym, jak nie zdecydował się kandydować na szefa partii.

Jedną z osi sporu miedzy oboma kandydatami jest stosunek do współpracy z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem - opowiada się za nią Protasiewicz, co krytykuje Schetyna. Zwolennicy Protasiewicza twierdzą w nieoficjalnych rozmowach, że jego kandydaturze sprzyja premier Donald Tusk. Jako dowód przywołują m.in. niedawne spotkanie szefa rządu z Dutkiewiczem oraz – w kontekście wyborów samorządowych - słowa Tuska o potrzebie budowania ponadpartyjnego porozumienia. Otoczenie Protasiewicza twierdzi również, że Tusk rozważa oficjalną deklarację poparcia dla rywala Schetyny - jednak do tej pory taka deklaracja nie padła.

Zwolennicy obu kandydatów przyznają, że wybory na Dolnym Śląsku będą kluczowe dla rozkładu sił w Platformie. W listopadzie partia powoła m.in. nowy zarząd, czyli główne ciało decyzyjne w PO, w jego skład wejdą wszyscy szefowie regionów. Platforma w sondażach od kilku miesięcy przegrywa z partią Jarosława Kaczyńskiego i musi znaleźć sposób na odzyskanie zaufania wyborców przed nadchodzącymi wyborami, w pierwszej kolejności do europarlamentu i samorządowymi.

Tusk zapowiedział już, że w listopadzie dokona przeglądu resortów, co może łączyć się ze zmianami personalnymi w rządzie. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" sprzed kilku dni powrót Schetyny do rządu zasugerował - uważany za jego oponenta - wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk.

- Schetyna to twardy zawodnik. Lepiej wspominam czasy, kiedy tacy twardzi zawodnicy współpracowali. Ta współpraca budowała siłę PO, ale także była odpowiedzią na zapotrzebowanie członków Platformy. Widzę dla niego miejsce w rządzie, ale decyzję może podjąć tylko premier - powiedział w "Rz" Grabarczyk. Inaczej przedstawia sprawę w mediach szef łódzkiej PO Andrzej Biernat, uważany za współpracownika Grabarczyka. "Premier ma koncepcję na ostatnie dwa lata kadencji i prawdopodobnie nie widzi w niej Schetyny. Nie powtarza się tych samych kroków w życiu, dlatego do tej samej rzeki nie warto wstępować, nie ma po co, bo to nie ta sama rzeka" - stwierdził Biernat w TVN24.

Politycy z otoczenia Schetyny twierdzą, że na razie nic nie zapowiada ocieplenia atmosfery między nim a Tuskiem. - Powrót do dawnej współpracy Tuska i Schetyny to dla Platformy szansa na odwrócenie niekorzystnych notowań, ale na razie nic nie zapowiada takiego biegu wydarzeń. Jest też możliwe, że premier już po zakończeniu wyborów wewnętrznych zdecyduje się na całkowite przejęcie władzy w partii. A jednym ze sposobów na utrącenie oponentów jest powołanie ich do rządu, a potem nagła dymisja, niekoniecznie zasłużona - powiedział rozmówca z otoczenia Schetyny.  

PO wybrała już nowe władze w kołach i powiatach, ale to właśnie nowe rozdanie w regionach budzi w partii największe emocje. W Wielkopolsce kolejny już raz dojdzie do pojedynku Rafała Grupińskiego z Waldym Dzikowskim. Dzikowski kierował wielkopolską PO do 2010 r. - przegrał wówczas z Grupińskim, który do dzisiaj sprawuje władzę w regionie. W Małopolsce z obecnym przewodniczącym Ireneuszem Rasiem rywalizować ma sekretarz partii w regionie Grzegorz Lipiec (w październiku został nowym przewodniczącym Platformy w Krakowie).

Z szefem PO na Podlasiu Damianem Raczkowskim zmierzy się Robert Tyszkiewicz, który na początku października został szefem struktur PO w Białymstoku. Na Mazowszu o reelekcję chce się ubiegać Andrzej Halicki - niewykluczone, że jego rywalem będzie minister obrony Tomasz Siemoniak. Według nieoficjalnych informacji,  Siemoniaka popiera marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Z kolei ze Stanisławem Żmijanem, obecnym szefem PO na Lubelszczyźnie konkurować będzie minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Kontrkandydatem przewodniczącej PO w woj. świętokrzyskim Marzeny Okły-Drewnowicz będzie starosta kielecki Zdzisław Wrzałka.

Jednak nie w każdym regionie dojdzie do rywalizacji. Na Pomorzu kontrkandydata nie będzie miał najprawdopodobniej minister transportu Sławomir Nowak. Regionem łódzkim chce nadal kierować Andrzej Biernat - na razie nie ma konkurentów: Krzysztof Kwiatkowski został wybrany na prezesa NIK, a chęci kandydowania nie zgłasza wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk.

W partyjnych wyborach na Śląsku wystartuje kierujący tamtejszymi strukturami od kilku kadencji wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz. W regionie kujawsko-pomorskim o reelekcję ubiegać się będzie Tomasz Lenz.

O kolejną kadencję w regionie zachodniopomorskim chce się ubiegać obecny szef tych struktur Stanisław Gawłowski, wzmocniony - jak oceniają politycy PO - rezygnacją Sławomira Nitrasa z kierowania szczecińską PO. Nitras zarzucił Gawłowskiemu "pompowanie" lokalnych kół i napisał w tej sprawie list do premiera. Tusk stwierdził ostatnio, że list Nitrasa to "demonstracja rozżalenia".

Wybory w strukturach partyjnych zakończy zwołana na 23 listopada konwencja, która ma również m.in. dokonać zmian w statucie partii. Rozważane zmiany dotyczą m.in. sekretarza generalnego oraz bezpośrednich wyborów przewodniczących partii w powiatach i w regionach, ale dopiero od następnej kadencji partyjnych władz.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!  

PAP/JKUB

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. warsaw-8821121280 22.03.2017

  Spotkanie Duda-Macierewicz 31 marca

  "22 marca br. szef BBN minister Paweł Soloch w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy zaprosił na spotkanie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza”.

 2. mid-17322021 22.03.2017

  Była prezes UOKiK przed komisją ds. Amber Gold

  Przykro mi, że klienci Amber Gold zostali poszkodowani, ale nie czuję się winna, bo w oparciu o ówczesną wiedzę i instrumenty, jakimi dysponowaliśmy, zrobiliśmy to, co uważaliśmy, że możemy zrobić - mówiła b. prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel w środę przed komisją śledczą.

 3. mid-17321059 22.03.2017

  Prezydent: Ważna rola demokracji lokalnej

  „Decentralizacja państwa, przekazanie części władzy publicznej „w dół”, w ręce samorządowych wspólnot, stanowi jeden z istotniejszych elementów polskich przemian”.

 4. mid-17322030 22.03.2017

  IPN wznowił pracę na Cmentarzu Rakowickim

  Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie specjaliści z IPN i Instytutu Ekspertyz Sądowych prowadzą w środę oględziny szczątków odnalezionych przez badaczy z Fundacji Niezłomni. Dopiero po dalszych badaniach będzie wiadomo, czy udało się odnaleźć miejsce pochówku żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

 5. pretty 22.03.2017

  B. doradca Tuska nt. 10/04: Nie można mówić o rozdzieleniu wizyt

  Wojciech D. - ówczesny doradca premiera Donalda Tuska, dziś pracownik gabinetu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - zeznał, że zajmował się polityką historyczną rządu, której częścią były m.in. obchody 70-lecia Zbrodni Katyńskiej.

 6. mid-17320129 22.03.2017

  Bochenek: Nie ma konfliktu w obozie władzy

  Rzecznik rządu stwierdził, że gdy obserwuje, co się dzieje w mediach i przestrzeni publicznej, to widzi "burzę w szklance wody".

 7. smol88 22.03.2017

  PK bada zawiadomienie ministra obrony

  Zawiadomienie ministra obrony narodowej ws. podejrzenia zdrady dyplomatycznej przy wyjaśnianiu okoliczności katastrofy smoleńskiej trafiło do zespołu Prokuratury Krajowej, który bada okoliczności katastrofy - poinformowała PK.

 8. CHAD211216054t586be242m800x6f60d4d2 22.03.2017

  Prezydent chce prowadzić dialog z szefem MON

  Prezydent Andrzej Duda nie ma przekonania, że minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powinien odejść - powiedział dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski, odnosząc się do korespondencji prezydenta do szefa MON m.in. w sprawie braku obsady ataszatów wojskowych.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook