Jedynie prawda jest ciekawa

PiS: więcej na naukę i badania

27.09.2011

Prezes PiS wziął udział w konferencji w Regionalnym Centrum Informatycznym w Olsztynie. Jarosław Kaczyński przypomniał, że ta inwestycja została zaplanowana i zrealizowana ze środków unijnych za czasów rządu PiS.

Prezes PiS podkreślił, że powinny istnieć zachęty do inwestowania polskiego kapitału w sektor badawczy. "Nasz pomysł i to skonkretyzowany w postaci odpowiedniego prawa podatkowego jest następujący: inwestycje w technologie są w 75 procentach odpisywane od podstawy opodatkowania" - zaznaczył Jarosław Kaczyński.

"To będzie bardzo zachęcające, żeby inwestować w tego rodzaju przedsięwzięcia" - dodał.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że środki unijne, które udało się uzyskać za rządów PiS "nie zostały wywalczone na zasadzie płynięcia w głównym nurcie, kłaniania się wszystkim i zgadzania się na wszystko, tylko w ramach polityki zdecydowanej, która niekoniecznie wszystkim się podobała".

"Ta suma, jeśli chodzi o jej wartość, musimy wziąć pod uwagę inflację, to było nie mniej niż te 300 mld, o których dziś mówi Donald Tusk. Pytanie, czy polityka płynięcia w głównym nurcie, zgody na wszystko, rzeczywiście może doprowadzić do tego, by w trudniejszych okolicznościach została wywalczona. Jesteśmy przekonani, że nie" - powiedział.

Prezes PiS podkreślił, że należy inwestować w naukę i wspierać zdolnych studentów, którzy wygrywają światowe konkursy naukowe. Jak mówił, inne kraje, których rozwój nauki jeszcze kilkadziesiąt lat temu był na niższym poziomie niż w ówczesnej Polsce, teraz są dostawcami najnowocześniejszych technologii do polskich uczelni.

Jarosław Kaczyński zwiedził oddane do użytku we wtorek Regionalne Centrum Informatyczne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Kosztowało ono 40 mln zł i zostało sfinansowane z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. Obejrzał serwerownię, pracownię - studio telewizyjne dla studentów dziennikarstwa oraz pracownię robotyki inteligentnej, w której pracownicy uniwersytetu i studenci będą poszukiwać nowatorskich rozwiązań dot. komputerowego sterowania automatami i robotami. Obserwował pracę robota Nao.

PAP
[fot. wikipedia.org]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook