Jedynie prawda jest ciekawa


PiS: Platforma jest naga

10.05.2017

"Jesteśmy nadal przekonani, że PO nie ma programu na przyszłość, powtarza nasze pomysły, które zgłasza w dodatku w sposób niewiarygodny" - ocenił szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki odnosząc się do środowego wystąpienia polityków PO.

"Platforma kwestionowała program 500 plus, mówiła, że nie ma szans, żeby ten program wprowadzić w życie, teraz zapowiada, że go podwoi" - mówił na konferencji w środę Terlecki.

"Wszyscy chyba dobrze pamiętamy, jak Platforma w kampanii wyborczej zapowiadała, że nie podwyższy wieku emerytalnego, potem podwyższyła. Jesteśmy przekonani, że jak dojdzie do władzy to natychmiast zlikwiduje program 500 plus i to wydaje mi się jest dość oczywiste" - ocenił szef klubu PiS.

Terlecki oświadczył, że PiS będzie chętnie debatować z opozycją, która "będzie miała coś konkretnego do powiedzenia". Dopóki - dodał - tak nie jest, politycy PiS są zmuszeni czekać.

Jak ocenił, Platforma Obywatelska po "klapie tzw. Marszu Wolności" usiłuje teraz wyjść z twarzą i przedstawić się jako taka opozycja, która nie stawiała na "marsz, na ulicę, tylko na dyskusję". "Tak nie jest i wszyscy to doskonale widzimy" - stwierdził szef klubu PiS.

Terlecki pytany przez dziennikarzy, czy PiS odrzuca apele PO o debatę między obiema partiami zaprzeczył. "Nie, my nie odrzucamy debaty, jesteśmy bardzo zainteresowani poważną, merytoryczną debatą z partią, która ma program, która wie czego chce, która ma stabilny leadership, w którym
wiadomo kto podejmuje decyzje i które to decyzje są wiążące" - zadeklarował.

Ocenił, że Platforma Obywatelska zmienia co chwilę swoje stanowiska w różnych kwestiach. "To rzeczywiście nas dziwi, ale mamy nadzieję, że dziwi także wyborców Platformy" - dodał.

Według rzeczniczki PiS Beaty Mazurek PO nie ma żadnego programu. "Platforma jest naga, nie ma żadnego programu, jeśli chce debatować, to najpierw niech przedstawi swój program, bo zmieniając zdanie w kluczowych kwestiach dla Polaków jest po prostu niewiarygodna" - powiedziała Mazurek.

Przykładem jest - jak stwierdziła  - program 500 plus. "Kiedy go wprowadzaliśmy głośno krzyczeli: +nie ma na to pieniędzy, Polski na to nie stać+. Kiedy program jest realizowany mówią: +500 zł na każde dziecko+, teraz mówią o wprowadzeniu kryterium w postaci chociażby zatrudnienia co najmniej
jednego z rodziców" - zauważyła Mazurek. 

Jak oceniła PO "zmienia zdanie częściej niż rękawiczki", chociażby w przypadku płacy minimalnej. "Grzegorz Schetyna jednego dnia mówi, że nie będą podnosić płacy minimalnej,  następnego dnia mówi, że jednak będą podnosić. W tak zwanym międzyczasie główny ekonomista PO pan prof. Rzońca mówi tak:
+wzrost płacy minimalnej hamuje wzrost zatrudnienia, a w efekcie spowalnia wzrost gospodarczy i zwiększa zakres biedy+. Są niewiarygodni w tym, co mówią, są niewiarygodni w tym, co robią" - stwierdziła Mazurek.  

Przywołała również - jak powiedziała - słowa Schetyny ws. imigrantów: "Jeżeli coś jest narzucane, to jest to efekt słabości i braku rządu pani premier Beaty Szydło".

Przywołała też inną wypowiedz Schetyny - z 2015 r.: "Decyzja ws. uchodźców jest wiążąca i zamyka tę kwestię, kolejny rząd nie może jej zmienić, to są konsekwencje decyzji, które podejmujemy i na tym polega odpowiedzialność za politykę".

"My chcemy teraz, żeby PO podjęła odpowiedzialność za politykę, ale może zaczynając od debaty, najpierw Schetyna ze Schetyna, żeby wiedział pan Schetyna co mówi, potem debata wewnątrz PO, a potem jeśli już ewentualnie debata z nami" - powiedziała Mazurek. 

W ubiegłym tygodniu Mazurek skierowała cztery pytania do polityków PO: czy Platforma podwyższy Polakom wiek emerytalny i do ilu lat, czy ograniczy lub zlikwiduje program 500 plus, a także, czy PO podtrzymuje deklarację likwidacji IPN i CBA oraz czy zgodzi się na przyjęcie emigrantów.

W odpowiedzi na te zapytania lider PO Grzegorz Schetyna w środę zapowiedział, że PO zamierza zlikwidować IPN, rozszerzyć program 500 plus na pierwsze dziecko i przekazać kompetencje CBA do Komendy Głównej Policji i CBŚP. Schetyna zadeklarował również, że PO nie chce podwyższać wieku emerytalnego i nie będzie przyjmować nielegalnych migrantów.

ansa/PAP

[fot. TVP Info]

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook