Jedynie prawda jest ciekawa

PiS za komisją śledczą ws. Amber Gold

21.08.2012

PiS wnioskuje o informację premiera w trybie niejawnym na temat afery Amber Gold - poinformował Mariusz Błaszczak. Partia przygotowała też projekt uchwały o sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold i projekt ustawy o konfiskacie mienia pochodzącego z przestępstwa.

Jak mówił Błaszczak na konferencji prasowej, ze względu na to, że informacje ABW na temat Amber Gold są niejawne, również informacja premiera powinna zostać przedstawiona na niejawnym posiedzeniu Sejmu. "Tak, żeby premier mógł przekazać parlamentowi wszystkie informacje zgromadzone na ten temat. Żeby mógł wyjaśnić, czy służby specjalne go ostrzegały, jaką informację przedstawił swojemu synowi" - wyliczał Błaszczak.

W uzasadnieniu wniosku czytamy: "(...) brak działań organów państwa wobec spółki, która faktycznie oferowała klientom znacznie większe oprocentowanie lokat niż w przypadku banków bez żadnego uzasadnienia ekonomicznego, wymaga dokładnego wyjaśnienia".

A także: "wobec wielkiej sumy będącej przedmiotem oszustwa, ogromnej liczby pokrzywdzonych i bardzo wielu niejasności w postawie instytucji publicznych konieczne jest przedstawienie Sejmowi RP oraz opinii publicznej wyczerpującej informacji na temat działań i zaniechań organów administracji publicznej w tej sprawie".

Mariusz Błaszczak przedstawił też projekt uchwały o powołaniu sejmowej komisji śledczej "do zbadania prawidłowości działań bądź powodów zaniechań organów administracji rządowej i prokuratury dotyczących prowadzenia działalności przez spółkę Amber Gold (...) oraz podmioty od niej zależne".

Poseł podkreślił, że należy "znaleźć odpowiedź na pytanie, czy ograny państwa nadzorowały proces powstania, a potem rozwoju tej firmy", a także jak reagowały, gdy dowiedziały się o nieprawidłowościach w działalności Amber Gold.

Zgodnie z projektem uchwały przedmiotem działania komisji powinno być m.in.: zbadanie prawidłowości rejestracji spółki Amber Gold, zbadanie prawidłowości działań organów skarbowych w odniesieniu do spółki, a także wyjaśnienie, czy jej działalność  była przedmiotem zainteresowania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Komisja miałaby też wyjaśnić, "czy i jaką wiedzę na temat działalności spółki miał Prezes Rady Ministrów Donald Tusk i czy jego reakcja na tę wiedzę była prawidłowa i właściwa". 

Złożenie wniosków o powołanie komisji śledczej ws. Amber Gold zapowiedziały też kluby SLD i SP.

Z kolei poseł Adam Hofman zapowiedział złożenie przez PiS projektu ustawy o konfiskacie mienia pochodzącego z przestępstwa. "Wiemy, że w domu państwa Plichtów znaleziono duże sumy pieniędzy w złocie, w gotówce - powiedział. - W tej i innych sprawach chcielibyśmy, by działało takie oto prawo, że jeśli majątek pochodzi z przestępstwa, może być on zagarnięty przez państwo i – chociażby w tej sprawie - użyty do tego, żeby ludziom, którzy zostali poszkodowani w Amber Gold, te pieniądze wypłacić". 

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. Ostatnio poinformowano o likwidacji spółki.

Prokuratura postawiła szefowi spółki Marcinowi P. sześć zarzutów, m.in. prowadzenia działalności bankowej i kantorowej bez zezwoleń. Śledczy zajmują się zawiadomieniami: klientów spółki, Komisji Nadzoru Finansowego i Banku Gospodarki Żywnościowej; w ramach śledztwa prokuratura sprawdza m.in. podejrzenie prania pieniędzy przez spółkę.

ll, PAP

[Fot. PAP/Piotr Pędziszewski]

Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkiaspolicjaas 16.01.2018

  Dramat na Pomorzu: Ciężarówka wjechała na przejście dla pieszych. Zginęła 8-latka

  18-letnia dziewczynka została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę, która - przy zielonym świetle dla pieszych, wjechała na przejście

 3. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 4. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 5. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 6. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 7. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 8. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook