Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Platforma bez żenady: "Marsz KOD największy w wolnej Polsce!"

09.05.2016

Politycy Platformy Obywatelskiej oceniają sobotnią manifestację opozycji. Bez żenady i bez patrzenia na liczby, logikę i rozsądek...

Politycy PO: Sławomir Neumann i Małgorzata Kidawa-Błońska podziękowali w poniedziałek współorganizatorom i uczestnikom marszu, który przeszedł w sobotę ulicami Warszawy. Po raz kolejny podkreślali, że była to największa tego typu demonstracja w wolnej Polsce.

We wtorek marsz podsumować ma zarząd PO. Po jego zakończeniu liderzy PO planują m.in. poinformować o kosztach przedsięwzięcia oraz ilu ludzi za ich pośrednictwem dotarło w sobotę do Warszawy.

Marsz pod hasłem "Jesteśmy i będziemy w Europie" współorganizowały PO, Komitet Obrony Demokracji oraz inne partie opozycyjne: Nowoczesna, PSL; udział wzięli w nim także przedstawiciele kierowanego przez Barbarę Nowacką Stowarzyszenia Inicjatywa Polska, Związku Nauczycielstwa Polskiego, mniejszości seksualnych. Według szacunków stołecznego ratusza, wzięło w nim udział 240 tys. osób.

Policja podała z kolei w sobotę, że w kulminacyjnym momencie manifestacji na Placu Piłsudskiego uczestniczyło ok. 45 tys. osób.

"Chcieliśmy dzisiaj podziękować wszystkim, którzy byli na tym największym, wspaniałym, optymistycznym, błękitnym marszu. Ten marsz pokazał, że ludzie chcą być razem, chcą pokazywać, że przestrzegają tych samych wartości" - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jak podkreślała, ważne że na marsz przyjechali ludzie z całej Polski. "Właściwie nie było miejscowości w Polsce, z której nie byliby ludzie optymistycznie nastawieni do świata, ludzie, którzy chcą razem działać. To był wielki wysiłek wszystkich, że poświęcili ten czas, że dali tę bardzo pozytywną energię" - mówiła Kidawa-Błońska.

Szef klubu PO Sławomir Neumann podziękował z kolei za współorganizację marszu Komitetowi Obrony Demokracji i pozostałym partiom opozycyjnym. "To było wielkie, wielkie przedsięwzięcie, największy marsz z wolnej Polsce, chociaż różnie niektórzy liczą, ale (mam) apel do tych, którzy liczą, szczególnie ze strony obozu rządowego: przestańcie liczyć maszerujących, a liczcie się z ich zdaniem" - podkreślał Neumann. "To naprawdę wszystkim wyjdzie na zdrowie i będziemy mogli spokojnie w Polsce żyć bez potrzeby wychodzenia na ulicę" - dodał.

Według niego, że "w sobotę, 7 maja, na Placu Piłsudskiego i w trakcie przemarszu do Jarosława Kaczyńskiego i do PiS przemówił suweren". "Suweren, na którego tak wielokrotnie powołuje się PiS.

Ten suweren mówi do nich prosto: publikujcie wyrok, przestrzegajcie prawa, szanujcie konstytucję" - mówił polityk.

"To jest przesłanie suwerena dla Jarosława Kaczyńskiego, to jest przesłanie także PO, licząc na to, że ten marsz i być może kolejne, które będą w przyszłości, zmuszą do zmiany zdania Jarosława Kaczyńskiego i do przestrzegania konstytucji przez pana prezes, panią premier i pana prezydenta" - zaznaczył Neumann.

Szef klubu PO zapowiedział, że we wtorek sobotni marsz podsumuje zarząd Platformy. Po jego zakończeniu liderzy PO planują m.in. poinformować o kosztach przedsięwzięcia oraz ilu ludzi za ich pośrednictwem dotarło w sobotę do Warszawy. Z rozmów PAP z politykami Platformy wynika, że partia opłaciła ponad 200 autokarów, co oznacza, że w ten sposób przyjechało na manifestację ok. 10 tys. osób.

Politycy Platformy byli też pytani o sobotnie słowa szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru, który w wystąpieniu na Placu Piłsudskiego nawoływał do współpracy partii opozycyjnych. "Jesteśmy w stanie się zjednoczyć, jak przyjdzie do wyborów, żeby wygrać ze złą zmianą. Jesteśmy w stanie stworzyć wspólną koalicję z KOD-em, z Platformą, z lewicą, z PSL-em, żeby wygrać z tą podłą zmianą" - mówił Petru.

Według Neumanna, rozmowy na temat wspólnego startu odbędą się przed wyborami samorządowymi w 2018 r. i parlamentarnymi w 2019 r. "Jestem przekonany, że za 3,5 roku, kiedy będą wybory parlamentarne, albo może wcześniej, za 2,5 roku, kiedy będą wybory samorządowe, bo one będą pierwsze, kilka miesięcy, czy pół roku wcześniej będziemy poważnie rozmawiali o wspólnych blokach wyborczych" - powiedział szef klubu PO.

Zadeklarował, że ze strony Platformy "nie ma absolutnie negacji tego pomysłu". "Dzisiaj wiemy, że aby wygrać z PiS trzeba budować silne bloki" - zaznaczył Neumann.

W sobotę tworzenia takich list nie wykluczył również lider PO Grzegorz Schetyna. "Nie ma kłótni, nie ma wojny po stronie opozycyjnej, nie może być. Musi być zawsze przygotowany wariant rozmowy i budowania czegoś wspólnego, bo z państwem PiS, z rządem PiS, z listą PiS w czasie kampanii wyborczej, zwyciężyć może tylko zintegrowana, zunifikowana, wspólnie idąca opozycja" - mówił Schetyna w "Faktach po faktach" w TVN24.

Dopytywany, czy oznacza to wspólne listy odparł: "nie wykluczam tego, nie można tego wykluczyć, i rozmawiamy o tym w bardzo otwarty sposób mimo tych różnic, które nas dzielą".

Podczas wtorkowego posiedzenia zarządu PO omówiona ma zostać ponadto propozycja, by PO przyłączyła się do zawiązanej w zeszłym tygodniu koalicji "Wolność, Równość, Demokracja". Do tej pory przystąpili do niej: KOD, Nowoczesna, PSL, Stowarzyszenie Inicjatywa Polska, SLD, Dom Wszystkich Polska Ryszarda Kalisza, Partia Zieloni, Partia Demokratyczna, Stronnictwo oraz Demokratyczne.

Schetyna póki co podchodzi do tej inicjatywy sceptycznie. "To jest pewnego rodzaju koalicja. Platforma jest dużą partią opozycyjną, nie chciałbym zdominować porozumienia tych mniejszych partii" - powiedział w sobotę w TVN24.  

LL,PAP 

[PAP.Marcin Obara]

Warto poczytać

 1. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 2. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 3. mistraleeeee 22.10.2016

  MON oczekuje odpowiedzi ws. Mistrali

  W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo - śmigłowcowych klasy Mistral.

 4. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

 5. siweczkowskiSI-YT 22.10.2016

  Prokuratura zbada sprawę Caracali

  Prokuratura całościowo zajmie się wyjaśnieniem tej sprawy, od początku, od działań podjętych kilka lat temu, aż do chwili obecnej - powiedział w sobotę prokurator krajowy pytany czy będzie śledztwo ws. okoliczności wyboru śmigłowców Caracal i odstąpienia od zakupu.

 6. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 7. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook