Jedynie prawda jest ciekawa


PiS: Rzecznik Praw Obywatelskich do dymisji

25.06.2017

Adam Bodnar powinien podać się do dymisji w związku z jego wypowiedzią na temat Holokaustu - uważa PiS. Natomiast zdaniem Kukiz'15 - PiS powinien złożyć w Sejmie wniosek o odwołanie Bodnara. PO podkreśla, że te słowa Rzecznika nie powinny paść, ale przeprosił za nie.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar powiedział, że "nie ma żadnych wątpliwości, że za Holokaust byli odpowiedzialni Niemcy", ale "musimy pamiętać, że wiele narodów współuczestniczyło w jego realizacji. W tym - o czym mówię z ubolewaniem - także naród polski". Następnie Bodnar przeprosił i wyraził ubolewanie w związku ze swą wypowiedzią, że naród polski współuczestniczył w Holokauście.

Marcin Horała z PiS uważa, że rzecznik praw obywatelskich powinien podać się do dymisji. "Ta wypowiedź nie pozostawia żadnego usprawiedliwienia. Wszyscy walczymy o to, żeby za granicą nie używano tego szkodliwego, obraźliwego i kłamliwego określenia - polskie obozy koncentracyjne, więc kiedy coś takiego mówi Polak i to pełniący ważną funkcję publiczną, to ręce opadają" – podkreślił Horała. Jego zdaniem wypowiedź Bodnara z łatwością można wyjąć z kontekstu i pokazywać na Zachodzie. "Nikt już potem nie pokaże, że rzecznik to odwoływał i że się przejęzyczył. Nie wiem, co trzeba mieć w głowie, żeby się tak przejęzyczyć, więc pan rzecznik powinien zniknąć z życia publicznego" - zaznaczył poseł PiS.

Zdaniem parlamentarzysty Kukiz'15, Adama Andruszkiewicza, PiS powinno złożyć wniosek o odwołanie Bodnara. "Jeżeli RPO mówi taką rzecz, to wysyła jasny sygnał w świat, że Polacy przyznają się do mordowania Żydów, co jest kłamstwem. Jeżeli Sejm odwołałby takiego rzecznika, byłby to inny sygnał do świata: że bronimy polskiej narracji, racji stanu i że to co powiedział rzecznik jest skandaliczne i nie będzie tolerowane" - oświadczył poseł Kukiz'15. "Dlatego uważam, że PiS powinien taki wniosek złożyć i myślę, że Kukiz'15 by go poparł" – zadeklarował.

Z kolei poseł PO Marcin Kierwiński uważa, że "Te słowa nie powinny nigdy paść, ale Bodnar przeprosił...".

W odpowiedzi Kierwińskiemu, Jacek Żalek z ugrupowania "polska Razem" wyraził nadzieję, że Platforma Obywatelska będzie miała odrobinę przyzwoitości, żeby złożyć wniosek o odwołanie rzecznika, bo jego kompromitacja obciąża tych, którzy go powołali, czyli poprzednia koalicję rządową. Poseł podkreślił: "Plucie na naród Polski to nie jest przejęzyczenie".

PAP

Fot. senat.gov.pl/Michał Józefaciuk

Warto poczytać

 1. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 2. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 3. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 4. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 5. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 6. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 7. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 8. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook