Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rządzący chcą obarczyć PiS winą za zamieszki

20.11.2011

Podczas sejmowej debaty po expose premiera Donald Tusk insynuował, że za zamieszkami 11 listopada w Warszawie stoi PiS. Jarosław Kaczyński zapowiada, że wytoczy mu proces, jeśli powtórzy swoje słowa poza Sejmem. Wiele wskazuje na to, że władza będzie chciała obarczyć odpowiedzialnością za własne zaniedbania opozycję.

- Władza stosuje zabieg socjotechniczny typowy dla czasów stalinowskich – komentuje dla Stefczyk.info redaktor naczelny „Gazety Polskiej”, Tomasz Sakiewicz. – Donald Tusk postawił znak równości między kibicami bandytami i PiS-em. Taki skrót socjologiczno-myślowy ułatwia rozprawę z każdym i daje możliwość pomówienia każdego. Jest to bardzo niebezpieczne, kiedy taką manipulacją posługują się władze – dodaje dziennikarz.

Premier Donald Tusk, odpowiadając na pytania posłów po swoim expose, nawiązał do wydarzeń z 11 listopada. – Polska policja była atakowana nie tylko przez niemieckich anarchistów, ściągniętych nieodpowiedzialnie tutaj, by zakłócić 11 listopada. (…) Te najbardziej dramatyczne zdarzenia, w tym rany i kontuzje policjantów, wynikały nie z ataku niemieckich anarchistów, tylko polskich chuliganów ubranych w szaliki klubowe, wspieranych tak mocno w ostatnim czasie przez prezesa Kaczyńskiego i PiS – powiedział premier.

Odnosząc się do słów Tuska lider PiS podkreślił, że są one bezczelnym kłamstwem. - Wzywam Donalda Tuska, aby powtórzył swoje słowa nie z trybuny sejmowej - bo wtedy jest ukryty za immunitetem materialnym pełnym - tylko w innych okolicznościach - mówił Kaczyński. Zaznaczył, że jeśli premier powtórzy swoje twierdzenie, wytoczy mu proces. Dodał, że premier kłamie, ale „w końcu z tego jest znany”. Kaczyński wskazywał, że rządzący mogli niepoduścić do wjazdu niemieckich bojówkarzy do Warszawy. Dodał, że do zamieszek doszło w gruncie rzeczy przez rząd i Donalda Tuska osobiście, a policja opowiedziała się za skrajną lewicą.

-Wydarzenia z 11 listopada miały wiele cech prowokacji. Trudno znaleźć w nich jakikolwiek udział Kaczyńskiego, bo nawet nie było tam żadnej oficjalnej delegacji PiS. Nikt należący do kierowanej przez niego formacji politycznej nie został ukarany. Można śmiało powiedzieć, że politycznie tę manifestację rozgrywał obóz władzy i grupa nacjonalistów – mówi Sakiewicz. Dodaje, że Donald Tusk swoim przemówieniem porównał wszystkich kibiców do bandytów. Tym samym dokonał pomówienia wobec uczciwych kibiców.

Dziś już wiadomo, że rządzący będą chcieli wykorzystać zamieszki z 11 listopada do zmiany ustawy o zgromadzeniach. Z zapowiedzi wynika, że zwiększą one możliwości zablokowania manifestacji przez władze, co jawnie osłabi wolność słowa oraz debatę publiczną. Wiele wskazuje jednak, że propagandowo obóz rządzący będzie chciał wykorzystać zamieszki do kolejnej wojenki z PiSem. Media i rząd będą wmawiać opinii publicznej, że to partia Kaczyńskiego jest odpowiedzialna za burdy wywołane przez lewackich gości „Krytyki Politycznej”.

 mk,saż

Fot. Tomasz Gzell/PAP

Warto poczytać

 1. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 2. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

 3. mid-16a21057 21.10.2016

  Szokujące ustalenia komisji Berczyńskiego

  „Tezy komisji MAK nie znajdują potwierdzenia, była to nieudolna próba zatuszowania prawdziwej winy katastrofy”.

 4. mid-16a21012stf 21.10.2016

  Sejm jednomyślnie za ochroną dzieci

  "Dobro dziecka jest wartością chronioną konstytucyjnie" – przypomniał Andrzej Dera, przedstawiając prezydencki projekt ws. zaostrzenia kar za przestępstwa wobec dzieci.

 5. krzysztofkwiatkowski 21.10.2016

  Kwiatkowski bez immunitetu

  Posłowie w głosowaniu zdecydowali o uchyleniu immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. "Za" głosowało 409 posłów.

 6. carac-st 21.10.2016

  Przetarg na śmigłowce pod lupą CBA

  CBA analizuje zawiadomienie dot. możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii złożone przez posła PiS Michała Dworczyka; potem podejmie kontrolę w tej sprawie.

 7. mid-16a21011 21.10.2016

  PO chce komisji śledczej ws. Caracali

  "Niczego się nie boimy, wszystko na stół chcemy wyłożyć i chcemy o tym wszystkim rozmawiać na komisji śledczej".

 8. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook