Jedynie prawda jest ciekawa


Platforma poprze Roberta Biedronia?

15.12.2017
1270prezydentgejrobertbiedron
Platforma poprze Roberta Biedronia?

Prezentacja wizji politycznej i zadań na najbliższe miesiące, wybór nowego zarządu - to cele sobotniej Rady Krajowej PO. Priorytet partii na 2018 r. to wygrana w wyborach samorządowych. By go osiągnąć, PO chce stworzyć wspólne listy opozycji i wesprzeć start niezależnych prezydentów miast.

Platforma nie wyklucza poparcia m.in. prezydentów miast: Wojciecha Szczurka w Gdyni i Roberta Biedronia w Słupsku.

"Rada Krajowa zakończy proces wewnętrznych wyborów w Platformie, to będzie ostatni etap - wybór członków Zarządu Krajowego Platformy; przedstawi też pewnie przesłanie polityczne na kolejny rok, podsumowujące jednocześnie ten mijający rok" - mówi PAP szef klubu PO Sławomir Neumann.

Jak zauważył, 16 grudnia to data symboliczna - tego dnia, przed rokiem marszałek Sejmu Marek Kuchciński podjął decyzję o przeniesieniu głosowania nad tegoroczną ustawą budżetową do Sali Kolumnowej Sejmu, wywołując trwający ponad miesiąc protest posłów opozycji na sali plenarnej i manifestacje warszawiaków na Wiejskiej.

"Jest to więc taki moment, kiedy można podsumować mijający rok i nakreślić nasze zadania i cele, bo za rok o tej porze będziemy już po wyborach samorządowych, dla nas niezmiernie ważnych. Zderzymy się w nich z rządzącymi, po raz pierwszy od trzech lat w wyborach, a nie w sondażach" - dodaje Neumann, który jest liderem partii na Pomorzu. O wizji PO ma mówić podczas Rady Krajowej szef Platformy Grzegorz Schetyna.

Neumann liczy, że przez najbliższy rok uda się zniwelować przewagę w poparciu między PO a PiS. "Jestem przekonany, że starcie wyborcze w samorządach wypadnie na naszą korzyść" - podkreśla polityk.

Jak mówi, jest optymistą jeśli chodzi o stworzenie wspólnych list opozycji w wyborach samorządowych. "To jest tak oczywiste i tak oczekiwane przez nasze elektorat, że nikt nie będzie tego kontestował" - przekonuje Neumann.

Rozmowy o porozumieniu wyborczym ruszą prawdopodobnie wiosną - w marcu lub kwietniu i obejmą nie tylko obsadę list do sejmików, czy powiatów oraz kandydatów na prezydentów i burmistrzów miast, ale też program tak, by powstała wspólna oferta wyborcza "zjednoczonej opozycji".

Nie jest jeszcze przesądzone, pod jakim szyldem wystartują ewentualnie ugrupowania, które stworzą porozumienie samorządowe - czy zachowane zostaną w nim poszczególne nazwy partii lub stowarzyszeń, czy też nazwa będzie wspólna, jak np. właśnie "zjednoczona opozycja". Z rozmów PAP z politykami Platformy wynika, że oba te warianty są brane pod uwagę. Który z nich zwycięży, zależeć będzie od zamówionych sondaży i badań.

Na listach opozycji mają - według deklaracji rozmówców PAP - znaleźć się m.in. przedstawiciele Platformy, Nowoczesnej, formacji lewicowych (np. Stowarzyszenia Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej) oraz być może SLD i PSL.

Platforma chce poprzeć także samorządowców niezależnych lub takich, którzy związani są z innymi partiami. Chodzi m.in. o prezydentów miast: Jacka Majchrowskiego w Krakowie, Tadeusza Ferenca w Rzeszowie, Krzysztofa Matyjaszczyka w Częstochowie, Wojciecha Szczurka w Gdyni i Roberta Biedronia w Słupsku.

Kandydatem Platformy (i być może także reszty opozycji) w Warszawie będzie poseł Rafał Trzaskowski, a we Wrocławiu posłanka, prof. Alicja Chybicka. W Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie startować będą obecni prezydenci - Hanna Zdanowska, Rafał Bruski i Krzysztof Żuk. W Toruniu możliwy jest start lidera kujawsko-pomorskiej PO Tomasza Lenza; w Opolu PO byłaby skłonna poprzeć - gdyby zdecydował się na start - Witolda Zembaczyńskiego z Nowoczesnej (to syn b. prezydenta tego miasta Ryszarda Zembaczyńskiego).

Nie jest jeszcze jasne, kto wystartuje w Gdańsku. Władze PO są sceptyczne wobec kandydowania obecnego prezydenta Pawła Adamowicza - wolałyby wystawić kogoś z dwójki swych młodszych polityków: europosła Jarosława Wałęsę lub Agnieszkę Pomaską.

Najbliższa sobota to także wybory członków Zarządu Krajowego PO. Z informacji PAP wynika, że nie zmieni się skład ścisłego kierownictwa PO - Prezydium partii (to nowy organ, który zapisano w przyjętym w październiku na konwencji w Łodzie nowym statucie PO).

Wiceszefami PO mają pozostać: b. premier Ewa Kopacz, b. wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak, b. minister sprawiedliwości Borys Budka oraz wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Dotychczasowe funkcje zachowają również: sekretarz generalny PO Stanisław Gawłowski i skarbnik Mariusz Witczak.

W zarządzie pozostaną też prawdopodobnie: Rafał Trzaskowski, lider stołecznej PO Marcin Kierwiński, poseł Ireneusz Raś i posłanka Urszula Augustyn. Możliwe, że dołączą do nich: wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (wcześniej - jak wynika z informacji PAP - brana pod uwagę też w kontekście obsady stanowiska wiceprzewodniczącej), b. minister zdrowia Bartosz Arłukowicz i posłanka Monika Wielichowska.

W zarządzie nie znajdzie się za to obecna wiceszefowa PO, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która sama już kilka tygodni temu zadeklarowała, że nie będzie kandydować do tego gremium.

Dwa tygodnie temu działacze PO wybierali w głosowaniach bezpośrednich szefów struktur wojewódzkich i powiatowych. Liderzy regionalni - zgodnie ze statutem - wchodzą w skład Zarządu Krajowego. Nowymi twarzami we władzach partii są: prezydenci: Hanna Zdanowska i Krzysztof Żuk (Łódzkie i Lubelskie), poseł Artur Gierada (Świętokrzyskie) oraz krakowski radny Aleksander Miszalski (Małopolska).

W pozostałych regionach jest bez zmian. Zachodniopomorską PO, tak jak dotychczas, rządzi sekretarz generalny Stanisław Gawłowski, pomorską - szef klubu PO Sławomir Neumann, lubuską - senator Waldemar Sługocki, dolnośląską - senator Jarosław Duda, opolską - marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła, wielkopolską - poseł Rafał Grupiński, kujawsko-pomorską - poseł Tomasz Lenz, warmińsko-mazurską - poseł Jacek Protas, mazowiecką - b. minister administracji i cyfryzacji, poseł Andrzej Halicki, podlaską - poseł Robert Tyszkiewicz, podkarpacką - b. wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik i śląską - marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

(PAP) autor: Marta Rawicz, fot. CC 3.0, Anna Litwina Siemionowa

Warto poczytać

 1. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 2. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 3. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 4. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 5. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 6. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 7. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook