Jedynie prawda jest ciekawa


Platforma chce do środy dokumenty z MON

22.05.2017

Posłowie PO wystosowali w poniedziałek pismo ponaglające do szefa MON Antoniego Macierewicza, by udostępnił im kolejne dokumenty ws. zakupu śmigłowców dla wojska. Chcą by wgląd w nie został im zapewniony do środy. Pytali czego resort boi zwlekając zaproszeniem ich do MON.

Wiceszef MON Bartosz Kownacki zadeklarował w poniedziałek, że resort jest gotów przekazać posłom opozycji dopuszczalne prawem dokumenty, ale to potrwa. W zeszłym tygodniu trzech posłów Platformy: Cezary Tomczyk, Marcin Kierwiński i Mariusz Witczak złożyło do ministra obrony wniosek o kontynuację kontroli poselskiej w MON i w związku z tym wydanie kolejnych dokumentów dotyczących przetargu na helikoptery dla armii i ewentualnej roli w całej sprawie b. szefa rządowej podkomisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej, dr. Wacława Berczyńskiego. Jako termin odwiedzin w MON zaproponowali ten poniedziałek.

Dziś odmówiono nam dostępu do kolejnych dokumentów. Łączymy to jednoznacznie z faktem, że w czwartek w Sejmie odbędzie się głosowanie nad wotum nieufności dla ministra Macierewicza. Dzisiaj zadajemy pytanie czego boi się MON? -podkreślił Tomczyk na poniedziałkowej konferencji prasowej. Widać, że trafiliśmy w czuły punkt. Widać, że ta kontrola zrobiła swoje, widać, że do opinii publicznej przenikają kolejne bulwersujące fakty dotyczące tej sprawy- dodał polityk.

Platforma kontrolę poselską w MON prowadzi od początku maja. Tomczyk zauważył, że resort obrony miał 7 dni na przygotowanie materiałów dla posłów. Według niego, chodzi o kilkanaście dokumentów. To jest za krótki okres czasu dla MON. Warto zestawić to z faktem, że w ciągu 21 dni Ministerstwo Obrony Narodowej bez przetargu wydało 2 miliardy złotych za zakup samolotów Boeing, a w ciągu 7 dni nie jest w stanie przygotować dokumentów dla posłów Platformy- mówił Tomczyk.

Wśród dokumentów, o które chodzi Platformie, są m.in.: rejestr dostępu dr. Berczyńskiego do materiałów, którymi dysponuje Inspektorat Uzbrojenia, dziennik dostępu do Centrum Operacyjnego MON, korespondencja dotycząca przetargu na śmigłowce prowadzona m.in. między MON i resortem rozwoju. Politycy PO chcieliby także zapoznać się z wykazem tajnych lub ściśle tajnych dokumentów, do których dostęp mieli nie tylko Berczyński, ale też dwaj inni bliscy współpracownicy szefa MON: Kazimierz Nowaczyk i Bartłomiej Misiewicz.

Marcin Kierwiński wyraził pogląd, że resort obrony „stara się za wszelką cenę obniżyć emocje społeczne wokół sprawy” przetargu przed debatą w Sejmie nad wotum nieufności. Chce oszukać Polaków, chce powiedzieć: nic w MON się nie dzieje. My się jednak nie damy się zwieść- ocenił. Zapewnił, że PO i tak „dojdzie do prawdy”. Panie ministrze Macierewicz, nie ucieknie pan przed tymi pytaniami. Nie dziś, to jutro, pojutrze- zaznaczył Kierwiński.

Mariusz Witczak poinformował, że Platforma złożyła w MON pismo ponaglające w sprawie materiałów dotyczących przetargu na śmigłowce. Żądamy, aby dokumenty zostały nam do środy przedstawione- powiedział poseł. Podkreślił, że udostępnienie dokumentów przed czwartkową debatą nad wnioskiem o odwołanie Macierewicza leży w interesie Sił Zbrojnych i kwestia polskiej racji stanu.

Posłowie Platformy rozdali dziennikarzom kopię pisma, które otrzymali z MON w sprawie odmowy zapoznania się z dokumentami w poniedziałek. Podkreślono w nim, że „względy organizacji pracy w urzędzie Ministra Obrony Narodowej, zwłaszcza w kontekście ilości dokumentów o udostępnienie których panowie posłowie wnoszą, przemawiają za koniecznością szczegółowego zaplanowania wizyty w celu zapewnienia panom posłom odpowiednich warunków pracy, jak i zachowania bezpieczeństwa”.

Podkreślono też, że wnioskowane dokumenty zostaną posłom udostępnione „jednak nie będzie to możliwe 22 maja 2017 r. z uwagi na ilość dokumentacji, o udostępnienie której wnoszą, a także ze względu na inne realizowane w Ministerstwie Obrony Narodowej zadania służbowe”. Pismo jest sygnowane przez dyrektora Centrum Operacyjnego MON, płk dypl. Kazimierza Bednorza. Wiceszef MON Bartosz Kownacki również zapewnił w poniedziałek, że resort jest gotów przekazać posłom opozycji dopuszczalne prawem dokumenty. Zaznaczył jednak, że wnioski PO dotyczą wielu dokumentów. To wymaga czasu. W MON mamy do czynienie z setkami przetargów, wyjęcie poszczególnych dokumentów musi zająć chwilę czasu- powiedział Kownacki.

Na początku maja pięcioro posłów PO: Tomczyk, Kierwiński, Witczak, a także Joanna Kluzik-Rostkowska i Cezary Grabarczyk odwiedziło MON, gdzie przeglądali dokumenty związane z postępowaniem na śmigłowce, w którym poprzedni rząd wskazał maszyny H225M Caracal produkcji Airbus Helicopters; do realizacji umowy nie doszło. Po wizycie politycy PO poinformowali, że do akt związanych z postępowaniem mieli dostęp: dr Wacław Berczyński, Kazimierz Nowaczyk i Bartłomiej Misiewicz - osoby, które nie zostały zweryfikowane przez polskie służby specjalne i nie miały certyfikatów bezpieczeństwa.

Pod koniec kwietnia informowali, że kilkanaście tysięcy stron dokumentów dotyczących postępowania na zakup śmigłowców będących w dyspozycji z Inspektoratu Uzbrojenia MON zostało skopiowanych, a następnie wysłanych do siedziby resortu obrony narodowej przy ul. na Klonowej. Zdaniem Platformy, nie jest to standardowa procedura. W sprawie przetargu na śmigłowce politycy PO złożyli już do prokuratury kilka zawiadomień. Chce m.in., by prokuratura zbadała jaka była rola dr. Berczyńskiego w postępowaniu na zakup śmigłowców - czy w tej sprawie nie doszło do przekroczenia uprawnień przez szefa MON oraz czy nie doszło do ujawnienia informacji niejawnych osobie do tego nieuprawnionej.

fot. [PAP/Darek Delmanowicz]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 2. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 3. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 4. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 5. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 6. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

 7. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

 8. HGWPOFlickr 24.04.2018

  Kolejne zatrzymania w sprawie afery reprywatyzacyjnej. A HGW przez lata nie widziała problemu

  Przez lata władze Warszawy udawały że nic się nie dzieje. Tymczasem na polecenie prokuratora policja zatrzymała we wtorek rano dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook