Jedynie prawda jest ciekawa


PiS za komisją śledczą ws. Amber Gold

21.08.2012

PiS wnioskuje o informację premiera w trybie niejawnym na temat afery Amber Gold - poinformował Mariusz Błaszczak. Partia przygotowała też projekt uchwały o sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold i projekt ustawy o konfiskacie mienia pochodzącego z przestępstwa.

Jak mówił Błaszczak na konferencji prasowej, ze względu na to, że informacje ABW na temat Amber Gold są niejawne, również informacja premiera powinna zostać przedstawiona na niejawnym posiedzeniu Sejmu. "Tak, żeby premier mógł przekazać parlamentowi wszystkie informacje zgromadzone na ten temat. Żeby mógł wyjaśnić, czy służby specjalne go ostrzegały, jaką informację przedstawił swojemu synowi" - wyliczał Błaszczak.

W uzasadnieniu wniosku czytamy: "(...) brak działań organów państwa wobec spółki, która faktycznie oferowała klientom znacznie większe oprocentowanie lokat niż w przypadku banków bez żadnego uzasadnienia ekonomicznego, wymaga dokładnego wyjaśnienia".

A także: "wobec wielkiej sumy będącej przedmiotem oszustwa, ogromnej liczby pokrzywdzonych i bardzo wielu niejasności w postawie instytucji publicznych konieczne jest przedstawienie Sejmowi RP oraz opinii publicznej wyczerpującej informacji na temat działań i zaniechań organów administracji publicznej w tej sprawie".

Mariusz Błaszczak przedstawił też projekt uchwały o powołaniu sejmowej komisji śledczej "do zbadania prawidłowości działań bądź powodów zaniechań organów administracji rządowej i prokuratury dotyczących prowadzenia działalności przez spółkę Amber Gold (...) oraz podmioty od niej zależne".

Poseł podkreślił, że należy "znaleźć odpowiedź na pytanie, czy ograny państwa nadzorowały proces powstania, a potem rozwoju tej firmy", a także jak reagowały, gdy dowiedziały się o nieprawidłowościach w działalności Amber Gold.

Zgodnie z projektem uchwały przedmiotem działania komisji powinno być m.in.: zbadanie prawidłowości rejestracji spółki Amber Gold, zbadanie prawidłowości działań organów skarbowych w odniesieniu do spółki, a także wyjaśnienie, czy jej działalność  była przedmiotem zainteresowania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Komisja miałaby też wyjaśnić, "czy i jaką wiedzę na temat działalności spółki miał Prezes Rady Ministrów Donald Tusk i czy jego reakcja na tę wiedzę była prawidłowa i właściwa". 

Złożenie wniosków o powołanie komisji śledczej ws. Amber Gold zapowiedziały też kluby SLD i SP.

Z kolei poseł Adam Hofman zapowiedział złożenie przez PiS projektu ustawy o konfiskacie mienia pochodzącego z przestępstwa. "Wiemy, że w domu państwa Plichtów znaleziono duże sumy pieniędzy w złocie, w gotówce - powiedział. - W tej i innych sprawach chcielibyśmy, by działało takie oto prawo, że jeśli majątek pochodzi z przestępstwa, może być on zagarnięty przez państwo i – chociażby w tej sprawie - użyty do tego, żeby ludziom, którzy zostali poszkodowani w Amber Gold, te pieniądze wypłacić". 

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. Ostatnio poinformowano o likwidacji spółki.

Prokuratura postawiła szefowi spółki Marcinowi P. sześć zarzutów, m.in. prowadzenia działalności bankowej i kantorowej bez zezwoleń. Śledczy zajmują się zawiadomieniami: klientów spółki, Komisji Nadzoru Finansowego i Banku Gospodarki Żywnościowej; w ramach śledztwa prokuratura sprawdza m.in. podejrzenie prania pieniędzy przez spółkę.

ll, PAP

[Fot. PAP/Piotr Pędziszewski]

Warto poczytać

 1. Tusk23042018 23.04.2018

  "Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje ws. Smoleńska"

  Donald Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje jakie podejmował po katastrofie smoleńskiej; obiecywał, że państwo zrobi wszystko, by szybko i skutecznie ją wyjaśnić i tutaj skłamał - podkreślił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin

 2. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

 3. JanPawelIIwiki 23.04.2018

  Były kamerdyner Jana Pawła II przerywa milczenie

  Były kamerdyner Jana Pawła II Angelo Gugel ujawnił, że przed inauguracją pontyfikatu papież przeczytał mu przygotowaną homilię i poprosił o pomoc z włoskim akcentem. Dziennikowi "Corriere della Sera" opowiedział, że widział papieża odprawiającego egzorcyzmy

 4. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 5. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 6. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 7. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook