Jedynie prawda jest ciekawa


PiS: Rzecznik Praw Obywatelskich do dymisji

25.06.2017

Adam Bodnar powinien podać się do dymisji w związku z jego wypowiedzią na temat Holokaustu - uważa PiS. Natomiast zdaniem Kukiz'15 - PiS powinien złożyć w Sejmie wniosek o odwołanie Bodnara. PO podkreśla, że te słowa Rzecznika nie powinny paść, ale przeprosił za nie.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar powiedział, że "nie ma żadnych wątpliwości, że za Holokaust byli odpowiedzialni Niemcy", ale "musimy pamiętać, że wiele narodów współuczestniczyło w jego realizacji. W tym - o czym mówię z ubolewaniem - także naród polski". Następnie Bodnar przeprosił i wyraził ubolewanie w związku ze swą wypowiedzią, że naród polski współuczestniczył w Holokauście.

Marcin Horała z PiS uważa, że rzecznik praw obywatelskich powinien podać się do dymisji. "Ta wypowiedź nie pozostawia żadnego usprawiedliwienia. Wszyscy walczymy o to, żeby za granicą nie używano tego szkodliwego, obraźliwego i kłamliwego określenia - polskie obozy koncentracyjne, więc kiedy coś takiego mówi Polak i to pełniący ważną funkcję publiczną, to ręce opadają" – podkreślił Horała. Jego zdaniem wypowiedź Bodnara z łatwością można wyjąć z kontekstu i pokazywać na Zachodzie. "Nikt już potem nie pokaże, że rzecznik to odwoływał i że się przejęzyczył. Nie wiem, co trzeba mieć w głowie, żeby się tak przejęzyczyć, więc pan rzecznik powinien zniknąć z życia publicznego" - zaznaczył poseł PiS.

Zdaniem parlamentarzysty Kukiz'15, Adama Andruszkiewicza, PiS powinno złożyć wniosek o odwołanie Bodnara. "Jeżeli RPO mówi taką rzecz, to wysyła jasny sygnał w świat, że Polacy przyznają się do mordowania Żydów, co jest kłamstwem. Jeżeli Sejm odwołałby takiego rzecznika, byłby to inny sygnał do świata: że bronimy polskiej narracji, racji stanu i że to co powiedział rzecznik jest skandaliczne i nie będzie tolerowane" - oświadczył poseł Kukiz'15. "Dlatego uważam, że PiS powinien taki wniosek złożyć i myślę, że Kukiz'15 by go poparł" – zadeklarował.

Z kolei poseł PO Marcin Kierwiński uważa, że "Te słowa nie powinny nigdy paść, ale Bodnar przeprosił...".

W odpowiedzi Kierwińskiemu, Jacek Żalek z ugrupowania "polska Razem" wyraził nadzieję, że Platforma Obywatelska będzie miała odrobinę przyzwoitości, żeby złożyć wniosek o odwołanie rzecznika, bo jego kompromitacja obciąża tych, którzy go powołali, czyli poprzednia koalicję rządową. Poseł podkreślił: "Plucie na naród Polski to nie jest przejęzyczenie".

PAP

Fot. senat.gov.pl/Michał Józefaciuk

Warto poczytać

 1. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 2. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 3. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 4. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 5. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 6. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 7. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 8. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook