Jedynie prawda jest ciekawa


PiS przypomina o Pakiecie „Teraz Rodzina”

27.05.2013

Prezydent Bronisław Komorowski deklaruje rozpoczęcie debaty dotyczącej rodziny. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość przypomina o swoim programie w kwestii polityki prorodzinnej, który powstał już na początku 2012 roku.

PiS już na początku ubiegłego roku opracowało i zaprezentowało swój Pakiet „Teraz rodzina”, który przedstawia kompleksowy zbiór rozwiązań, który ma za zadanie wspierać polskie rodziny i zachęcać do posiadania dzieci.

Dodatkowo 15 lutego 2013 roku, PiS zorganizował specjalną debatę dotyczącą rodziny „Teraz Rodzina” na którą została zaproszona Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Irena Wóycicka, która odmówiła udziału w dyskusji.

Zdaniem polityków PiS rodzina musi stać się najważniejszą inwestycją naszego kraju. Podjęcie konkretnych działań, które wpłyną na wzrost liczby ludności w Polsce, jest w tej chwili najważniejszym zadaniem. To zapewni odpowiedni rozwój naszego kraju. W przeciwnym razie rządzący zafundują nam zapaść cywilizacyjną – twierdzą politycy partii.

Prawo i Sprawiedliwość proponuje program prorodzinny, który składa się z następujących założeń:
1. Finansowe wsparcie Rodzin
1.1 Ulgi podatkowe

Wprowadzenie progresywnej ulgi dla dzieci. Na każde kolejne dziecko ulga jest większa: pierwsze dziecko –
1 tys. PLN, drugie – 2 tys. PLN, trzecie – 3 tys. PLN, itd.
- Ulga na każde kolejne dziecko jest o tysiąc złotych wyższa.
- Wprowadzenie możliwości odliczenia ulgi od składki ubezpieczenia społecznego umożliwi skorzystanie z ulgi Polakom o niższych dochodach.
Mając na celu przede wszystkim poprawienie sytuacji rodzin, które decydują się na wychowanie większej liczby dzieci niż jedno, przygotowane rozwiązanie legislacyjne wprowadza:
- wzrost kwoty zwracanego podatku na każde kolejne wychowywane dziecko,

- rozszerzenie prawa do zwrotu podatku o osoby rozliczające się z podatku liniowo,
- rozszerzenie podstawy do odliczenia podatku o opłacone składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, jeśli kwota zapłaconego podatku nie pozwala na pełne odliczenie ulgi,
- wprowadzenie możliwości niegraniczonego czasowo prawa do rozliczenia zwrotu podatku przez rodziny, których sytuacja ekonomiczna sprawia, że już teraz nie mają możliwości pełnego skorzystania z prawa do odliczenia podatku,
Opracowanie niniejszych zmian ma w szczególności służyć kształtowaniu instytucji prawa podatkowego tak, by uwzględniały one, iż rodzina wychowująca dzieci, pracuje na rzecz dobra wspólnego i interesu publicznego i dlatego powinna być traktowana jako podmiot podatku dochodowego. Nie jedno z rodziców - czy każdy z nich z osobna - jest jednostką ekonomiczną, która powinna podlegać opodatkowaniu, ale rodzina jako całość.
1 .2 Ubezpieczenie na urlopie wychowawczym dla rodzica

- Opłacenie przez państwo składek ubezpieczenia społecznego dla rodziców przebywających na urlopie wychowawczym.
- Zapisywanie na koncie emerytalnym składek ubezpieczenia społecznego dla rodziców przebywających na urlopie wychowawczym, opiekujących się dzieckiem (nie mających uprawnień do korzystania z urlopu wychowawczego a rezygnujących z aktywności zawodowej, by sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem). Wysokość składki: 60% przeciętnego wynagrodzenia za pracę za każde dziecko, nad którym sprawowana jest osobista opieka, a nie podlega obowiązkowi szkolnemu – nie więcej jednak niż 180% przeciętnego wynagrodzenia.
- W przypadku osób przebywających na urlopie wychowawczym (lub osób w takich prawach zrównanych, którą kategorię wprowadza projekt ustawy), zgodnie z projektem ustawy na koncie w ZUS zapisywana byłaby kwota ok. 450 zł miesięcznie za każde dziecko (maksymalnie zatem ok. 1.350 zł)
1.3 Bon Rodzinny
- Dofinansowanie dla rodzin z budżetu państwa kosztów żłobka i przedszkola dla dzieci.
- Rodzice realizują bon w placówce, do której uczęszcza dziecko, niezależnie czy jest to podmiot publiczny, czy niepubliczny.
- Zakłada się wartość bonu na 300 złotych miesięcznie na dziecko.
1.4. Karta rodziny wielodzietnej

- Dodatkowa ulga do placówek prowadzonych przez podmioty publiczne (z możliwością włączenia w to podmiotów niepublicznych) dla rodzin wielodzietnych. Karta może być realizowana w placówkach kultury, sportu, przewozach, itp. Zniżki liczone od dwójki dzieci.
- Do karty dołączony wykaz placówek honorujących ulgi z możliwością dopisania zainteresowanych podmiotów niepublicznych.

1.5 Stawka 0 VAT na ubranka dziecięce

- Obecnie w UE trwają prace nad nową dyrektywą unijną. Polska powinna zbudować koalicję na rzecz wprowadzenia zerowej stawki VAT na ubranka dziecięce.
- Prawo i Sprawiedliwość uważa, że rząd Polski powinien zabiegać o wprowadzenie w nowej dyrektywie VAT stawki 0% na ubranka dziecięce. Stawka ta obowiązuje m.in. w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Biorąc pod uwagę, że rozpoczyna się proces prac nad nową dyrektywą VAT, Polska ma unikalną szansę naprawić błąd popełniony w negocjacjach akcesyjnych i zapewnić swoim obywatelom mechanizm działający w krajach UE, w których Polki rodzą dzieci o wiele chętniej niż w ojczyźnie.

1.6 Gabinety lekarskie i stomatologiczne w szkołach;

1.7 Dopłaty do edukacji dzieci - ulga podręcznikowa

Wprowadzenie ulgi podręcznikowej – pozwalającej na odliczenie od dochodu kosztu zakupu podręczników szkolnych dla dzieci.

1.8 Stypendia edukacyjne (demograficzne) dla młodzieży zamieszkałej na terenie gmin zdegradowanych ekonomicznie.

Projekt ustawy wprowadza specjalne stypendia, których celem jest przeciwdziałanie bezrobociu wśród ludzi młodych pochodzących z regionów szczególnie dotkniętych spowolnieniem gospodarczym oraz będących w gorszej sytuacji na rynku pracy.

2. Praca

2.1 Firma rodzinna

- Ułatwienia dla firm rodzinnych – proponujemy wliczenie do okresu składkowego urlopu macierzyńskiego kobiety prowadzącej działalność gospodarczą.

2.2 Praca dla młodych

- Obniżenie o 50% przez okres 2 lat składek na ubezpieczenie społeczne nowozatrudnionych absolwentów szkół.
2.3 Wsparcie pracodawców

- Obniżenie składki rentowej dla pracodawców o 2 pkt procentowe.
3. Własne mieszkanie

- Dofinansowanie kupna, budowy mieszkania, domu poprzez system kredytów gwarantowanych przez państwo.
- Powrót do programu „Rodzina na swoim”.

lz

[fot: PAP - Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. walada23062018 23.06.2018

  Bratobójczy pojedynek w Gdańsku. J. Wałęsa ostro przeciwko P. Adamowiczowi!

  Syn b. prezydenta, eurodeputowany PO Jarosław Wałęsa wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Gdańska.

 2. partia-razem-23062018 23.06.2018

  Partia Razem znalazła sojuszników. Lewicowa formacja zamierza podbić PE

  "Nowy Ład dla Europy" - z takim wspólnym programem Partia Razem oraz inne lewicowe ugrupowania europejskie wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zakłada on m.in. europejską płacę minimalną, standaryzację ochrony zdrowia, wdrożenie europejskiego systemu azylowego

 3. walesa24052018 23.06.2018

  Wałęsa dyktatorem? "Wy zrobicie, a mi podziękują"

  Podczas sobotniego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku został powołany Komitet Obywatelski, na czele którego stanął Lech Wałęsa. Wśród uczestników spotkania znaleźli się m.in. Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer oraz Andrzej Rzepliński

 4. dzien-ojca-23062018 23.06.2018

  Piękne życzenia z okazji dnia ojca od Prezydenta

  Z okazji Dnia Ojca Kancelaria Prezydenta RP złożyła w sobotę na Twitterze życzenia i przypomniała sześciu wybitnych Polaków

 5. zydzi-22062018 22.06.2018

  Ogromne tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu. Zaledwie co 20 nowy obywatel mówi w naszym języku

  Tempo wydawania polskich paszportów w Izraelu wzrosło w latach 2015-2017 i jest największe w ciągu ostatnich 15 lat.

 6. dorota-grupinska-wpis-22062018 22.06.2018

  Skandaliczny wpis polityk PO! Porównała premiera do Hitlera oraz Stalina

  Dorota Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy z ramienia Platformy Obywatelskiej, za pośrednictwem Facebooka udostępniła zdjęcie, na którym zestawia Mateusza Morawieckiego ze znanymi dyktatorami i zbrodniarzami.

 7. pawlowicz07052018 22.06.2018

  Polska przyjmuje imigrantów na podstawie tajnych umów? Szokujący list Pawłowicz do premiera

  Krystyna Pawłowicz za pośrednictwem twittera opublikowała treść listu, jaki w środę wysłała do premiera Mateusza Morawieckiego. Posłanka PiS twierdzi w nim, że polski rząd w tajemnicy sprowadził imigrantów do Polski

 8. sad22062018 22.06.2018

  Niemiecki biznesmen obrażał polskich pracowników. Czy sąd skaże go za propagowanie nienawiści?

  Ku końcowi zbliża się proces przeciwko niemieckiemu przedsiębiorcy Hansowi G. o naruszenie dóbr osobistych. Jedna z pracownic zarzuca mu wielokrotne obrażanie Polaków. Sąd Okręgowy w Gdańsku wyznaczył na październik ostatnie posiedzenie w tej sprawie.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook