Jedynie prawda jest ciekawa

PiS zdobył większość w Senacie

26.10.2015

Kandydaci PiS lub popierani przez tę partię zdobyli co najmniej 62 mandaty w Senacie. - informuje PAP. Kandydaci PO lub przez nią popierani zdobyli minimum 30 mandatów.

Jeden mandat przypadł Józefowi Zającowi z PSL, a jeden - Lidii Staroń, która jako kandydatka niezależna pokonała konkurentów z PiS i PO.

W poniedziałek pod wieczór znane były nazwiska 94 senatorów. Oznacza to, że wciąż nie wiadomo, komu przypadnie sześć mandatów.

Poniżej alfabetyczna lista senatorów wybranych w niedzielę:

W okręgu obejmującym Skierniewice oraz powiaty opoczyński, rawski, skierniewicki i tomaszowski w Łódzkiem wybory na senatora wygrał Rafał Ambrozik z PiS. Nowy senator był radnym sejmiku wojewódzkiego, współpracował też z europosłem Januszem Wojciechowskim (PiS), m.in. jako dyrektor jego biura w Rawie Mazowieckiej.

Czwartą kadencję z rzędu senatorem będzie Mieczysław Augustyn (PO), który wygrał wybory w północnej Wielkopolsce (powiaty chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, pilski, wągrowiecki i złotowski).

Startujący z listy PiS Adam Bielan został wybrany z okręgu radomskiego. Bielan to obecnie wiceprezes Polski Razem, były poseł (w latach 1997-2004) i europoseł (2004-14) oraz były wiceprzewodniczący PE (2007-09).

Po raz drugi senatorem zostanie popierany przez PiS kandydat niezależny Grzegorz Bierecki. Wygrał w okręgu obejmującym Białą Podlaską oraz powiaty bialski, radzyński i parczewski (Lubelskie). Bierecki to współtwórca spółdzielczych kas oszczędnościowo - kredytowych (SKOK) w Polsce. W latach 1992 – 2012 był prezesem Krajowej SKOK, a potem pełnił funkcję przewodniczącego jej rady nadzorczej. Od 2008 r. jest prezesem SKOK Holding S.A.R.L. w Luksemburgu. Od lipca 2013 r. pełni funkcję przewodniczącego Światowej Rady Związków Kredytowych, od 1996 r. przewodniczy Radzie Nadzorczej SKOK im. F. Stefczyka.

Trzecią kadencję z rzędu senatorem będzie Przemysław Błaszczyk (PiS). Wygrał wybory w okręgu obejmującym powiaty poddębicki, łęczycki, kutnowski i łowicki w Łódzkiem.

Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego Aleksander Bobko (PiS) został senatorem w okręgu obejmującym Rzeszów oraz powiaty rzeszowski i łańcucki.

Ponownie senatorem został Ryszard Bonisławski (PO), regionalista i przewodnik turystyczny po Łodzi i regionie. Wygrał wybory w okręgu obejmującym część Łodzi oraz powiaty łódzki wschodni i brzeziński.

Czwartą kadencję z rzędu w Senacie będzie zasiadał marszałek tej izby (od 2005 r.) Bogdan Borusewicz (PO), który wygrał wybory w Gdańsku i Sopocie. Borusewicz to m.in. organizator strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r.

Do Senatu wejdzie chirurg dziecięcy Margareta Budner (PiS). Wygrała wybory w okręgu obejmującym Konin oraz powiaty kolski, koniński i turecki.

Szef NSZZ RI "S" Jerzy Chróścikowski (PiS) został ponownie wybrany na senatora w okręgu obejmującym Zamość i powiaty zamojski, biłgorajski, hrubieszowski i tomaszowski (Lubelskie). Chróścikowski wszedł do Senatu po raz piąty - po raz pierwszy zasiadał w nim w kadencji 1997-2001, a potem od 2005 r.

Były senator PiS w kadencji 2007-11 Zbigniew Cichoń wygrał wybory do Senatu w okręgu obejmującym powiaty bocheński, brzeski, proszowicki i wielicki w Małopolsce. Startował z listy PiS jako kandydat bezpartyjny. Z zawodu jest adwokatem.

Drugą kadencję z rzędu w Senacie będzie zasiadał Leszek Czarnobaj (PO). Wygrał wybory w okręgu obejmującym powiaty kwidzyński, malborski, nowodworski i sztumski na Pomorzu.

Zasiadający w Senacie od 2007 r. Grzegorz Czelej (PiS) ponownie zdobył mandat w okręgu obejmującym powiaty kraśnicki, lubelski, janowski, świdnicki i łęczyński (Lubelskie). Jest absolwentem Wydziału Stomatologii Akademii Medycznej w Lublinie i doktorem nauk medycznych. Do 1998 r. pracował w szpitalu klinicznym w Lublinie. Od 1999 r. jest szefem Wydawnictwa "Czelej". W latach 2006–2007 był radnym miejskim w Lublinie.

B. poseł i b. radny sejmiku Jerzy Czerwiński (PiS) zostanie senatorem z okręgu obejmującego powiaty brzeski, kluczborski, namysłowski, nyski i prudnicki na Opolszczyźnie.

Po raz trzeci mandat do Senatu zdobyła Dorota Czudowska (PiS), która wygrała w Legnicy oraz powiatach głogowskim, legnickim, lubińskim i polkowickim. W izbie wyższej zasiadała w latach 1997-2001 i od 2011 r.

Wiesław Dobkowski (PiS) zostanie senatorem z okręgu obejmującego Piotrków Trybunalski i powiaty bełchatowski, piotrkowski i radomszczański w Łódzkiem. Będzie to jego trzecia kolejna kadencja. Senator jest absolwentem Politechniki Łódzkiej, pracował m.in. w Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie.

Jan Dobrzyński (PiS) wraca do Senatu, w którym zasiadał już w kadencji 2007-11. W niedzielę zdobył mandat na Podlasiu w okręgu obejmującym powiaty białostocki i sokólski oraz miasto Białystok. Dobrzyński był w przeszłości m.in. wojewodą podlaskim, a ostatnio radnym sejmiku wojewódzkiego.

Senator Robert Dowhan (PO) uzyskał reelekcję z okręgu obejmującego powiaty nowosolski, wschowski, żagański i żarski w Lubuskiem.

Obecny pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych i wiceminister pracy Jarosław Duda (PO) został ponownie wybrany na senatora z okręgu obejmującego powiaty wokół Wrocławia (górowski, milicki, oleśnicki, oławski, strzeliński, średzki, trzebnicki, wołowski i wrocławski). Duda senatorem jest od 2007 r., wcześniej przez trzy lata był posłem.

Dotychczasowy poseł PO Jerzy Fedorowicz został senatorem w okręgu obejmującym część Krakowa. W Sejmie zasiadał od 2005 r., wcześniej był radnym sejmiku małopolskiego i radnym miasta Krakowa. Jest aktorem i reżyserem.

Dotychczasowy wojewoda wielkopolski Piotr Florek (PO) został senatorem okręgu podpoznańskim.

Mandat w Senacie zdobył członek zarządu powiatu gnieźnieńskiego Robert Gaweł (PiS). Wygrał wybory w okręgu obejmującym powiaty gnieźnieński, słupecki, średzki, śremski i wrzesiński w Wielkopolsce.

Senatorem z okręgu obejmującego Jastrzębie-Zdrój i Żory oraz powiaty raciborski i wodzisławski na Śląsku został Adam Gawęda z PiS. W latach 2007-11 był posłem, ostatnio zasiadał w sejmiku wojewódzkim, w przeszłości przez trzy kadencje był radnym powiatu wodzisławskiego. Był prezesem klubu sportowego, koordynatorem Biura Strategii Kompanii Węglowej, członkiem Polskiego Komitetu Światowej Rady Energetycznej. Jest inżynierem górnictwa i geologii.

Mieczysław Golba (PiS) zwyciężył w wyborach do Senatu w okręgu obejmującego powiaty: bieszczadzki, jarosławski, leski, lubaczowski, przemyski, przeworski, sanocki i Przemyśl na Podkarpaciu. Nowy senator jest przedsiębiorcą i działaczem piłkarskim; był posłem od 2005 r. W 2011 r. przeszedł z PiS do Solidarnej Polski.

Czwartą kadencję w Senacie będzie zasiadał Stanisław Gogacz (PiS), wybrany w okręgu obejmującym powiaty lubartowski, łukowski, opolski, puławski i rycki (Lubelskie). Jest prawnikiem, absolwentem KUL. Zasiadał w Senacie w latach 1997-2001 i od 2007 r. W latach 2002–2006 był radnym sejmiku wojewódzkiego, pełnił funkcję wicemarszałka województwa. Był przewodniczącym Ruchu Odbudowy Polski.

Nowym senatorem będzie Arkadiusz Grabowski (PiS), ekonomista i dotychczasowy radny wojewódzki tej partii. Pracował w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i SKOK "Jowisz". Wybory wygrał w okręgu obejmującym Dąbrowę Górniczą i powiaty będziński i zawierciański na Śląsku.

Dyrektor jednego ze szczecińskich szpitali i radny prof. Tomasz Grodzki (PO) został senatorem z okręgu obejmującego Szczecin i powiat policki. W kampanii wyborczej Grodzki deklarował, że chciałby zająć się w Senacie ochroną zdrowia. Zapowiadał, że będzie dążył do dostosowania służby zdrowia do standardów unijnych.

Maciej Grubski (PO) wygrał wybory do Senatu w okręgu obejmującym część Łodzi. Będzie to jego trzecia kadencja w roli senatora.

Kandydat PiS Jan Hamerski zdobył mandat senatora w okręgu obejmującym powiaty nowotarski, limanowski i tatrzański w Małopolsce. Do tej pory był radnym woj. małopolskiego, wcześniej burmistrzem Szczawnicy, starostą nowotarskim i prezesem zarządu głównego Związku Podhalan.

Jan Maria Jackowski (PiS) ponownie został senatorem z okręgu obejmującego powiaty ciechanowski, mławski, płoński, przasnyski i żuromiński na Mazowszu. To jego druga kadencja z rzędu w Senacie, wcześniej Jackowski był też posłem (1997-2001) i warszawskim radnym.

Andrzej Kamiński (PiS) został wybrany na senatora w okręgu obejmującym Bielsko-Białą oraz powiaty bielski i pszczyński. Nowy senator przez wiele lat pracował jako nauczyciel. Jest prezesem Akcji Katolickiej w diecezji bielsko-żywieckiej. Od 2006 r. zasiada w sejmiku śląskim. Wcześniej przez dwie kadencje był rannym powiatu bielskiego.

Wicemarszałek Senatu poprzedniej kadencji i szef sztabu wyborczego PiS Stanisław Karczewski został ponownie wybrany na senatora w okręgu obejmującym powiaty białobrzeski, grójecki, kozienicki i przysuski na Mazowszu. Będzie to jego czwarta kadencja z rzędu.

Dotychczasowy senator PO Wiesław Kilian został ponownie wybrany w okręgu obejmującym powiaty wałbrzyski i świdnicki na Dolnym Śląsku. Kilian w 2005 r. z list PiS uzyskał mandat poselski, bezskutecznie ubiegał się o reelekcję dwa lata później. W 2010 r. objął mandat poselski po posłance PiS Aleksandrze Natalii-Świat, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Został wykluczony z partii po tym jak poparł w 2010 r. kandydata PO w wyborach na prezydenta Wrocławia.

Zasiadający w Senacie od 2011 r. Kazimierz Kleina (PO) ponownie zdobył mandat w okręgu obejmującym Słupsk i powiaty lęborski, słupski i wejherowski (Pomorskie).

Senatorem z południowej części Krakowa został Bogdan Klich (PO), były szef MON (2007-2011), europoseł (2004-07) i senator od 2011 r.

Przedsiębiorca Andrzej Kobiak (PO) ponownie został wybrany na senatora w okręgu obejmującym Bydgoszcz oraz powiaty bydgoski, świecki i tucholski.

Etnograf Maria Zofia Koc z PiS zdobyła mandat senatora na Mazowszu w okręgu obejmującym powiaty garwoliński, miński i węgrowski.

Czwarty raz rzędu na senatora został wybrany Stanisław Kogut z PiS. Zdobył mandat w okręgu obejmującym Nowy Sącz oraz powiaty gorlicki i nowosądecki.

Radny sejmiku woj. lubuskiego Władysław Komarnicki (PO) wygrał wybory w okręgu obejmującego powiaty: gorzowski, międzyrzecki, strzelecko-drezdenecki, słubicki, sulęciński i miasto Gorzów Wielkopolski.

Drugą kadencję z rzędu senatorem będzie Tadeusz Kopeć, który startował z listy PiS w okręgu obejmującym powiaty cieszyński i żywiecki (Śląskie). Cztery lata temu Kopeć reprezentował PO.

Senatorem z okręgu obejmującego Mazury (powiaty ełcki, giżycki, gołdapski, kętrzyński, mrągowski, olecki, piski i węgorzewski) została Małgorzata Kopiczko (PiS). Dotychczas była dyrektorką szkoły podstawowej w Ełku, od 1998 r. jest radną powiatową w tym mieście, a od 2010 r. nieetatowym członkiem zarządu tego powiatu.

Po raz czwarty z rzędu mandat senatora zdobył Waldemar Kraska z PiS, który wygrał w okręgu obejmującym Siedlce oraz powiaty łosicki, siedlecki i sokołowski na Mazowszu.

Dotychczasowy senator Jan Filip Libicki (PO) ponownie zdobył mandat w okręgu obejmującym zachodnią część Wielkopolski (powiaty grodziski, międzychodzki, nowotomyski, obornicki, szamotulski i wolsztyński).

Powiatowy radny PiS i wiceprezydent Pabianic (Łódzkie) Maciej Łuczak wygrał wybory do Senatu w okręgu obejmującym powiaty łaski, pabianicki i zgierski.

Rolnik Józef Łyczak (PiS) wygrał wybory do Senatu w okręgu obejmującym Włocławek oraz powiaty aleksandrowski, lipnowski, radziejowski i włocławski (woj. kujawsko-pomorskie). Łyczak był senatorem w latach 2005-07, ostatnio był radnym powiatu aleksandrowskiego.

Nowy senatorem z okręgu obejmującego powiaty częstochowski, kłobucki, lubliniecki i myszkowski (Śląskie) będzie Ryszard Majer (PiS). To doktor nauk społecznych, nauczyciel akademicki i dotychczasowy radny śląskiego sejmiku, od 1999 r. szef Oddziału Zamiejscowego Wydziału Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, w przeszłości także dyrektor Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego w Katowicach.

Drugi raz senatorem będzie Robert Mamątow z PiS zdobył mandat w okręgu ostrołęckim na Mazowszu (powiaty: makowski, ostrołęcki, ostrowski, pułtuski, wyszkowski oraz miasto Ostrołęka).

Marek Martynowski (PiS) został ponownie senatorem w okręgu obejmującym Płock i powiaty gostyniński, płocki, sierpecki, sochaczewski i żyrardowski na Mazowszu. Zwycięzca wyborów to ekonomista, b. pracownik Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w 2007 r. wicewojewoda mazowiecki oraz b. radny do sejmiku tego województwa (2010-11).

Nauczyciel Łukasz Mikołajczyk (PiS) zwyciężył w wyborach do Senatu w okręgu obejmującym południową Wielkopolskę (powiaty kępiński, krotoszyński, ostrowski i ostrzeszowski).

Andrzej Mioduszewski z PiS wygrał wybory do Senatu w okręgu obejmującym Grudziądz oraz powiaty brodnicki, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, rypiński i wąbrzeski (woj. kujawsko-pomorskie). Nowy senator prowadzi własną działalność gospodarczą, do tej pory był radnym w Grudziądzu.

W Katowicach mandat zdobył nauczyciel akademicki Andrzej Misiołek (PO). Będzie to jego trzecia z rzędu kadencja w Senacie.

Jeleniogórski radny PiS Krzysztof Mróz został senatorem w okręgu obejmującym Jelenią Górę oraz powiaty jaworski, jeleniogórski, kamiennogórski i złotoryjski.

Były przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski zostanie senatorem z okręgu obejmującego powiaty wokół Szczecina (goleniowski, gryficki, gryfiński, kamieński, łobeski, myśliborski, pyrzycki i stargardzki oraz Świnoujście). Był kandydatem popieranym przez PO.

Były wiceprezydent Wrocławia i senator niezależny poprzedniej kadencji Jarosław Obremski został ponownie wybrany z okręgu obejmującego północną część miasta. Startował jako kandydat niezależny, ale popierany przez PiS.

Lekarka rodzinna Bogusława Orzechowska (PiS) została senatorem w okręgu obejmującym powiaty działdowski, iławski, nowomiejski i ostródzki w woj. warmińsko-mazurskim. W poprzedniej kadencji samorządu była radną powiatową PiS w Ostródzie.

Senator PiS poprzedniej kadencji Andrzej Pająk został ponownie wybrany na senatora z zachodniej Małopolski (powiaty chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, wadowicki i suski). Pająk przez kilka miesięcy w 2011 r. był posłem jako bezpartyjny z listy PO, zaś w latach 1999-2011 był czterokrotnie wybierany starostą suskim.

Trzeci raz z rzędu mandat senatora zdobył Bohdan Paszkowski (PiS). Zwyciężył na Podlasiu, w okręgu obejmującym Łomżę i Suwałki oraz powiaty augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski i zambrowski.

Dotychczasowy radny miejski w Kędzierzynie-Koźlu Grzegorz Peczkis (PiS) zostanie senatorem z okręgu obejmującego powiaty głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, oleski i strzelecki na Opolszczyźnie.

Startujący z listy PiS prawnik Marek Pęk zdobył mandat senatora w Małopolsce, w okręgu obejmującym powiaty krakowski, miechowski i olkuski. Powtórzył tym samym sukces swojego ojca Bogdana Pęka sprzed czterech lat, ale zdobył niemal 36 tys. głosów więcej niż on (łącznie prawie 86 tys.).

Szef klubu PiS w radzie miasta Rybnika, Wojciech Piecha, brat popularnego w regionie polityka PiS, b. wiceministra zdrowia w latach 2005-2007 Bolesława Piechy, został senatorem w okręgu obejmującym Rybnik oraz powiaty mikołowski i rybnicki na Śląsku.

Leszek Piechota (PO) zostanie ponownie senatorem w okręgu obejmującym Chorzów, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice na Śląsku. Będzie to jego trzecia kadencja w Senacie. Piechota jest absolwentem Politechniki Śląskiej, przez lata pracował w górnictwie, był również radnym Katowic, a w latach 2008-10 wiceprezydentem tego miasta.

Na senatora z południowo-zachodniej Wielkopolski został ponownie wybrany Marian Poślednik (PO). W Senacie zasiada od czterech lat. Jego okręg obejmuje Leszno oraz powiaty gostyński, kościański, leszczyński i rawicki.

Działacz NSZZ Solidarność i były sosnowiecki radny Michał Potoczny (PiS) został wybrany na senatora z okręgu obejmującego Jaworzno i Sosnowiec (woj. śląskie).

W okręgu obejmującym Gliwice oraz powiaty gliwicki i tarnogórski senatorem został bezpartyjny kandydat z listy PiS prof. Krystian Probierz. Jest nauczycielem akademickim, specjalistą geologii górniczej. Był m.in. dziekanem i prodziekanem Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, jest kierownikiem Zakładu Geologii i Geofizyki Złóż Węgla tej uczelni.

Ponownie do Senatu został wybrany Zdzisław Pupa (PiS), który wygrał wybory na Podkarpaciu, w okręgu obejmującym powiaty dębicki, kolbuszowski, mielecki, ropczycko-sędziszowski i strzyżowski. Pupa zasiada w Senacie od 2013 r., kiedy to został wybrany w wyborach uzupełniających.

Lekarz i działacz samorządu zawodowego Konstanty Radziwiłł, kandydujący z listy PiS, zwyciężył w okręgu obejmującym powiaty na południe i wschód od Warszawy (powiaty grodziski, otwocki, piaseczyński i pruszkowski).

Mandat senatora w okręgu obejmującym powiaty hajnowski, bielski, siemiatycki i wysokomazowiecki na Podlasiu zdobył Tadeusz Romańczuk z PiS, do tej pory prezes spółdzielni mleczarskiej w Bielsku Podlaskim.

Trzeci raz wybory do Senatu wygrała Jadwiga Rotnicka (PO), która zdobyła mandat w Poznaniu.

Po raz trzeci z rzędu senatorem został wybrany Jan Rulewski (PO). Zwyciężył w okręgu obejmującym powiaty inowrocławski, mogileński, nakielski, sępoleński i żniński w woj. kujawsko-pomorskim. W przeszłości był Rulewski szefem bydgoskiej Solidarności, w latach 1991-2001 był posłem, od 2007 r. jest senatorem.

W okręgu obejmującym północne i wschodnie powiaty województwa świętokrzyskiego zwyciężył Jarosław Rusiecki (PiS) - były poseł PiS trzech kadencji (2005-14), od roku senator tej partii wybrany w wyborach uzupełniających. Mieszka w Ostrowcu Świętokrzyskim, był m.in. rzecznikiem prasowym prezydenta miasta, doradcą zawodowym w urzędzie pracy, wykładowcą tamtejszej szkole wyższej i wicedyrektorem miejskiej biblioteki. W latach 1998-2005 był radnym miejskim i powiatowym.

Były zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego Sławomir Rybicki (PO) zdobył mandat do Senatu w okręgu obejmującym Gdynię i powiat pucki (Pomorskie).

Po raz czwarty z rzędu mandat senatora uzyskał Czesław Ryszka (PiS) - polityk, dziennikarz, pisarz, były redaktor "Gościa Niedzielnego" oraz wychodzącego w Katowicach "Katolika", a od 1993 - redaktor tygodnika "Niedziela" wydawanego w Częstochowie.

Po raz czwarty mandat senatorski zdobyła prawniczka Janina Sagatowska z PiS. W Senacie zasiadała w latach 2001-07 i od 2011 r. Wygrała wybory w okręgu obejmującym Tarnobrzeg oraz powiaty leżajski, niżański, stalowowolski i tarnobrzeski (Podkarpackie).

Senatorem w okręgu wyborczym obejmującym powiaty: wieruszowski, sieradzki, zduńskowolski, wieluński i pajęczański w Łódzkiem został ponownie popierany przez PiS Michał Seweryński. Mandat senatora będzie sprawował drugi raz z rzędu. W przeszłości był ministrem edukacji narodowej oraz nauki i szkolnictwa wyższego w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Ponownie senatorem został Krzysztof Słoń z PiS, który wygrał w okręgu obejmującym Kielce i powiat kielecki. W latach 1998-2010 zasiadał w kieleckiej radzie miasta, od 2006 r. był jej przewodniczącym. W 2010 r. został radnym sejmiku wojewódzkiego. Pracował też w jednym z kieleckich Domów Pomocy Społecznej i kierował świętokrzyskim oddziałem PFRON.

Dotychczasowy poseł i wiceminister infrastruktury i rozwoju Waldemar Sługocki (PO) wygrał wybory do Senatu w okręgu obejmującym powiaty: krośnieński, świebodziński, zielonogórski i miasto Zielona Góra w Lubuskiem.

Prof. Andrzej Stanisławek został senatorem z Lublina. Należy do Polski Razem, był popierany przez PiS. Jest lekarzem, ordynatorem Oddziału Chirurgii Onkologicznej Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, . prodziekanem Wydziału Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie oraz szefem katedry onkologii i środowiskowej opieki zdrowotnej na tej uczelni.

Startująca z własnego komitetu wyborczego Lidia Staroń (była posłanka PO dwóch kadencji, która latem odeszła z partii) została senatorem z okręgu obejmującego Olsztyn i powiaty olsztyński, szczycieński i nidzicki (woj. warmińsko-mazurskie).

Na trzecią z rzędu kadencję w Senacie została wybrana Grażyna Sztark (PO), która startowała w Zachodniopomorskiem, w okręgu obejmującym powiaty białogardzki, choszczeński, drawski, kołobrzeski, świdwiński i wałecki.

Radny powiatu kłodzkiego Aleksander Szwed (PiS) zdobył mandat senatorski w okręgu obejmującym powiaty: kłodzki, dzierżoniowski i ząbkowicki na Dolnym Śląsku.

Antoni Szymański (PiS) został senatorem w okręgu obejmującym powiaty gdański, starogardzki i tczewski (Pomorskie). Nowy senator jest kuratorem sądowym, działaczem katolickim, b. posłem AWS i senatorem PiS (2005-07).

Lekarz i były senator PiS (2005-07) Rafał Ślusarz wygrał wybory do Senatu w okręgu obejmującym dolnośląskie powiaty bolesławiecki, lubański, lwówecki i zgorzelecki.

W okręgu obejmującym Toruń i powiaty toruński i chełmiński senatorem został Przemysław Termiński, który nie należy do partii, ale startował z poparciem PO. Z zawodu jest prawnikiem, prezesem żużlowego Klubu Sportowego Toruń SA i prezesem firmy ubezpieczeniowej FST-Management.

B. rektor Politechniki Opolskiej i dotychczasowy senator PO prof. Piotr Wach ponownie zasiądzie w ławach Senatu (będzie to jego czwarta kadencja). Od lutego 2015 r. kieruje strukturami PO w Opolu, w latach 2002-2005 był radnym sejmiku wojewódzkiego.

W okręgu obejmującym Częstochowę w wyborach do Senatu zwyciężył Artur Warzocha (PiS) - nauczyciel akademicki, były dziennikarz, w przeszłości działacz Akcji Wyborczej Solidarność, wicewojewoda śląski oraz radny wojewódzki i miejski.

Jerzy Wcisła (PO) został senatorem w okręgu obejmującym miasto Elbląg oraz powiaty: bartoszycki, braniewski, elbląski i lidzbarski. Nowy senator jest dyrektorem delegatury warmińsko-mazurskiego urzędu marszałkowskiego i wiceprzewodniczącym rady miejskiej w Elblągu. Działał na rzecz rewitalizacji Pętli Żuławskiej i promocji turystycznej tej drogi wodnej.

Czwartą kadencję z rzędu w Senacie będzie zasiadał Kazimierz Wiatr - naukowiec, profesor AGH w Krakowie, a także harcmistrz i były przewodniczący ZHR. Wiatr jest bezpartyjny, ale został zgłoszony przez PiS i dotychczas był członkiem klubu parlamentarnego tej partii.

W okręgu obejmującym południowo-zachodnie powiaty województwa świętokrzyskiego mandat senatora uzyskał Jacek Włosowicz, działacz Solidarnej Polski, która startowała do parlamentu razem z PiS. Włosowicz to były europoseł (2009-14) i senator PiS (2005-07) oraz były radny Kielc.

Mandat senatora zdobył Andrzej Wojtyła, który wygrał w Wielkopolsce, w okręgu obejmującym Kalisz oraz powiaty jarociński, kaliski i pleszewski. Jest lekarzem, członkiem partii Polska Razem Zjednoczona Prawica, startował z listy PiS.

Alicja Zając (PiS) ponownie została senatorem w okręgu obejmującym Krosno i powiaty brzozowski, jasielski i krośnieński na Podkarpaciu. Senator jest wdową po pośle i senatorze Stanisławie Zającu, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Mandat senatorski pełni od 2010 r. Od wielu lat działa w PCK.

W okręgu obejmującym Chełm i powiaty chełmski, krasnostawski i włodawski senatorem został rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie Józef Zając, startujący z komitetu PSL. Jest matematykiem, specjalistą w zakresie zastosowań analizy zespolonej i ekonomii matematycznej.

Barbara Zdrojewska (PO) zdobyła mandat senatora w okręgu obejmującym południowy Wrocław. Do tej pory była przewodniczącą dolnośląskiego sejmiku wojewódzkiego. Prywatnie jest żoną b. ministra kultury, europosła PO Bogdana Zdrojewskiego.

Dotychczasowy senator PO Piotr Zientarski ponownie zdobył mandat z okręgu obejmującego Koszalin i powiaty koszaliński, sławieński i szczecinecki. Będzie to jego czwarta kadencja w Senacie.

Historyk Jan Żaryn z PiS wygrał wybory na senatora w okręgu obejmującym czety powiaty na północ i zachód od Warszawy (legionowski, nowodworski, warszawski zachodni i wołomiński).

ansa/PAP

[fot. ansa]

Warto poczytać

 1. 1270kempa 14.12.2017

  Policja zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o podpalenie biura Kempy

  Dolnośląscy policjanci zatrzymali 40-letniego mężczyznę, który jest podejrzewany o podpalenie biura poselskiego szefowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beaty Kempy w Sycowie. Do podłożenia ognia doszło w nocy z poniedziałku na wtorek.

 2. 1270amwp 14.12.2017

  Antoni Macierewicz odpowiada Putinowi: Zamiast drwić i oskarżać Polskę, niech pozwoli na wyjaśnienie tragedii smoleńskiej

  Najwyższy czas, żeby władze rosyjskie spojrzały prawdzie w oczy i oddały Polsce bezprawnie przetrzymywany wrak Tu-154M, czarne skrzynki i inne fundamentalne dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej - powiedział w czwartek szef MON Antoni Macierewicz.

 3. 1270matteusz 14.12.2017

  Morawiecki: uruchomienie art. 7 traktatu UE wobec Polski byłoby niesprawiedliwe

  Ewentualne uruchomienie art. 7 traktatu unijnego wobec Polski byłoby niesprawiedliwe - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji w Brukseli. Według niego Europa powinna być Europą suwerennych państw, które mają prawo do reformy sądownictwa.

 4. Caracal352sow-af-mil 14.12.2017

  PiS ostro o poprzedniej władzy: zamierzali kupić śmigłowce stare, drogie i awaryjne

  Nasi poprzednicy zamierzali kupić śmigłowce stare, drogie, całkowicie importowane i - jak się okazuje - awaryjne - powiedział w czwartek w Sejmie poseł PiS Artur Soboń. Posłowie PiS odnieśli się do doniesień medialnych dotyczących francuskich śmigłowców caracal

 5. Strzelecka14122017 14.12.2017

  IPN przeszuka katownię NKWD. Mogą znajdować się tam szczątki pomordowanych Polaków

  IPN, który przejął siedzibę dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie, podejmie na jej terenie poszukiwania szczątków ofiar zbrodni komunistycznych. To teren budynku przy ul. Strzeleckiej 8, w którego piwnicach mordowano żołnierzy podziemia niepodległościowego

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook