Jedynie prawda jest ciekawa


Plaga pożarów na wysypiskach śmieci. "Trudno sobie wyobrazić, to był przypadek"

29.05.2018
wysypisko29052018
Plaga pożarów na wysypiskach śmieci. "Trudno sobie wyobrazić, to był przypadek"

Trudno sobie wyobrazić, że pożary na wysypiskach są przypadkowe; przynajmniej w części są one najprawdopodobniej wywoływane celowo po to, by zutylizować hałdy śmieci czy niebezpiecznych odpadów, które przez lata narastały - powiedział we wtorek szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

W ostatnich dniach do pożarów wysypisk śmieci dochodziło w różnych częściach kraju. Płonęło m.in. wysypisko w Zgierzu, składowisko opon w Trzebini, a w nocy z poniedziałku na wtorek - wysypisko w miejscowości Wszedzień k. Mogilna (Kujawsko-Pomorskie).

Premier Mateusz Morawiecki polecił, by w związku z pożarami na wysypiskach, uzupełnić porządek wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów o punkt w tej sprawie. "Nie możemy pozwalać, by przestępcy truli nas, nasze dzieci i niszczyli środowisko" - podkreślił we wtorek na Twitterze premier Morawiecki.

"Rzeczywiście mamy problem, ten problem narastał przez wiele lat. Przez wiele lat w sposób niekontrolowany odpady przyjeżdżały do Polski. Niektórzy mówią o mafii śmieciowej, inni mówią o dziurawym prawie i niebezpiecznych praktykach firm, które po prostu wykorzystywały to niedoskonałe czy dziurawe prawo do tego, żeby zarabiać pieniądze kosztem zdrowia Polaków" - powiedział we wtorek szef Kancelarii Premiera.

"Teraz rzeczywiście mamy plagę niby przypadkowych pożarów" - przyznał Dworczyk. Jak mówił, w takich sytuacjach "powstają sztaby kryzysowe, rząd reaguje i priorytetem zawsze w tego rodzaju przypadkach jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom".

Dodał, że we wtorek po posiedzeniu rządu prawdopodobnie odbędzie się konferencja prasowa, na której zostaną przekazane najświeższe informacje rządu na temat pożarów wysypisk.

Dworczyk przypomniał, że we wtorek na antenie radiowej Jedynki minister środowiska Henryk Kowalczyk mówił o pracach swojego resortu na temat zmian legislacyjnych, które uniemożliwią wwożenie niebezpiecznych odpadów i zatrzymają - jak nazwał to Dworczyk - "bandycką utylizację". "Trudno sobie wyobrazić, że te pożary są przypadkowe. Przynajmniej w części te pożary są najprawdopodobnie wywoływane celowo po to, żeby zutylizować hałdy śmieci czy niebezpiecznych odpadów, które przez lata narastały" - dodał.

Podczas audycji został przywołana deklaracja ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, który w piątek zapowiedział zmiany w prawie, według których firmy, które szkodą ludziom i środowisku będą surowiej karane. Dworczyk został w tym kontekście zapytany, jak szybko można się spodziewać zmian w prawie. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiedział, że rząd będzie chciał przyjąć "szybką ścieżkę, żeby przyjąć zmiany legislacyjne, które zostaną zdefiniowane w czasie tej analizy". Dodał, że po analizie powstanie projekt nowelizacji ustawy, która przejdzie przez konsultacje społeczne, konsultacje międzyresortowe, Komitet Stały Rady Ministrów i trafi na posiedzenie rządu. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski


Warto poczytać

 1. timmer18062018 18.06.2018

  Obywatele RP proszą Timmermansa o pomoc. Wiceszef KE: „Głos polskiego społeczeństwa jest ważny”

  "Wiceszef KE Frans Timmermans sprawia wrażenie człowieka zdeterminowanego do obrony własnego stanowiska, w kwestiach dot. podstaw UE i praworządności prezentuje stanowisko niewzruszone"

 2. trzaskowskitwt18062018 18.06.2018

  Trzaskowski nadal się pogrąża. To nie koniec skandalicznych wypowiedzi

  Polityk Platformy Obywatelskiej w porannym programie Radia Zet zasugerował, że warunkiem dotacji z Unii Europejskiej jest to, kto rządzi Polską.

 3. jurgiel18062018 18.06.2018

  Zmiana w ministerstwie. Krzysztof Jurgiel rezygnuje ze stanowiska

  Minister Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa

 4. jaki18062018 18.06.2018

  Wpadka Jakiego w sieci. Jak wyglądały jego przeprosiny?

  Wiceszef MS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki zapowiedział, że w ramach przeprosin za udostępnione na jego profilu na Facebooku zdjęcie z pogrzebu polityka PO Sebastiana Karpiniuka wyśle "sprzęt dla dzieciaków" na stadion im. Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu.

 5. trzasko06062018 18.06.2018

  Trzaskowski naprawdę to powiedział! "Pieniądze z UE popłyną wówczas, gdy PiS przegra wybory"

  Kandydat opozycji odniósł się do sporu Polski z Komisją Europejską.

 6. pogotowie12062018 18.06.2018

  Śmierelny wypadek. Autobus wpadł do rowu

  W miejscowości Konstantynowo (Kujawsko-Pomorskie) trwa akcja ratunkowa po wypadku autobusu, w którym zginęły 2 osoby, a szesnaście jest rannych. Na miejsce zdarzenia przyleciały dwa śmigłowce LPR i dojeżdżają kolejne karetki pogotowia.

 7. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 8. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook