Jedynie prawda jest ciekawa

PiS stworzy muzeum Wyklętych

29.02.2016

Rząd zrealizuje pomysł stworzony przez Lecha Kaczyńskiego.

„Musimy przekazać prawdę o tej walce - walce, która była i pozostaje sensem polskiej historii” — mówił Jarosław Kaczyński podczas wspólnej konferencji prasowej ze Zbigniewem Ziobrą i Patrykiem Jakim.

Tematem spotkania polityków z dziennikarzami był pomysł na powołanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Na konferencji prasowej była obecna również Zofia Pilecka.

„Zebraliśmy się tutaj dla rozpoczęcia bardzo ważnego dzieła, które ma służyć umocnieniu pamięci i oddaniu czci tym, którzy walczyli o ojczyznę. A przy tym służyć kształtowaniu Polaków - świadomości, która jest często niepełna, ułomna. Bo przez wiele lat historia polskiej walki o wolność po roku 1945 była w niemałej mierze zapomniana. A jeśli, to była przedstawiana w sposób całkowicie nieprawdziwy” — podkreślał szef PiS.

W ocenie Kaczyńskiego zbrodniarze z czasów komunizmu byli zbyt często traktowani jak bohaterowie.

„Ta świadomość jest w dalszym ciągu niezmieniona, zmieniona po części. Nie dotyczy to całego narodu, ale poważnych grup społecznych. A przecież chcemy zwrócić się do wszystkich. (…) Musimy przekazać prawdę o tej walce - walce, która była i pozostaje sensem polskiej historii. Bo polska historia to przede wszystkim historia wolności, walki o wolność jednostki i narodu. Ta walka toczyła się w różnych formach, z różnym natężeniem, ale toczyła się przez cały czas” — dodawał.

Prezes PiS przypomniał, że na polu polityki historycznej olbrzymie zasługi miał śp. Lech Kaczyński, który przyczynił się do stworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Lech Kaczyński chciał stworzyć też muzeum walki o wolność po roku 1945. Nie zdążył, zginął. My dzisiaj podejmujemy to dzieło - dzieło bardzo ważne, z którym już jesteśmy spóźnieni, bo w wielu krajach postkomunistycznych takie dzieła już funkcjonują” — zaznaczył Jarosław Kaczyński.

W ocenie byłego premiera pozostają duże obszary, nad którymi trzeba pracować, by osiągnąć „wielki, historyczny sukces”.

„To przedsięwzięcie będzie miało także wymiar symboliczny” — zaznaczył.

Minister Zbigniew Ziobro podkreślał z kolei, że Żołnierze Wyklęci przez ponad pół wieku byli traktowani jako bandyci.

„Za swoje poświęcenie, odwagę i przelaną krew spotykały ich zła i krzywda. I zacieranie pamięci. Komunistyczni oprawcy chcieli trwale okryć ich nazwiska hańbą i zapomnieniem. Dlatego jestem tutaj dziś” — tłumaczył szef resortu sprawiedliwości.

Ziobro przywoływał przy tym kilka przykładów Żołnierzy Wyklętych, którzy byli w drastyczny sposób maltretowani przez oprawców z UB. Minister przywoływał też przykład swojego dziadka - również Wyklętego.

„Bardzo żałuję, że mój dziadek nie doczekał chwili, gdy prof. Lech Kaczyński ustanowił Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. (…) Ale to muzeum przypomni o zbrodniach tych, którzy muszą być napiętnowani” — ocenił.

„Tylko Polska zupełnie uwolniona od złej przeszłości może się rozwijać” — dodał Kaczyński.

Muzeum ma - przynajmniej na razie - powstać przy ul. Rakowieckiej, gdzie byli prześladowani polscy bohaterowie. Obecna na konferencji Zofia Pilecka nie kryła radości z decyzji władz.

„Uprzejmie dziękuję wszystkim, którzy spowodowali, że to miejsce - tak bardzo dla mnie bolesne, będzie służyło następnym naszym pokoleniom” — podkreśliła.

lw/wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkiaspolicjaas 16.01.2018

  Dramat na Pomorzu: Ciężarówka wjechała na przejście dla pieszych. Zginęła 8-latka

  18-letnia dziewczynka została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę, która - przy zielonym świetle dla pieszych, wjechała na przejście

 3. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 4. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 5. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 6. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 7. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook