Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

PiS świętuje niepodległość w Krakowie

05.11.2013

Partia Jarosława Kaczyńskiego 11 listopada organizuje obchody Święta Niepodległości w Krakowie. Udział w uroczystościach zapowiadają członkowie i sympatycy PiS, przedstawiciele klubów "Gazety Polskiej" oraz goście z Węgier. Jarosław Kaczyński ma wygłosić przemówienie.

Dzień wcześniej 10 listopada w Warszawie partia planuje połączyć comiesięczny marsz ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej z upamiętnieniem 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wcześniej o 18.45 w warszawskiej katedrze odbędzie się msza i koncert. Kaczyński ma przemawiać zarówno przed Pałacem Prezydenckim, jak i pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na placu imienia marszałka. Politycy złożą też kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

11 listopada rano w Warszawie najważniejsi politycy PiS złożą kwiaty pod pomnikami twórców polskiej niepodległości z 1918 roku: Józefa Piłsudskiego pod Belwederem, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego i Wincentego Witosa.

Następnie - jak poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej poseł PiS Andrzej Duda – partia organizuje uroczystości w Krakowie. Rozpoczną się one godzinie 16.15 od złożenia kwiatów pod pomnikiem papieża Jana Pawła II przed Katedrą Wawelską. Potem zaplanowano mszę św. w tej świątyni, po której uczestnicy uroczystości złożą kwiaty na sarkofagach marszałka Józefa Piłsudskiego i pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

Potem odbędzie się przemarsz z Wawelu przed Krzyż Katyński, gdzie przewidziano przemówienia m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

ZOBACZ FILM Z ZAPOWIEDZIĄ UROCZYSTOŚCI:


- Do udziału w uroczystościach zapraszamy wszystkich, którzy razem z nami będą chcieli obchodzić tu w Krakowie, w narodowym sanktuarium, uroczystość religijną i uroczystość patriotyczną związaną z 95. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości - powiedział poseł Duda.

Według organizatorów swój udział zapowiedzieli już członkowie i zwolennicy PiS, przedstawiciele wszystkich klubów "Gazety Polskiej" oraz blisko 500-osobowa grupa Węgrów zaproszonych przez te kluby.

Duda przypomniał, że PiS organizuje obchody Święta Niepodległości w Krakowie już po raz drugi. - Te uroczystości odbywają się w Krakowie nie bez powodu, to właśnie z tego miasta wyszła I Kompania Kadrowa i tutaj, na Wawelu, spoczywa chyba największy twórca polskiej niepodległości marszałek Józef Piłsudski - zaznaczył Duda.

Poseł pytany przez dziennikarzy o charakter przemówień, które zostaną wygłoszone przed Krzyżem Katyńskim, wyraził przekonanie, że ich najważniejszym elementem będzie 95. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. - Żyjemy w dzisiejszej Polsce i odniesienia do obecnej sytuacji są jednak rzeczą naturalną - zastrzegł.

Poseł PiS Ryszard Terlecki zapowiedział, że przedstawiciele PiS w poniedziałek przed południem wezmą też udział w oficjalnych obchodach Święta Niepodległości organizowanych w Krakowie przez władze miasta i województwa małopolskiego.

PiS zachęca do udziału w warszawskich i krakowskich obchodach na plakatach, billboardach, w reklamach oraz specjalnej gazetce zatytułowanej "Dziennik Niepodległości".

- Historia sprawiła, że daty 10 i 11 listopada się przenikają. Los spowodował, że w krypcie marszałka Piłsudskiego został pochowany Lech Kaczyński z małżonką. Podjęliśmy bardzo świadomie decyzję, że w poniedziałek po południu nie będzie nas w Warszawie. Nie mamy zamiaru uczestniczyć w próbie wywołania awantury i burd ze strony tych, którzy podjęli decyzję o organizacji 11 listopada szczytu klimatycznego w Warszawie, co wiąże się z niebezpieczeństwem przyjazdu do Warszawy różnego rodzaju lewackiego tałatajstwa - powiedział szef Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński. W ten sposób tłumaczył, dlaczego obchody są dwudniowe i odbędą się w dwóch miastach.

Brudziński zwrócił uwagę, że rok temu kluby "Gazety Polskiej" brały udział w Marszu Niepodległości organizowanym przez środowiska narodowe. - Jak sądzę, zorientowały się, że jest to w dużej mierze impreza zawłaszczona przez marginalne środowiska prawicowe - podkreślił.

Na 13 grudnia PiS planuje marsz w Warszawie w rocznicę stanu wojennego.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

 2. mid-17120116-1 20.01.2017

  Premier po rozmowach z ministrami Kamińskim i Ziobrą

  "Dziś służby są pod kontrolą państwa i na służbie państwa i polskich obywateli. To ważne, aby Polacy czuli się bezpiecznie, a zagrożenia były eliminowane" - podkreśliła premier Szydło.

 3. mid-17117278 20.01.2017

  Kijowski: Będę kandydował na szefa KOD

  „Chcę, bo KOD potrzebuje dzisiaj doświadczonego i odpowiedzialnego przywództwa. Chcę, bo nie mogę pozwolić by „ciemna strona” była górą!”

 4. KalitaTomasz 20.01.2017

  Prezydent weźmie udział w pogrzebie T. Kality

  Prezydent Andrzej Duda w sobotę weźmie udział w pogrzebie byłego rzecznika SLD Tomasza Kality.

 5. stanislawtyszkayoutubewsensie 20.01.2017

  Tyszka chce wyjaśnień ws. Straży Marszałkowskiej

  "Będę domagał się wyjaśnień od pana marszałka, bo bardzo mnie to zaskoczyło".

 6. mid-17119263 20.01.2017

  Komendant Straży Marszałkowskiej odwołany

  „Jego funkcję pełni teraz jeden z zastępców” - poinformował Marszałek Senatu.

 7. mid-17119055 20.01.2017

  Rafalska: Zasiłki nie zastąpią dochodu

  Liczba bezrobotnych spadła, pracujemy długo i coraz wydajniej. Nie jest więc tak, że każda kobieta, która otrzymała 500+, myśli, że w domu będzie jej najlepiej - powiedziała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

 8. dwnld977028815 20.01.2017

  Szefowa KPRP: Polskę i Izrael łączy wiele

  "Wizyta na Bliskim Wschodzie w wymiarze gospodarczym jest niesłychanie istotna”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook