Jedynie prawda jest ciekawa


Platforma ramię w ramię z postkomunistami. Powstała koalicja wyborcza

06.07.2018
1270lkszdanowska
Platforma ramię w ramię z postkomunistami. Powstała koalicja wyborcza

W Łodzi powstała koalicja wyborcza, która w wyborach samorządowych poprze dotychczasową prezydent miasta Hannę Zdanowską (PO). Koalicję tworzą lokalne struktury PO, SLD, Nowoczesnej, PSL i KOD. O jej powstaniu poinformowali w piątek liderzy i przedstawiciele ugrupowań.

Podczas piątkowej konferencji przypomniano, że koalicja wspólnie wystartuje w najbliższych wyborach do rady miejskiej w Łodzi, jako Komitet Wyborców Hanny Zdanowskiej.

Sama Zdanowska, która zamierza w jesiennych wyborach samorządowych ubiegać się o swą trzecią kadencję, nie kryła zadowolenia. "Myślę, że żaden z prezydentów miast, którzy startowali w obecnej Polsce, nie miał takiego komfortu i takiej szansy, żeby zjednoczyć tak dużą liczbę osób, tak dużą liczbę środowisk zarówno politycznych jak i niepolitycznych" - mówiła.

Według niej, siłą tej koalicji jest to, że mimo różnych zdań, jej przedstawiciele potrafią wspólnie usiąść do stołu i znaleźć właściwe rozwiązanie. Podkreśliła, że polityka przestała być istotna dla Łodzi, a liczy się rozwój miasta.

"Ogłaszamy dzisiaj wielką koalicję dla naszego miasta, koalicję, która mam nadzieję będzie skutecznie przez najbliższe lata zarządzać naszym miastem" - powiedziała. Jednocześnie zaapelowała do sympatyków koalicji, aby poszli do urn, bo jak mówiła, wybory nie są jeszcze wygrane.

Przewodniczący SLD w regionie i wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela przyznał, że informacja o powstaniu koalicji to bardzo ważny moment, bo z Łodzi płynie jednoznaczny sygnał - można zrobić coś wspólnie, poza podziałami politycznymi, można schować swoje ambicje polityczne i zmieniać małe ojczyzny. "Będziemy przekonywać każdego mieszkańca Łodzi, że to jest bardzo dobry kurs, że to jest bardzo dobra perspektywa dla naszego miasta" - dodał.

W podobnym tonie wypowiedział się lider Nowoczesnej w regionie Marcin Gołaszewski. Przekonywał, że powstanie takiej koalicji to bardzo dobry sygnał dla samorządów w całej Polsce. "Pokazujemy, iż mimo podziałów, można dla dobra samorządu się porozumieć, możemy iść na kompromis" - mówił.

Wyjaśnił, że Nowoczesna postanowiła przystąpić do koalicji m.in. po to, aby móc realizować również "własną wizję miasta". Aby tak się stało trzeba brać udział w pracach samorządu.

Z kolei prezes PSL w Łódzkiem Dariusz Klimczak przyznał, iż przyszły takie czasy, że trzeba realizować wiele projekty wspólnie, a najlepszym miejscem do takiej "zespołowej gry jest samorząd miejski". Jak mówił, Stronnictwo zdecydowało się poprzeć Hannę Zdanowską na prezydenta Łodzi, zdecydowało się na stworzenie wspólnego komitetu, bo PSL chce, aby te wybory w Łodzi były "jak piękny finał na Mundialu - zdecydowane zwycięstwo i bez dogrywki".

"Zależy nam także na czystej grze, aby ta kampania była bez żółtych kartek, bez fauli, aby po kampanii wyborczej pozostało dobre wrażenie" - dodał.

Poparcie dla tej inicjatywy wyraził łódzki KOD. Jej przedstawiciel Jarosław Płuciennik przypomniał w piątek na spotkaniu z mediami, że to m.in. z inicjatywy KOD w marcu tego roku doszło do podpisania Łódzkiej Deklaracji Samorządowej, która była początkiem współpracy różnych ugrupowań politycznych i organizacji obywatelskim przed jesiennymi wyborami w obronie samorządu oraz wartości demokratycznych. Zapewnił, że KOD będzie apelował o pójście do wyborów samorządowych, bo - jak mówił - są one niezwykle ważne z punktu widzenia Łodzi i Polski. "Musimy bronić samorządności i nie dać okroić tego fragmentu naszego kraju - polski lokalnej" - mówił.

Pierwsze sygnały ze strony prezydent Łodzi o zamiarze tworzenia koalicji przed wyborami samorządowymi pojawiły się w grudniu ubiegłego roku, gdy Zdanowska wystosowała list zapraszający do współpracy, skierowany m.in. do Nowoczesnej, SLD, Partii Razem, Inicjatywy Polska, przedstawicieli organizacji pozarządowych i liderów lokalnej społeczności. Sugerowała wówczas, że rozmowy o rozwoju miasta mogłyby doprowadzić do stworzenia wspólnej listy wyborczej.

Zdanowska jest jedna z trzech osób, o których oficjalnie mówi się, że wystartują w jesiennych wyborach. Jej rywalami na prezydenta miasta są obecnie - kandydat Zjednoczonej Prawicy poseł PiS Waldemar Buda oraz ekonomista Krzysztof Lipczyk, który jest kandydatem partii Wolność i Kongresu Nowej Prawicy. (PAP)

autor: Jacek Walczak


Warto poczytać

 1. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 2. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 3. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 4. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 5. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 6. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

 7. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 8. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook