Jedynie prawda jest ciekawa


Platforma chce do środy dokumenty z MON

22.05.2017

Posłowie PO wystosowali w poniedziałek pismo ponaglające do szefa MON Antoniego Macierewicza, by udostępnił im kolejne dokumenty ws. zakupu śmigłowców dla wojska. Chcą by wgląd w nie został im zapewniony do środy. Pytali czego resort boi zwlekając zaproszeniem ich do MON.

Wiceszef MON Bartosz Kownacki zadeklarował w poniedziałek, że resort jest gotów przekazać posłom opozycji dopuszczalne prawem dokumenty, ale to potrwa. W zeszłym tygodniu trzech posłów Platformy: Cezary Tomczyk, Marcin Kierwiński i Mariusz Witczak złożyło do ministra obrony wniosek o kontynuację kontroli poselskiej w MON i w związku z tym wydanie kolejnych dokumentów dotyczących przetargu na helikoptery dla armii i ewentualnej roli w całej sprawie b. szefa rządowej podkomisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej, dr. Wacława Berczyńskiego. Jako termin odwiedzin w MON zaproponowali ten poniedziałek.

Dziś odmówiono nam dostępu do kolejnych dokumentów. Łączymy to jednoznacznie z faktem, że w czwartek w Sejmie odbędzie się głosowanie nad wotum nieufności dla ministra Macierewicza. Dzisiaj zadajemy pytanie czego boi się MON? -podkreślił Tomczyk na poniedziałkowej konferencji prasowej. Widać, że trafiliśmy w czuły punkt. Widać, że ta kontrola zrobiła swoje, widać, że do opinii publicznej przenikają kolejne bulwersujące fakty dotyczące tej sprawy- dodał polityk.

Platforma kontrolę poselską w MON prowadzi od początku maja. Tomczyk zauważył, że resort obrony miał 7 dni na przygotowanie materiałów dla posłów. Według niego, chodzi o kilkanaście dokumentów. To jest za krótki okres czasu dla MON. Warto zestawić to z faktem, że w ciągu 21 dni Ministerstwo Obrony Narodowej bez przetargu wydało 2 miliardy złotych za zakup samolotów Boeing, a w ciągu 7 dni nie jest w stanie przygotować dokumentów dla posłów Platformy- mówił Tomczyk.

Wśród dokumentów, o które chodzi Platformie, są m.in.: rejestr dostępu dr. Berczyńskiego do materiałów, którymi dysponuje Inspektorat Uzbrojenia, dziennik dostępu do Centrum Operacyjnego MON, korespondencja dotycząca przetargu na śmigłowce prowadzona m.in. między MON i resortem rozwoju. Politycy PO chcieliby także zapoznać się z wykazem tajnych lub ściśle tajnych dokumentów, do których dostęp mieli nie tylko Berczyński, ale też dwaj inni bliscy współpracownicy szefa MON: Kazimierz Nowaczyk i Bartłomiej Misiewicz.

Marcin Kierwiński wyraził pogląd, że resort obrony „stara się za wszelką cenę obniżyć emocje społeczne wokół sprawy” przetargu przed debatą w Sejmie nad wotum nieufności. Chce oszukać Polaków, chce powiedzieć: nic w MON się nie dzieje. My się jednak nie damy się zwieść- ocenił. Zapewnił, że PO i tak „dojdzie do prawdy”. Panie ministrze Macierewicz, nie ucieknie pan przed tymi pytaniami. Nie dziś, to jutro, pojutrze- zaznaczył Kierwiński.

Mariusz Witczak poinformował, że Platforma złożyła w MON pismo ponaglające w sprawie materiałów dotyczących przetargu na śmigłowce. Żądamy, aby dokumenty zostały nam do środy przedstawione- powiedział poseł. Podkreślił, że udostępnienie dokumentów przed czwartkową debatą nad wnioskiem o odwołanie Macierewicza leży w interesie Sił Zbrojnych i kwestia polskiej racji stanu.

Posłowie Platformy rozdali dziennikarzom kopię pisma, które otrzymali z MON w sprawie odmowy zapoznania się z dokumentami w poniedziałek. Podkreślono w nim, że „względy organizacji pracy w urzędzie Ministra Obrony Narodowej, zwłaszcza w kontekście ilości dokumentów o udostępnienie których panowie posłowie wnoszą, przemawiają za koniecznością szczegółowego zaplanowania wizyty w celu zapewnienia panom posłom odpowiednich warunków pracy, jak i zachowania bezpieczeństwa”.

Podkreślono też, że wnioskowane dokumenty zostaną posłom udostępnione „jednak nie będzie to możliwe 22 maja 2017 r. z uwagi na ilość dokumentacji, o udostępnienie której wnoszą, a także ze względu na inne realizowane w Ministerstwie Obrony Narodowej zadania służbowe”. Pismo jest sygnowane przez dyrektora Centrum Operacyjnego MON, płk dypl. Kazimierza Bednorza. Wiceszef MON Bartosz Kownacki również zapewnił w poniedziałek, że resort jest gotów przekazać posłom opozycji dopuszczalne prawem dokumenty. Zaznaczył jednak, że wnioski PO dotyczą wielu dokumentów. To wymaga czasu. W MON mamy do czynienie z setkami przetargów, wyjęcie poszczególnych dokumentów musi zająć chwilę czasu- powiedział Kownacki.

Na początku maja pięcioro posłów PO: Tomczyk, Kierwiński, Witczak, a także Joanna Kluzik-Rostkowska i Cezary Grabarczyk odwiedziło MON, gdzie przeglądali dokumenty związane z postępowaniem na śmigłowce, w którym poprzedni rząd wskazał maszyny H225M Caracal produkcji Airbus Helicopters; do realizacji umowy nie doszło. Po wizycie politycy PO poinformowali, że do akt związanych z postępowaniem mieli dostęp: dr Wacław Berczyński, Kazimierz Nowaczyk i Bartłomiej Misiewicz - osoby, które nie zostały zweryfikowane przez polskie służby specjalne i nie miały certyfikatów bezpieczeństwa.

Pod koniec kwietnia informowali, że kilkanaście tysięcy stron dokumentów dotyczących postępowania na zakup śmigłowców będących w dyspozycji z Inspektoratu Uzbrojenia MON zostało skopiowanych, a następnie wysłanych do siedziby resortu obrony narodowej przy ul. na Klonowej. Zdaniem Platformy, nie jest to standardowa procedura. W sprawie przetargu na śmigłowce politycy PO złożyli już do prokuratury kilka zawiadomień. Chce m.in., by prokuratura zbadała jaka była rola dr. Berczyńskiego w postępowaniu na zakup śmigłowców - czy w tej sprawie nie doszło do przekroczenia uprawnień przez szefa MON oraz czy nie doszło do ujawnienia informacji niejawnych osobie do tego nieuprawnionej.

fot. [PAP/Darek Delmanowicz]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 2. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 3. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 4. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 5. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 6. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 7. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook