Jedynie prawda jest ciekawa

PiS zapowiada poprawki do budżetu

24.01.2012

PiS chce zgłosić dużą liczbę poprawek podczas drugiego czytania projektu budżetu na 2012 rok. Mają one dotyczyć głównie sfery polityki społecznej, m.in. zwiększenia subwencji oświatowej dla samorządów.

Drugie czytanie projektu ustawy budżetowej zaplanowane jest w Sejmie na środę. Głosowanie ma odbyć się w piątek, już na kolejnym posiedzeniu.

"Jest ich (propozycji poprawek do budżetu -PAP) duża ilość i są zarówno ogólne odnoszące się do całości, jak i szczegółowe odnoszące się do poszczególnych inwestycji i sytuacji w poszczególnych województwach" - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Wiceprezes PiS Beata Szydło oceniła, że istotniejsze są poprawki ogólne, które klub PiS zgłaszał na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych, a zostały odrzucone.

Poprawki, które będą proponowane przez PiS - jak powiedziała Szydło - dotyczą m.in. zwiększenia subwencji oświatowej dla samorządów, zwiększenia środków na pomoc kombatantom, osobom bezrobotnym i przeznaczenia środków na tworzenie gabinetów medycznych w szkołach.

"To są poprawki, które w żaden sposób nie doprowadzają do destabilizacji budżetu, ale poprawiają to, co proponuje minister finansów Jacek Rostowski" - uważa posłanka PiS. "Nie może być tak, że budżet na 2012 rok poza tym, że zakłada znaczny wzrost wydatków na obsługę długu czy na KRRiT, zabiera środki z wrażliwych obszarów, jak pomoc społeczna i uszczupla środki inwestycyjne" - dodała Szydło.

Projekt tegorocznego budżetu pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Podczas jej prac poparcia nie uzyskała poprawka PiS, która miała przeznaczyć 466,1 mln zł na rezerwę celową związaną z budową drogi S7 w okolicach Jędrzejowa w woj. świętokrzyskim. Pieniądze te miałyby pochodzić ze zmniejszenia funduszy na współfinansowanie projektów realizowanych ze środków unijnych.

Projekt dopuszcza deficyt w wysokości 35 mld zł, a deficyt budżetu środków europejskich w wysokości 4,5 mld zł. Wydatki budżetu państwa mają wynieść nie więcej niż 328,7 mld zł, a dochody 293,7 mld zł. Dochody podatkowe mają być wyższe o 7 proc. niż zaplanowano na 2011 r. i wyniosą 264,8 mld zł.

Projekt przewiduje zamrożenie płac w państwowej sferze budżetowej i waloryzację od marca 2012 r. świadczeń emerytalno-rentowych o 4,8 proc. We wrześniu 2012 r. podwyżkę w wysokości 3,8 proc. dostaną nauczyciele. Rząd założył, przyjmując projekt, że w przyszłym roku wzrost gospodarczy wyniesie 2,5 proc., inflacja 2,8 proc., a bezrobocie na koniec 2012 r. sięgnie 12,3 proc.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. hejterzy19092017 19.09.2017

  Ujawniono twórców "Soku z buraka". Wiadomo, kto administruje tym profilem!

  To była jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic i przedmiot niezliczonych spekulacji. Teraz już wszystko jest jasne. Twórcy zdecydowali jednak się ujawnić.

 2. 1270sar 19.09.2017

  W ćwiczeniach wojskowych na Bałtyku zginął polski żołnierz

  W trakcie ćwiczeń lotników morskich Kormoran-17 na Bałtyku zginął żołnierz. Do tragicznego wypadku doszło w godzinach popołudniowych, w trakcie epizodu ćwiczebnego poszukiwania i ratownictwa, obejmującego współdziałanie śmigłowca z okrętem.

 3. 1270zziobro 19.09.2017

  Rząd przyjął projekt rozszerzenia granic obrony koniecznej

  Rząd przyjął we wtorek projekt rozszerzający granice obrony koniecznej przy odpieraniu napaści na mieszkanie, dom, lokal, czy ogrodzony teren. "Rząd będzie stawał po stronie napadniętych, a nie po stronie napastnika" - oświadczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 4. 1270religa 19.09.2017

  Nie żyje pacjent prof. Religi, bohater słynnego zdjęcia

  Zmarł Tadeusz Żytkiewicz, pacjent któremu prof. Zbigniew Religa przeczepił w 1987 r. serce - bohater słynnego zdjęcia opublikowanego na łamach National Geographic - poinformował we wtorek "Poltransplant".

 5. Gowin19092017 19.09.2017

  Gowin przedstawił założenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym

  Poszerzenie autonomii uczelni, ich podział na akademickie i zawodowe, możliwość organizowania egzaminów wstępnych, nowy model kształcenia doktorantów - to niektóre z założeń ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, przedstawione we wtorek przez szefa resortu nauki Jarosława Gowina.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook