Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

PiS świętuje niepodległość w Krakowie

05.11.2013

Partia Jarosława Kaczyńskiego 11 listopada organizuje obchody Święta Niepodległości w Krakowie. Udział w uroczystościach zapowiadają członkowie i sympatycy PiS, przedstawiciele klubów "Gazety Polskiej" oraz goście z Węgier. Jarosław Kaczyński ma wygłosić przemówienie.

Dzień wcześniej 10 listopada w Warszawie partia planuje połączyć comiesięczny marsz ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej z upamiętnieniem 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wcześniej o 18.45 w warszawskiej katedrze odbędzie się msza i koncert. Kaczyński ma przemawiać zarówno przed Pałacem Prezydenckim, jak i pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na placu imienia marszałka. Politycy złożą też kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

11 listopada rano w Warszawie najważniejsi politycy PiS złożą kwiaty pod pomnikami twórców polskiej niepodległości z 1918 roku: Józefa Piłsudskiego pod Belwederem, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego i Wincentego Witosa.

Następnie - jak poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej poseł PiS Andrzej Duda – partia organizuje uroczystości w Krakowie. Rozpoczną się one godzinie 16.15 od złożenia kwiatów pod pomnikiem papieża Jana Pawła II przed Katedrą Wawelską. Potem zaplanowano mszę św. w tej świątyni, po której uczestnicy uroczystości złożą kwiaty na sarkofagach marszałka Józefa Piłsudskiego i pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

Potem odbędzie się przemarsz z Wawelu przed Krzyż Katyński, gdzie przewidziano przemówienia m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

ZOBACZ FILM Z ZAPOWIEDZIĄ UROCZYSTOŚCI:


- Do udziału w uroczystościach zapraszamy wszystkich, którzy razem z nami będą chcieli obchodzić tu w Krakowie, w narodowym sanktuarium, uroczystość religijną i uroczystość patriotyczną związaną z 95. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości - powiedział poseł Duda.

Według organizatorów swój udział zapowiedzieli już członkowie i zwolennicy PiS, przedstawiciele wszystkich klubów "Gazety Polskiej" oraz blisko 500-osobowa grupa Węgrów zaproszonych przez te kluby.

Duda przypomniał, że PiS organizuje obchody Święta Niepodległości w Krakowie już po raz drugi. - Te uroczystości odbywają się w Krakowie nie bez powodu, to właśnie z tego miasta wyszła I Kompania Kadrowa i tutaj, na Wawelu, spoczywa chyba największy twórca polskiej niepodległości marszałek Józef Piłsudski - zaznaczył Duda.

Poseł pytany przez dziennikarzy o charakter przemówień, które zostaną wygłoszone przed Krzyżem Katyńskim, wyraził przekonanie, że ich najważniejszym elementem będzie 95. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. - Żyjemy w dzisiejszej Polsce i odniesienia do obecnej sytuacji są jednak rzeczą naturalną - zastrzegł.

Poseł PiS Ryszard Terlecki zapowiedział, że przedstawiciele PiS w poniedziałek przed południem wezmą też udział w oficjalnych obchodach Święta Niepodległości organizowanych w Krakowie przez władze miasta i województwa małopolskiego.

PiS zachęca do udziału w warszawskich i krakowskich obchodach na plakatach, billboardach, w reklamach oraz specjalnej gazetce zatytułowanej "Dziennik Niepodległości".

- Historia sprawiła, że daty 10 i 11 listopada się przenikają. Los spowodował, że w krypcie marszałka Piłsudskiego został pochowany Lech Kaczyński z małżonką. Podjęliśmy bardzo świadomie decyzję, że w poniedziałek po południu nie będzie nas w Warszawie. Nie mamy zamiaru uczestniczyć w próbie wywołania awantury i burd ze strony tych, którzy podjęli decyzję o organizacji 11 listopada szczytu klimatycznego w Warszawie, co wiąże się z niebezpieczeństwem przyjazdu do Warszawy różnego rodzaju lewackiego tałatajstwa - powiedział szef Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński. W ten sposób tłumaczył, dlaczego obchody są dwudniowe i odbędą się w dwóch miastach.

Brudziński zwrócił uwagę, że rok temu kluby "Gazety Polskiej" brały udział w Marszu Niepodległości organizowanym przez środowiska narodowe. - Jak sądzę, zorientowały się, że jest to w dużej mierze impreza zawłaszczona przez marginalne środowiska prawicowe - podkreślił.

Na 13 grudnia PiS planuje marsz w Warszawie w rocznicę stanu wojennego.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 2. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

 3. mid-16a21057 21.10.2016

  Szokujące ustalenia komisji Berczyńskiego

  „Tezy komisji MAK nie znajdują potwierdzenia, była to nieudolna próba zatuszowania prawdziwej winy katastrofy”.

 4. mid-16a21012stf 21.10.2016

  Sejm jednomyślnie za ochroną dzieci

  "Dobro dziecka jest wartością chronioną konstytucyjnie" – przypomniał Andrzej Dera, przedstawiając prezydencki projekt ws. zaostrzenia kar za przestępstwa wobec dzieci.

 5. krzysztofkwiatkowski 21.10.2016

  Kwiatkowski bez immunitetu

  Posłowie w głosowaniu zdecydowali o uchyleniu immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. "Za" głosowało 409 posłów.

 6. carac-st 21.10.2016

  Przetarg na śmigłowce pod lupą CBA

  CBA analizuje zawiadomienie dot. możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii złożone przez posła PiS Michała Dworczyka; potem podejmie kontrolę w tej sprawie.

 7. mid-16a21011 21.10.2016

  PO chce komisji śledczej ws. Caracali

  "Niczego się nie boimy, wszystko na stół chcemy wyłożyć i chcemy o tym wszystkim rozmawiać na komisji śledczej".

 8. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook