Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

PiS zapowiada poprawki do budżetu

24.01.2012

PiS chce zgłosić dużą liczbę poprawek podczas drugiego czytania projektu budżetu na 2012 rok. Mają one dotyczyć głównie sfery polityki społecznej, m.in. zwiększenia subwencji oświatowej dla samorządów.

Drugie czytanie projektu ustawy budżetowej zaplanowane jest w Sejmie na środę. Głosowanie ma odbyć się w piątek, już na kolejnym posiedzeniu.

"Jest ich (propozycji poprawek do budżetu -PAP) duża ilość i są zarówno ogólne odnoszące się do całości, jak i szczegółowe odnoszące się do poszczególnych inwestycji i sytuacji w poszczególnych województwach" - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Wiceprezes PiS Beata Szydło oceniła, że istotniejsze są poprawki ogólne, które klub PiS zgłaszał na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych, a zostały odrzucone.

Poprawki, które będą proponowane przez PiS - jak powiedziała Szydło - dotyczą m.in. zwiększenia subwencji oświatowej dla samorządów, zwiększenia środków na pomoc kombatantom, osobom bezrobotnym i przeznaczenia środków na tworzenie gabinetów medycznych w szkołach.

"To są poprawki, które w żaden sposób nie doprowadzają do destabilizacji budżetu, ale poprawiają to, co proponuje minister finansów Jacek Rostowski" - uważa posłanka PiS. "Nie może być tak, że budżet na 2012 rok poza tym, że zakłada znaczny wzrost wydatków na obsługę długu czy na KRRiT, zabiera środki z wrażliwych obszarów, jak pomoc społeczna i uszczupla środki inwestycyjne" - dodała Szydło.

Projekt tegorocznego budżetu pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Podczas jej prac poparcia nie uzyskała poprawka PiS, która miała przeznaczyć 466,1 mln zł na rezerwę celową związaną z budową drogi S7 w okolicach Jędrzejowa w woj. świętokrzyskim. Pieniądze te miałyby pochodzić ze zmniejszenia funduszy na współfinansowanie projektów realizowanych ze środków unijnych.

Projekt dopuszcza deficyt w wysokości 35 mld zł, a deficyt budżetu środków europejskich w wysokości 4,5 mld zł. Wydatki budżetu państwa mają wynieść nie więcej niż 328,7 mld zł, a dochody 293,7 mld zł. Dochody podatkowe mają być wyższe o 7 proc. niż zaplanowano na 2011 r. i wyniosą 264,8 mld zł.

Projekt przewiduje zamrożenie płac w państwowej sferze budżetowej i waloryzację od marca 2012 r. świadczeń emerytalno-rentowych o 4,8 proc. We wrześniu 2012 r. podwyżkę w wysokości 3,8 proc. dostaną nauczyciele. Rząd założył, przyjmując projekt, że w przyszłym roku wzrost gospodarczy wyniesie 2,5 proc., inflacja 2,8 proc., a bezrobocie na koniec 2012 r. sięgnie 12,3 proc.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. dudapapgrygiel 28.05.2017

  Prezydent na pielgrzymce mężczyzn w Piekarach Śl.

  Powołaniem i zadaniem chrześcijan jest czynienie dobra wszędzie tam, gdzie brakuje sprawiedliwości i miłości społecznej - mówił abp Wiktor Skworc do uczestników dorocznej pielgrzymki mężczyzn. W uroczystości uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda.

 2. pispapdelmanowicz 28.05.2017

  Wyjazdowe posiedzenie klubu PiS

  "Podkarpacie potrzebuje przyśpieszenia" - posłowie PiS na wyjazdowym posiedzeniu klubu w Strachocinie. W przyjętym stanowisku podkreślili m.in. konieczność budowy nowych przejść granicznych ze Słowacją i Ukrainą.

 3. macierewiczzolnierzepapSI 28.05.2017

  Weterani świętują w Giżycku

  Kilkuset żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych - uczestników misji zagranicznych - wzięło udział w centralnych obchodach Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, które odbyły się w niedzielę w Giżycku. Do wieczora trwa tam jeszcze piknik weterana.

 4. mid-17526086 28.05.2017

  Łapiński: prezydent USA odwiedzi Polskę

  Krzysztof Łapiński powiedział, że prezydent Duda podczas szczytu NATO w Brukseli spotkał się z Trumpem i było to „dłuższe spotkanie”.

 5. MKaminski2852017 28.05.2017

  SN zbada pytanie ws. prezydenckich ułaskawień

  Sędziowie SN zbada pytanie prawne dotyczące ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego i innych b. członków szefostwa CBA.

 6. Krzysztof-Lozinski-gfdgdfgfdgdfs 27.05.2017

  Łoziński nowym szefem KOD

  "Dziękuję Mateuszowi za pracę, którą wykonał" - powiedział Łoziński.

 7. Antoni-Macierewicz-gfsdgfdg 27.05.2017

  Macierewicz spotkał się z weteranami

  Szef MON odwiedził uczestników zawodów strzeleckich dla weteranów i poszkodowanych na misjach, które odbyły się na strzelnicy k. Orzysza.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook