Jedynie prawda jest ciekawa


PiS zapowiada zmiany na Podkarpaciu

28.05.2013

Nowy marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wraz z lokalnymi politykami PiS, zapowiada dalsze zmiany w prezydium sejmiku woj. Podkarpackiego. Wszystko to nie podoba się liderowi PSL na Podkarpaciu Janowi Buremu, który zarzuca „polityczną korupcję” politykom.

W poniedziałek sejmik woj. podkarpackiego odwołał Mirosława Karapytę z funkcji marszałka województwa. Nowym marszałkiem został senator PiS Władysław Ortyl. Poparło go 17 radnych. Kandydat rządzącej dotąd w sejmiku koalicji PO-PSL-SLD - Mariusz Kawa - dostał 15 głosów. Za kandydaturą Ortyla głosowało, oprócz radnych klubów opozycyjnych: PiS i Prawicy Rzeczypospolitej, także dwóch dotychczasowych radnych koalicji: Lucjan Kuźniar (do poniedziałku radny PSL) i Jan Burek (do poniedziałku radny klubu PO). Obaj zostali wicemarszałkami województwa w nowym zarządzie.

Bury odnosząc się do zachowania Kuźniara mówił w TVN24, że nie wyzbył się on pazerności. Podkreślił, że był on członkiem zarządu województwa przez 2,5 roku w koalicji, która funkcjonował. "Ale czasem, ktoś ma problem z tytułem, czy nazywa się go członkiem zarządu czy wicemarszałkiem. Wybrał jednak awans na funkcję wicemarszałka, w ramach (...) korupcji politycznej" – podkreślił Bury.

"Zdrada jest słodka, zdrajcy niekoniecznie. Ci, co dopuszczają się takich czynów, to są (…) polityczne prostytutki, ale ci, którzy takich ludzi korumpują, dopuszczają się korupcji politycznej. Bo jeśli za funkcje wicemarszałków jeden i drugi pan się sprzedał i zmienił swoje zdanie, zmienił swoje poglądy, oszukał, zdradził kolegów, to tak się to nazywa" - oświadczył Bury, który jest szefem PSL na Podkarpaciu.

We wtorek przewodniczący klubu radnych PiS w sejmiku Wojciech Buczak zapowiedział na konferencji prasowej w Rzeszowie, nowy zarząd województwa to nie koniec zmian w samorządzie województwa.

"Zamierzamy dokonać kolejnych zmian - tym razem w prezydium sejmiku. Zmiany te mają na celu ucywilizowanie prac naszego lokalnego parlamentu, żeby nie było tak, jak teraz, że w prezydium sejmiku jest dominacja (wszyscy członkowie pochodzą z koalicji PO-PSL-SLD), że nie są dopuszczeni radni innych klubów. Tak samo będzie w komisjach merytorycznych" – podkreślił.

Buczak nie chciał mówić o personaliach; zaznaczył tylko, że przewodniczącym sejmiku powinien być kandydat największego klubu w sejmiku czyli PiS. Zmiany w prezydium nastąpić mają na kolejnej sesji sejmiku planowanej za miesiąc.

Przewodniczący klubu radnych PiS podkreślił również, że będzie dążył do tego, aby w prezydium sejmiku byli reprezentanci największych klubów. "To, czy tak się stanie, zależy od tego, czy inne klubu będą zgłaszać swoich kandydatów. (Sądząc) po postawie niektórych liderów, jak posła Jana Burego, nie wiem jak zareagują na tę propozycję. My oferujemy współpracę" - zadeklarował.

Na konferencji obecny był także Władysław Ortyl, który spotkał się we wtorek z dotychczasowym zarządem województwa. "Na tym spotkaniu przekazane zostały mi najważniejsze i najpilniejsze sprawy, które wymagają decyzji zarządu i które związane są z pracą urzędu" – poinformował. Marszałek powiedział, że pierwsze oficjalne posiedzenie zarządu woj. w nowym składzie odbędzie się w środę. Omawiane na nim będą m.in. kwestie dotyczące podziału środków na renowację zabytków i nagród dla ludzi kultury. "W środę będziemy też rozmawiać na temat podziału kompetencji pomiędzy poszczególnych członków zarządów woj. podkarpackiego" – podkreślił Ortyl.

Odnosząc się do słów Burego, Ortyl powiedział, że najlepszym komentarzem do nich jest zachowanie polityka PSL w trakcie poniedziałkowej sesji sejmiku.

Bury podczas głosowania nad wyborem nowego marszałka, podszedł do Kuźniara i pochylał się nad nim, kiedy wypełniał on kartę do głosowania. Po głosowaniu obaj nie chcieli komentować tej sytuacji.

"Zachowanie to nie licuje z godnością parlamentarzysty. Uważam, że jest to nadużycie, które będzie w szkolnych podręcznikach powtarzane przez lata, jak nie należy postępować, jak nie należy szkodzić demokracji i jak nie powinien zachowywać się parlamentarzysta. To wyjątkowa buta, żeby po wczorajszych wydarzeniach, jeszcze dziś w takich słowach się wypowiadać" - dodał marszałek województwa.

Zarząd województwa podkarpackiego tworzą oprócz marszałka Ortyla oraz wicemarszałków Kuźniara i Burka także dwaj członkowie zarządu: Tadeusz Pióro (PiS) i Bogdan Romaniuk (Prawica Rzeczypospolitej).

Obecnie w sejmiku największym klubem jest PiS, który liczy 12 radnych; klub PO ma sześciu, PSL pięciu radnych, SLD czterech, a Prawica Rzeczypospolitej - trzech. Karapyta, który zrezygnował z członkostwa w PSL, jest radnym niezależnym. Natomiast dwaj nowi wicemarszałkowie, po tym jak w poniedziałek zostali wyrzuceni z dotychczasowych klubów, nie zdecydowali jeszcze czy wstąpią do klubu PiS.

Kierownictwo PiS zastanawia się kogo wystawić w wyborach uzupełniających do Senatu, które muszą się odbyć po tym jak Władysław Ortyl, który jest senatorem został wybrany na stanowisko marszałka województwa.

Wśród potencjalnych kandydatów wymieniany jest b. marszałek Sejmu przewodniczący Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek. Jego formacja obecnie współpracuje z PiS.

Jurek pytany czy wystartuje w wyborach uzupełniających, odpowiedział: "To są czyste spekulacje. Czysto dziennikarski pomysł. Nasza umowa z PiS w województwie podkarpackim nie zakłada, że Prawica Rzeczypospolitej wystawia kandydata do Senatu. Umowa zakłada, że kandydaci Prawicy Rzeczypospolitej wystartują w kilku okręgach, gdzie PiS nie zdobyła mandatów do Senatu, a więc nie na Podkarpaciu".

PAP, lz

PAP/Darek Delmanowicz


Warto poczytać

 1. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 2. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 3. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 4. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 5. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 6. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 7. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 8. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook