Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

PiS przed PO na ostatniej prostej kampanii

17.05.2014

Przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad partią rządzącą jest jednak niewielka i wynosi raptem 0,9 punktów procentowych.

Na ostatniej prostej kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Prawo i Sprawiedliwość plasuje się minimalnie przed Platformą Obywatelską! Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS HomoHomini dla RMF FM i Interia.pl różnica pomiędzy dwiema największymi formacjami wynosi 0,9 punktów procentowych.

Według sondażu na chwilę obecną PiS cieszy się poparciem 28,9 proc., podczas gdy Platformę zamierza poprzeć 29 proc. ankietowanych. Na trzecim miejscu znajduje się Sojusz Lewicy Demokratycznej, z wynikiem 10,8 procent. Do PE wchodzi jeszcze ugrupowanie Janusza Korwin-Mikkego Nowa Prawica, którą popiera 5,2 proc. badanych.

Na granicy progu wyborczego plasuje się Polskie Stronnictwo Ludowe ciesząc się wsparciem 4,8 proc. badanych. Poza Parlamentem Europejskim znalazłyby się: Europa Plus Twój Ruch (3,8 proc.), Solidarna Polska (2,2 proc.), Polska Razem Jarosława Gowina (1,5 proc.) oraz Ruch Narodowy (0,7 proc.)

Chęć udziału w wyborach zadeklarowało 36 proc. ankietowanych, natomiast 58 proc. zdecydowanie nie wybiera się do urn. 6 proc. wciąż nie podjęło decyzji czy zagłosuje w wyborach 25 maja.

"W tej chwili podobne szanse na wygraną mają zarówno PiS, jak i PO - ich wyniki są jednakowe. Przewaga jednego punktu procentowego z punktu widzenia statystycznego jest bez znaczenia. Ma ona znaczenie wyłącznie psychologiczne dla sztabowców i w pewnym stopniu dla wyborców" - mówi prezes IBRiS Homo Homini, Marcin Duma. Dodaje, że wynik wyborów będzie zagadką aż do ostatniej chwili. Marcin Duma zauważa, że aż połowa niezdecydowanych to respondenci, którzy w 2011 r. poparli Donalda Tuska - to od nich może zależeć kto zwycięży w najbliższych wyborach.

mc,rmf24.pl

Zapraszamy na profil facebook.com/stefczyk.info">Stefczyk.info na facebooku!

[fot. rmf24.pl]

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook