Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

PiS: Teraz czas na Warszawę!

09.09.2013

Politycy PiS podkreślają, że po wygranej w wyborach do Senatu na Podkarpaciu czas na odwołanie prezydent Warszawy. Jednocześnie nie wiedzą szans na współpracę z politykami Solidarnej Polski.

Po wygranych wyborach w Rybniku i Elblągu politycy PiS świętują kolejny sukces i otwarcie oceniają, że są szanse na powodzenie w referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

"Wybory na Podkarpaciu pokazały tendencję wzrostu poparcia dla PiS i spadku dla koalicji rządzącej. Władza boi się warszawskiego referendum. Jestem przekonany, że osąd warszawiaków będzie krytyczny dla Hanny Gronkiewicz-Waltz" - powiedział szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

"Jest wielka szansa na odwołanie Hanny Gronkiewicz-Waltz w referendum. Oburzenie na jej rządy, butne zachowanie jest olbrzymie" - stwierdził z kolei Jarosław Zieliński, który zasiada w komitecie politycznym PiS. Zapowiedział, że politycy PiS zaangażują się w akcję przedreferendalną bardzo mocno, podobnie jak robili to w innych tegorocznych kampaniach.

Politycy PiS zapowiadają, że partia do czasu październikowego referendum przeprowadzi kampanię skierowaną do warszawiaków. "Będziemy pokazywać, do czego doprowadziła prezydentura Hanny Gronkiewicz-Waltz i zachęcać, aby wyciągać wnioski" - zapowiada Błaszczak.

"Na pewno będzie duża mobilizacja w partii wszystkich parlamentarzystów i struktur warszawskich. Będzie też kampania zachęcająca do udziału w referendum. Cieszymy się z Podkarpacia, teraz myślimy o Warszawie" – powiedział europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Prawo i Sprawiedliwość będzie się także dopominać, aby w przypadku skutecznego referendum w Warszawie nie był powoływany komisarz, ale by odbyły się przedterminowe wybory na prezydenta miasta. Gdyby do nich doszło PiS oficjalnie przedstawi swojego kandydata. Będzie nim proponowany już na premiera rządu technicznego socjolog prof. Piotr Gliński.

Po wyborach na Podkarpaciu, oprócz wiary w sukces w Warszawie, politycy partii Jarosława Kaczyńskiego dochodzą także do wniosku, że współpraca z Solidarną Polską nie jest konieczna - oceniają, że kandydat SP uzyskał słaby wynik jak na region sprzyjający prawicy, a w kraju notowania ugrupowania Zbigniewa Ziobry będą znacznie gorsze.

Zdaniem polityków PiS, SP nie uda się przekroczyć progu wyborczego w wyborach do Sejmu. Stąd ich deklaracje, że ewentualne rozmowy z partią Ziobry mogą się odbyć tylko na twardych warunkach podyktowanych przez PiS.

Chęć rozmowy z prezesem PiS deklaruje prezes SP Zbigniew Ziobro. Jednocześnie jednak oskarża polityków i działaczy tej partii o "brudną kampanię" w wyborach na Podkarpaciu.

"Jestem przekonany, że nadal warto rozmawiać o jedności prawicy i ewentualnej współpracy dla dobra Polski, także w wyborach prezydenckich. Jestem gotów do spotkania z prezesem PiS, także bez udziału kamer, jeśli to uważa za słuszne, ale jedynie pod tym warunkiem, że wyjaśni rolę PiS i spółki wydającej „Gazetę Polską Codziennie”, w której kierownictwie zasiadają ludzie związani z PiS, w niegodziwej kampanii oszczerstw pod adresem pana Kazimierza Ziobry" – powiedział Ziobro w poniedziałek dziennikarzom.

Za niedopuszczalny uznał spot reklamujący piątkowe wydanie "Gazety Polskiej Codziennej" i ulotki, które pojawiły się w Mielcu i Dębicy. Pojawiły się tam nieprawdziwe informacje, że kandydat SP był członkiem PZPR.

Błaszczak podkreślił, że "wybory na Podkarpaciu pokazały, że rozbicie prawicy pomaga PO, ale pokazały też, że PiS osiąga w tym regionie lepsze wyniki niż dwa lata temu, gdy nie było Solidarnej Polski". Jednak - jak dodał - "mógłby być jednak jeszcze lepszy".

"Proponowaliśmy już bezwarunkowy powrót do PiS politykom Solidarnej Polski. Trzech z nich wróciło.

Wielokrotnie Jarosław Kaczyński wyciągał rękę do Zbigniewa Ziobry, jednak była ona odrzucana. Tu niestety grają osobiste ambicje. Nie chodzi im o to, żeby dokonać zmiany w kraju, ale żeby osiągnąć dla siebie korzyści" - uważa szef klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Podobnego zdania są Zieliński i Czarnecki. "Kandydat Solidarnej Polski z takim nazwiskiem (Kazimierz Ziobro), takim zaangażowaniem jego partii w kampanię uzyskał tylko jedenaście procent, a nie zapowiadane dwadzieścia. To świadczy o ich słabości" - ocenia europoseł PiS. "Rozłamowcy z Solidarnej Polski nie przekroczą progu wyborczego. Ich rezultat jest wynikiem oszukańczych chwytów, że kandydatem jest Zbigniew, a nie Kazimierz Ziobro" – stwierdził Zieliński.

"Trzeba zrobić wszystko, aby Polacy zrozumieli, że nie można popierać rozłamowców, ale partię, która może zmienić Polskę. Rozmowy z Solidarną Polską są jeszcze możliwe, ale coraz trudniejsze. To co się stało podczas kampanii na Podkarpaciu nie ułatwia porozumienia" - dodaje.

Zdaniem Zielińskiego "nie może być partnerstwa, wrażenia, że jednoczą się dwie, równorzędne partie". "Muszą wobec nas wykazać skruchę, uznać, że opuszczając PiS popełnili błąd. Nie mogą być za to nagradzani, wrócić na lepsze albo te same pozycje co przed odejściem" – powiedział Zieliński.

Czarnecki dodał, że "nawrócenie grzesznika jest możliwe", ale - zaznaczył - "po słabym wyniku na Podkarpaciu ich (SP) pozycja przetargowa jest jednak dużo słabsza".

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/Darek Dalmanowicz]


Warto poczytać

 1. mid-17529062 29.05.2017

  Prezydent o ważnej roli samorządów

  Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe za zasługi w działalności społecznej, samorządowej oraz na rzecz społeczności lokalnej.

 2. CHAD060217030t58aeb530m800xec9cb92e 29.05.2017

  Bochenek: Politycy PO przez lata kłamali

  To bardzo smutna sprawa, pokazuje, że politycy PO przez lata kłamali; pokazuje, że nie dopełniono podstawowych procedur - tak rzecznik rządu Rafał Bochenek skomentował informację o tym, że w trumnie gen. Bronisława Kwiatkowskiego znalazły się szczątki innych osób.

 3. wypadekoswiecim1270x714s5vs5vsss 29.05.2017

  RMF FM: Premier miała poważne obrażenia

  „Według ekspertów, do których dotarli dziennikarze radia, obrażenia premier należy zakwalifikować nawet jako zagrażające życiu”.

 4. BronislawKwiatkowskigraves52vss 29.05.2017

  PK potwierdza: W grobie były także inne szczątki

  W grobie gen. Bronisława Komorowskiego znaleziono w czasie ekshumacji szczątki innych ofiar katastrofy smoleńskiej.

 5. CHAD160516503t573ddda4m800x074345a7 29.05.2017

  Mazurek: Państwo PO nie zdało egzaminu

  "Mam przekonanie graniczące z pewnością, że po dzisiejszych informacjach nikt nie zarzuci nam, że prokuratura działa pod dyktando PiS, bo to nieprawda" - powiedziała w Sejmie Beata Mazurek, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.

 6. mid-17527010 29.05.2017

  HGW stanie przed Komisją Weryfikacyjną

  W poniedziałek popołudniu odbędzie się pierwsze posiedzenie Komisji Weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji w Warszawie.

 7. gromnato54vg5b65 29.05.2017

  Prezydent: Jesteśmy dumni z Weteranów

  "Oficerowie i Żołnierze, Szanowni Weterani działań poza granicami państwa! Dziękujemy za Wasze męstwo i sumienną służbę”.

 8. warsaw-6984161270x714aav1av21asv1 29.05.2017

  Ruszają prace Komisji Weryfikacyjnej

  Pierwsze posiedzenie komisji będzie miało charakter organizacyjny.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook