Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

PiS znów wysoko nad PO

09.06.2014

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, na PiS zagłosowałoby 30 proc. Polaków (wzrost o jeden punkt procentowy). Na PO zagłosowałoby zaś 26 proc. badanych (spadek o trzy punkty) - wynika z pierwszego powyborczego badania IBRiS Homo Homini przeprowadzonego w dniach 30–31 maja.

Oznacza to, że mimo minimalnej porażki w wyborach do Parlamentu Europejskiego, Prawo i Sprawiedliwość odzyskuje przewagę sprzed kampanii wyborczej.

– Pewnie część elektoratu stosuje podwójną miarę dla różnego typu wyborów - tłumaczy ten fenomen dr. Jacek Kloczkowski z krakowskiego Ośrodka Myśli Politycznej. - Zakładam, że część wyborców PO szuka dla niej alternatywy w kraju, ale lepiej ocenia kompetencje europejskie tej partii i jej kandydatów – ocenia.

Jeśli chodzi o kolejne miejsca, nie ma niespodzianek. Do Sejmu wprowadziłyby posłów jeszcze 3 partie. Poparcie dla SLD spadło o jeden punkt procentowy (z 12 do 11 proc.). Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego i PSL cieszy się, tak jak pryed wzborami odpowiednio 6 i 5 proc. poparciem.

5-proc. progu nie przekraczałyby - Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry (3 proc.) i Polska Razem Jarosława Gowina  (2 proc.). Nie zmieniły się też notowania Twojego Ruchu, na który także chce głosować 2 proc. badanych.

Jak uważa dr Kloczkowski porażka prawicowych konkurentów PiS w eurowyborach nie spowodowała automatycznego unicestwienia tych partii. 

– Kilkanaście dni, które minęły od wyborów, to za mało dla wyborców tych partii, by je przekreślić. Kluczowa będzie postawa i aktywność tych ugrupowań w najbliższych tygodniach. Inne partie nie zrobiły za wiele, by ten elektorat pozyskać – tłumaczy Kloczkowski.

Co ciekawe, wzrosła liczba chętnych wzięcia udziału w wyborach. Tuż przed eurowyborami taki zamiar deklarowało 45,5 proc. badanych, a teraz jest to już 51 proc. Badanie przeprowadzono telefonicznie na losowo-kwotowej grupie 1100 dorosłych Polaków.


Greg/"Rzeczpospolita" 
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook