Jedynie prawda jest ciekawa


Platforma chce powołać "Komitet ochrony wyborów"

27.01.2017

PO chce, na wzór współpracującego z PiS Ruchu Kontroli Wyborów, powołać własny komitet, który pilnowałby prawidłowego przebiegu głosowania i liczenia głosów podczas najbliższych wyborów samorządowych. Praktycznie przesądzone jest także tworzenie przez PO szerokich list do sejmików.


Najbliższym wyborom samorządowym ma być poświęcone sobotnie posiedzenie Rady Krajowej Platformy,które rozpocznie się w Warszawie o godz. 10.30. Mowa ma być m.in. o planach PiS zmian w ordynacji wyborczej, m.in. o zapowiedzianym niedawno przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego ograniczeniu do dwóch kadencji możliwości sprawowania urzędu przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

"Komitet ochrony wyborów" miałby wystartować przed wyborami samorządowymi, które mają odbyć się jesienią 2018 roku i czuwać nad prawidłowym przeprowadzeniem głosowania. -Przy wszystkich pomysłach PiS na zmiany w ordynacji, musimy uważać na to, jak będzie przebiegało liczenie głosów -powiedział w rozmowie z PAP szef klubu PO Sławomir Neumann.  

Platforma chciałaby do współpracy przy tworzeniu Komitetu zaprosić działaczy KOD. -W każdym lokalu wyborczym musi być przedstawiciel opozycji, który będzie patrzył na ręce, filmował to, co dzieje się w komisji wyborczej w czasie liczenia głosów. Widzimy tutaj możliwość współpracy z ludźmi z Komitetu Obrony Demokracji-  powiedział Neumann. Związany z PiS "Ruch Kontroli Wyborów" powstał w lutym 2015 r. w reakcji na nieprawidłowości, które - zdaniem Prawa i Sprawiedliwości - zaistniały podczas wyborów samorządowych w 2014 roku. Szef PiS uznał wybory za sfałszowane. Na stronach RKW można przeczytać m.in., że Ruch "pilnuje prawidłowego przebiegu głosowania i liczenia głosów".

Podczas spotkania Rady Krajowej PO ma paść ponadto deklaracja budowania szerokich list wyborczych m.in. do sejmików województw. -Chcemy budować szerokie listy i szerokie poparcie dla kandydatów- powiedział Neumann. Oferta miałaby być skierowana do partii i organizacji opozycyjnych wobec Prawa i Sprawiedliwości, takich jak PSL, Nowoczesna, KOD oraz lewica.  Zdaniem Neumanna, budowanie wspólnych list wyborczych ma sens m.in. ze względu na pojawiające się spekulacje medialne dotyczące możliwości wprowadzenia przez PiS zakazu startu w wyborach samorządowych komitetów obywatelskich. Takie informacje zamieściła we wtorek na swych stronach internetowych "Gazeta Wyborcza". -Bierzemy to wszystko pod uwagę i stąd taka oferta Platformy, że na naszych listach będzie można znaleźć też niezależnych samorządowców, którzy do tej pory startowali z własnych komitetów- zaznaczył szef klubu PO.

Głos podczas sobotnich obrad Rady Krajowej mają zabrać m.in.: szef PO Grzegorz Schetyna, jego zastępcy - b. premier Ewa Kopacz oraz b. szef MON Tomasz Siemoniak, a także prezydenci: Łodzi i Poznania - Hanna Zdanowska i Jacek Jaśkowiak. Politycy PO mają poruszyć też temat szykowanego we współpracy z ZNP wniosku o przeprowadzenie referendum nt. zmian w edukacji. Politycy PO od poniedziałku oceniają, że wybory samorządowe, które powinny odbyć się jesienią 2018 roku, mogą zostać przyspieszone. -Jeżeli prezes PiS Jarosław Kaczyński chce wojny o samorząd, to my jesteśmy gotowi, nie odpuścimy. (...) Nawet jeżeli wybory będą wcześniejsze, bo uważam, że sprawa warta jest wielkich rzeczy, wielkiego wysiłku- mówił we wtorek Schetyna, zapewniając, że Platforma "obroni polski samorząd i interes mieszkańców przed centralistycznymi zapędami polityki państwa PiS".

Wariant przyspieszenia wyborów samorządowych wykluczyła we wtorek rzeczniczka PiS Beata Mazurek. -Nie ma mowy o tym, żebyśmy skracali obecną kadencję samorządową. Wolałabym, i bardzo apeluję to,żeby politycy opozycji, szczególnie PO, nie wywoływali kolejnego pola konfliktu rzeczą, która nie ma miejsca- powiedziała Mazurek. Politycy PO nie wierzą jednak w te zapewnienia. -Im więcej PiS zaprzecza, tym prawdopodobieństwo,że wybory odbędą się już tej jesieni, jest większe. My nie damy się zaskoczyć, będziemy gotowi do tego, żeby na jesieni stanąć na ubitej ziemi i wygrać wybory samorządowe- podkreślił Neumann w rozmowie z PAP.

Gdyby proponowana przez prezesa PiS zasada dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast weszła w życie, Platforma straciłaby wielu znaczących włodarzy miast, m.in. w Gdańska (Paweł Adamowicz), Łodzi (Hanna Zdanowska), Lublina (Krzysztof Żuk), Bydgoszczy (Rafał Bruski), Chorzowa (Andrzej Kotala), Koszalina (Piotr Jedliński), Wałbrzycha (Roman Szełemej). Rządząca trzecią kadencję prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz już kilka miesięcy temu zapowiedziała, że nie będzie więcej kandydować.

W Platformie ruszyły już przymiarki do obsady list wyborczych - od polityków tej partii można usłyszeć, że mają wstępną koncepcję kandydatów w 12 na 16 miastach wojewódzkich, również na wypadek utraty dotychczasowych samorządowców. W kontekście stolicy najczęściej padają nazwiska b. wiceszefa MSZ Rafała Trzaskowskiego i wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Rzadziej politycy PO wskazują na b. ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego i b. wicepremiera, szefa MON Tomasza Siemoniaka.

W Gdańsku mowa jest m.in. o starcie europosła PO Jarosława Wałęsy (syna Lecha Wałęsy) lub posłanki Agnieszki Pomaskiej, w Szczecinie - b. ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza lub posłów: Sławomira Nitrasa i Arkadiusza Marchewki. W Łodzi z kolei, gdyby nie mogła startować Zdanowska, Platforma wystawiłaby prawdopodobnie któregoś z jej bliskich współpracowników.

 

fot.[PAP/Paweł Supernak]
pc/PAP

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 4. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 5. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 6. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 7. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook